Chytání z lodi nebo člunu vám do rybařiny přináší spoustu nového. Kromě úplně jiného pocitu z lovu na vodní hladině, se k tomu váže i jiné vybavení a další věcí, jež při chytání ze břehu většinou nepotřebujeme. Například echolot na loď je dnes skoro standardní výbava pro lov z plavidel. Můžete s jeho pořízením sice váhat, pokud ale máte možnost si ho vyzkoušet v praxi, tak poznáte jaký neocenitelný pomocník to je!
V tomto článku si probereme základní vlastnosti a specifika moderního echolotu. Dozvíte se, že špičkové modely ukazují takové podrobnosti, že to snad ani není možné!
Echolot na loď a jeho hlavní výhody
Rybářský echolot je v podstatě navigační přístroj, který nám na displeji ukáže nejen hloubky ale i struktury dna. To je jeho základní funkce. Další možnosti zobrazení pak už záleží spíše na konkrétním typu echolotu. Ty úplně nejlevnější vám ukáží jen základní (a nutno říct, že často dostačující) informace, zatímco nadupané rybářské speciály dokáží přenášet dění pod lodí on-line až před vaše zraky z pohledu jako když strčíte hlavu do vody!
Při pohledu z lodi nebo člunu nevíte o parametrech dna pod vámi lautr nic. Echolot na loď vám tyto informace dokáže zprostředkovat. Všechno uvidíte rychle a okamžitě na jeho obrazovce. To samozřejmě týká i výskytu ryb. Kvalitní echolot nemusí přitom vždy být ten nejdražší model za desítky tisíc korun!
Hlavní výhody echolotu při lovu z loďky nebo nafukovacích člunů:
- Možnost dokonale prozkoumat dno. Vidíte všechny zlomy, stará koryta, zatopené objekty a další věci, které vám pomohou vybrat místo k lovu.
- Najdete s nimi ryby – každý echolot dokáže zobrazit ryby pohybující se ve sloupci. Dražší typy už jsou schopné velice přesně určit i velikost jednotlivých exemplářů
- Vytváření podrobných map – moderní echolot si dokáže uložit do paměti celou trasu pohybu na vodě. Získáte tak perfektní 3D mapu dna, kterou můžete používat nejen na echu ale také na počítači a v mobilu. Plánování dalších výprav je tak daleko snazší.
- Úspora sil a prostředků – díky echolotu lépe využijete váš volný čas. Žádné zbytečné přejezdy a chytání na neperspektivních místech!
Koupit si můžete relativně levné echoloty s dobrou kvalitou a v podstatě za pár tisíc. Kdo má lepší rozpočet, ten může využít dražší typy s aktivním snímkováním a pohledem na obě strany lodě. V dnešní době, naštěstí, ceny echolotů velmi klesají. Koupit solidní echolot jde do cca 15 tisíc korun, přičemž dostáváte kvalitu, která ještě před nedávnem stála minimálně pět nul.
Nemůžeme ale zastřít, že tu existuje i řada echolotů v cenách řádově desítek tisíc korun, které nabízí možnosti z kategorie snů. Díky ním do vody vidíte opravdu jak v přímém přenosu.
Vybíráme echolot pro chytání z plavidla
Echolot na loď můžete vybírat z mnoha hledisek. Pojďme se na to ale podívat nejdříve z pohledu uživatelského komfortu. Ten je při pobytu na lodi opravdu důležitý. Používat echolot musí být snadné celý den i noc, nehledě na počasí a teploty.
- Parametry obrazovky – nejen rozměry ale i rozlišení displeje jsou důležitou vlastností. Musíte být schopni na displej dobře vidět a rozlišit všechny detaily. Důležitý je kontrastní displej viditelný i za přímého slunečního svitu.
- Způsob upevnění – způsob uchycení sondy ale i samotného echolotu vás musí zajímat také. V praxi je potřeba echolot dostatečně upevnit i na nafukovacích člunech a menších loďkách. Většina echolotů jdoucích do servisu se chvíli koupala…
- Výkon a úhel paprsku – vyšší výkon zajišťuje lepší vhled pod vodu. Tak jednoduché to ale není a rozlišovací schopnost určují i jiné parametry. Úhel a frekvence paprsku mohou zásadně ovlivnit schopnosti echolotu. Nejlepší typy dokáží kombinovat několik frekvencí a úhlu vyzařování.
