Feeder na jaře je moje srdcovka

Na dravce v Praze se můžeme vydat až do Sedlce.Feeder na jaře na vltVĚ JE FAJN. A kde hledat sumce na řece?.

Chytání na feeder na jaře je vždy ve znamení velkého očekávaní. Těšíme se na nové úlovky, návštěvu starých známých fleků na řece nebo jiných revírech. A tak nějak celkově na to, že si po zimě pořádně užijeme náš koníček.

Letošek nám zatím skvěle zpestřuje celostátní lockdown bez konce, který zřejmě považuje pobyt v přírodě za velmi rizikovou aktivitu. Já se můžu utěšovat tím, že mám v katastru kde chytat.

Letos nám to neusnadní ani počasí. Poslední roky už koncem března vládlo chvílemi až vedro, letos má až do prvních jarních dnů mrznout…

Pro úspěšný feeder na jaře je potřeba znát specifika chování ryb a jejich místa výskytu. Platí to o to víc, když se teplota hýbe právě kolem nuly a jaro přebírá iniciativu jen velmi opatrně.

Feeder na jaře je mnohdy o zimních taktikách

Lov na samém začátku jara se až tolik neliší od zimního přístupu k feederu. Používám temnější směsi a nepřeháním to s živočišným komponentem krmení jelikož ryby nejsou úplně při chuti, což platí obzvlášť na řece, kde může být znát vliv sněhových vod. Celkový charakter směsi volím spíše sladší nebo kořeněný (můj oblíbený perník).

Kam na ně?

Nejsnazší to je na menších rybnících nebo řekách, kde lokalizace ryby není problém. Na větších vodách musíte trochu taktizovat ale nedá se vymyslet nic jiného než klidnější fleky, zejména v blízkosti teplých přítoků. Pořád fungují nadjezí, zátoky, přístaviště a podobná místa.

chytání na přehradě. Plavaná v zimě. Zátoka plná tyrkysové vod\ není vůbec špatný flek pro ffeder na jaře.
Zátoky na přehradách můžoui být v brzkém jaře velmi produktivní, nesmí ale být příliš mělké
  • Hledejte místa s klidnější nebo teplejší vodou 

Ten pravý začátek sezóny stejně přijde až v dubnu, kdy se voda prohřeje. Záleží také na poklesu hladin řek, které bývají na jaře zvýšené. Jinak ale začíná pěkně šlapat. Bere to na místech, kde předtím nebyl ani ťuk, záběrů je celkově významně více a začíná to být konečně zajímavé.

Jaké druhy ryb se nejsnáze loví zjara

Feeder na jaře je zkraje ve znamení plotic a cejnů, které si udržují docela slušný apetit i přes zimu. S oteplením se spektrum lovených ryb rozšiřuje a nastává i ten správný čas pro jarní lov kaprů.

Jak na krmení a nástrahu

V brzkém jaře je lepší nepoužívat příliš velké součásti krmné směsi. Kapři nejsou zdaleka tak aktivní a pro úspěšný lov mnohdy stačí jen směs, která ve vodě vytváří krmný oblak a láká ryby vůní. Pro bílou rybu je to v tomto období více než dostačující a samozřejmě se nedá vyloučit ani záběr kapra. 

V dubnu se situace někdy rychle změní a ryby s jarním zvýšeným průtokem přechází i mělčí úseky, kde projevují větší potravní aktivitu. Zhruba od 15 stupňů Celsia teploty vody je to už klasická chytačka, kdy je potřeba krmit jako během hlavní sezóny. Buďto používám kostní červy do směsi nebo naopak kukuřici. Tu mám raději kvůli její snazší dostupnosti a skladování. Krmení je na jaře už potřeba více a většinou dokrmuji i pár koulí navíc a nespoléhám jen na samotné krmítko.

lov na feeder na jaře

Mimochodem, mám zkušenost, že kukuřice má jednu zásadní výhodu jako součást krmení i jako nástraha na háček (nebo na vlas). Když je zvýšený průtok se zákalem vody, tak kukuřice je v kalné vodě vidět daleko lépe a mám na ni víc záběrů.

Nebojte se experimentovat s výběrem místa a montáže

Asi nejhorší věc, kterou můžete udělat když vám to nebere, je nic nezměnit. Na jaře je nálada ryb hodně vrtkavá. Kolikrát stačí přehodit krmítko o pár metrů vedle a ejhle, záběry se dostaví. Zkoušejte různá místa a uvidíte, kde se vám bude dařit nejlépe.

Návazec a montáž

Pro feeder na jaře se mi občas více osvědčují delší návazce 30 cm a více. Někdy na ně paradoxně bere i cejn více než ze dna, přijde mi, že hlavně v proudu může vlající nástraha lákat ryby i svým pohybem. Tento efekt se hodně projevuje i těsně při náhozu, kdy krmítko způsobí ve vodě „menší výbuch“ směsi za nímž postupně dopadá nástraha na dlouhém návazci.

Kapr na feeder v brzkém jaře

Asi vám nemusím říkat, že kapra chytíme po celý rok. V zimě je záběrů méně ale s příchodem jara se začíná dařit lépe. Podle mého názoru je důležité hledat dny se stabilním pokud možno teplým počasím, asi jako před čtrnácti dny, kdy bylo na teploměru u nás před vchodem skoro deset stupňů ve stínu.

Naopak současné dny s dešťovými a sněhovými přeháňkami moc úspěšné nejsou, alespoň většinou.

Jako nástrahu na kapra v období začinajícího jara se nemusíme bát ani na feeder použít menší kuličky boilies případně wafters. 

Mikbaits Carp Feeder na jaře mix 1kg - Modr� ?esnek

*Velkou část času na PC strávím slíděním po rybářských e-shopech, je to na diagnózu. Málo co mě ale překvapí, výjimkou jsou tyhle modráky od Mikbaits, které nejdou přehlédnout, odvahu na vyzkoušení ale dosud marně hledám.

Můj nejlepší tip na menších revírech je ale stará dobrá pařená houska, s tou je téměř tutovka, že něco chytím. Není to vůbec speciálně kaprová nástraha, bere na ni ale všechno. Kolega sedící vedle na naší vodě mi zase vyprávěl, jak si nedávno dobře zachytal kapry na klasické krmítko, obalené ve strouhance a vanilkovém cukru.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.