Dneškem začíná nonstop rybaření na většině revírů s 24h výjimkou

Prut a naviják ve vidličce a nonstop rybolov
Ilustrační foto: redakce

První máj je lásky čas ale hlavně datum od něhož se na některých revírech smí praktikovat nonstop rybaření bez povinné noční pauzy, která jinak nutí rybáře stahovat udice před půlnocí a ve 4 ráno opět nahazovat.

Radost z tohoto faktu snad nezkalí ani fakt, že státní svátky v květnu letos vychází na neděli a prodloužený víkend nebude až do začátku července, kdy to naštěstí vychází na pondělí-úterý.

Seznam nonstop revírů pro rok 2022 jsme přinesli v nedávném článku:

Proč není nonstop rybaření povolené všude?

Lov po celých 24 hodin se mezi rybáři řeší již mnoho let. Čas od času dokonce vznikají petice nebo mediální kampaně, které požadují plošné zavedení 24 hodinovky na území celé republiky.

Nejde to úplně snadno, i když svazoví funkcionáři zrovna s tímto asi nemají až takový problém. Ten je zakopaný úplně jinde a to v zákoně o rybářství, který máme všichni doma jako tzv. rybářský řád.

V něm jsou přímo určené denní doby lovu, které se mimochodem v posledních letech dost prodloužily zejména v podzimním a zimním období.

Zavést výjimku pro nonstop rybaření ale znamená, že ji musí povolit nejvyšší instance, kterou je Ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo musí ctít zákon a výjimky rozhodně neudělí plošně. Učiní tak jen na určité revíry, a to ještě v případě, že svaz dokáže výjimku správně vyargumentovat.

Dle naší nedávné komunikace s MZe se výjimku udělují dle přesně daných parametrů. Prostor pro lobbing není až tak velký, i když se MZe snaží vyjít vstříc.

Nonstop rybaření se také povoluje na určitou dobu, například jeden rok. Proto se stává, že na některých revírech se chytá nonstop a další rok již ne.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Vždy si proto prostudujte aktuální popis revíru. Buď přímo v papírovém soupisu nebo na webu rybsvaz,cz, kde by měly být údaje vždy aktuální.

Dejte si pozor na zápis nového řádku po půlnoci

Při lovu nonstop nezapomínejte, že v povolence je vždy nutné přepsat docházku na nový řádek. Zapsat nové datum a revír znovu. Poměrně častou závadou a příčinou odebraných povolenek při kontrolách RS je právě zapsané včerejší datum nebo opomenutí přeškrtnout předcházející řádek.

Výjimka také automaticky neznamená, že na revíru není omezené bivakování, parkování či další aktivity spojené s pobytem v přírodě.

Zejména na oblíbených revírech jako například Labe se podobné aktivity regulují místní samosprávou, ochranou přírody a dalšími subjekty.

Nezapomínejte také udržovat na místě pořádek a po odjezdu zahladit stopy po vašem pobytu. Každoročně přibývají stížnosti místních obyvatel a každý rok rostou nové závory, obce zakazují bivakování a celkově se tím podmínky pro několikadenní výpravy k vodě ztěžují. To vše často prokazatelně kvůli rybářům po nichž zůstává na břehu doslova bordel.

1 Comment

  1. Krasne vyjadreni, casto mam stejne pocity. Bohuzel ten datum 1.5. mi k tomu clanku moc nesedi 😀 😀

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.