- Počet paprsků/frekvencí – jak už bylo zmíněno výše. Moderní echoloty využívají více frekvencí. Zejména technologie zvaná CHIRP takto umí spolehlivě rozlišovat jak vodní rostliny, odlišit bahnité dno od kamenitého, tak i precizněji zobrazit ryby všech velikostí.
Určitou roli může hrát i výrobce echolotu. Někdo se drží léta jedné značky, jiní zase vystřídali za léta rybaření už mnoho výrobců. Nutno říct, že špičkové echoloty nabízí pouze několik málo firem. Pokud vám tedy vyloženě nejde jen o nějaký čínský lowcost, tak nejspíše budete kupovat echolot na loď od jednoho z následujících výrobců:
Echoloty značky Lowrance
Lowrance na českém trhu známe už dvě desítky let. První reklamy se objevily už začátkem tisíciletí v časopisech jako Rybářství nebo Kajman. Černobílé obrazovky jsou ale dávno pryč. Moderní série echolotů Hook nabízí poměrně dost typů a variant pro sladké vody i na moře. Hloubka echolokace přesahuje 300 metrů (Tady jsou vidět originální kořeny echolotu, tímto rozsahem echoloty pokrývají celou operační hloubku nepřátelských jaderných ponorek).
Pro rybáře Lowrance nabízí všechny moderní vlastnosti: automatické vyhledávání ryby, potlačení šumu, různé vyhledávací frekvence a technologie CHIRP, teplotní čidla a další. Pokryjete tak prakticky všechny situace a podmínky v nichž budete chytat.
Řada echolotů Hook Skimmer
Řada echolotů Hook Reveal
Echolot na loď od firmy Humminbird
Značka Humminbird také patří ke slavným výrobcům echolotů. Echolot na loď pro rybáře tato firma vyrobila poprvé už téměř před půl stoletím. Dnes nabízí nejen echoloty ale i příslušenství jako držáky y adaptéry a další haraburdí, na jehož nutnost přijdete až při prvních vyjížďkách s novým sonarem na palubě. V Čechách se prodávají zejména dvě řady výrobků této firmy:
Řada echolotů Humminbird HELIX
Helix vozí nejeden rybář v Česku ale i ve světě. K mání je široká řada echolotů v různých cenových hladinách. Můžete si vybrat echolot za pár tisíc korun, který ale má zabudovanou technologii Chirp, se kterou získáte velmi slušnou citlivost a zobrazení dění pod vodou okolo vás. Příkladem může být Humminbird Helix 5 DI G2 za necelých osm tisíc.
S lepším rozpočtem nabízí tato řada i technologie zvanou MEGA Imaging, což je opět naprosto fascinující přímý pohled pod vodu. Uvidíte živě nejen ryby ale i veškerý bordel na dně. Echolot s touto funkcí vykreslí úplně všechno od kamenů, padlých stromů až po pneumatiky a vraky aut utopené v řece. O rybách ve vodním sloupci ani nemluvě. Zadarmo to samozřejmě není. Oproti nejlevnějším ‚jednoduchým“ Helixům si za takové vychytávky budete muset připravit asi desetkrát tolik.
Řada Solix
Zatímco předchozí řada nabízela ještě i nějakou ekonomickou variantu, tady se cenovky pohybují většinou nad 50000 korunami. Za hodně peněz je samozřejmě i hodně muziky a tak tato řada ještě vylepšuje to nejlepší, co nabízí levnější výrobky Humminbirdu.
Solix zaujme hlavně obřími až 15 palcovými obrazovkami a možnosti nastavení zobrazení z různých úhlů. Cena je vskutku vysoká ale je pravda, že se jedná o výrobek pro náročné rybáře a s využitím zejména v mořském rybolovu (i průmyslovém lovu do sítí).
Závěrem
Echoloty jsou ve světě zcela běžným pomocníkem sportovních rybářů. Ačkoliv jsou některé špičkové modely velmi výkonné a schopné ukázat téměř vše, co se děje pod vodou, tak ale konečný výsledek lovu vždy záleží na rybáři. Přesto nám může echolot pomoci najít nová a zajímavá místa k rybaření.
Přečtěte si také: Rybářský echolot – jak vybrat
Buďte první kdo přidá komentář