Další úhyn: tentokrát na říčce Mohelce na Jablonecku

pstruh potoční
Ilustrační foto: redakce

Letošní rok je obzvláště tragický z pohledu úhynů na řekách. Bohužel se o víkendu stala další podobná událost. Zasažená je tentokrát řeka Mohelka, menší tok na Jablonecku.

Zasažen je severočeský pstruhový  443 036 – Mohelka 4, který spadá pod MO Hodkovice nad Mohelkou.

Na něm byl o víkendu zaznamenán úhyn, jehož stopy místní rybáři vysledovali do okolí ČOV Jeřmanice, ležící mezi Jabloncem a Libercem.

Zde došlo k úhynu na chovném potoce, který dále pokračoval na zmíněný revír. Celková délka povodí postiženého touto událostí přesahuje pět kilometrů.

Katastrofa značného rozsahu, tisíce mrtvých ryb

Bohužel nejde o zanedbatelný problém ale o rozsáhlý úhyn, který se týká jednoho z poměrně slušně zarybněných malých pstruhových revírů, kterých ani na severu Čech není tak mnoho.

Hlavní podíl na zemřelých rybách má bohužel pstruh potoční a objevuje se též lipan a vranka.

Jde tak o výrazný pokles populace cenných lososovitých ryb, jaké se na podobném revíru mohou vyskytovat. Celkový počet uhynulých ryb jde do tisíců.

Na místo se dostavila ČIŽP a PČR, které událost vyšetřují. Vzorky byly odebrány na příslušných místech toku, včetně průmyslové lokality, kde úhyn začal. Na likvidaci následků pracují členové ČRS MO Hodkovice nad Mohelkou.

Zdroj: Severočeský územní svaz

Mohelka je méně známý ale populární pstruhový revír

Mohelku znají zejména rybáři, kteří se věnují pstruhařině ve všech formách. Tato řeka měří pouhých 41 kilometrů a pramení poblíž Jablonce nad Nisou.

Tvoří pravostranný přítok Jizery, která je v místě soutoku pouze o 20 kilometrů delší. Průměrný průtok v Hodkovicích nad Mohelkou se uvádí v hodnotě kolem půl kubického metru za sekundu.

V období jarního tání sněhu až do začátku pstruhové sezony bývá průtok i výrazně vyšší.

Na Mohelce jsou celkem tři revíry číslované Mohelka 1 – 4 (revír Mohelka 3 totiž nezahrnuje tok řeky ale v okolí ležící stojatou vodu). Poslední revír nad soutokem s Jizerou již patří pod Středočeský územní svaz a jde o jednu z mála přírodních pstruhových řek, na které platí středočeská povolenka.

Ve Středních Čechách jinak najdeme spíše nížinné toky a menší pstruhové potoky, které však nemají za současné hydrologické situace příliš dobré podmínky pro obsádku lososovitých ryb. 

Středočeši na Mohelku vysazují kromě pstruhů například také lipany. Podle zpráv se zdá, že aktuální úhyn naštěstí zasáhl jen revír č.4. Níže ležící dvojka, spadající také pod Severočechy a středočeská jednička postiženy nejsou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.