Chytání štiky v červnu: jak ji ulovit na přívlač po zahájení

přívlačový naviják
Ilustrační foto: redakce

Hájení dravců končí a natěšenost rybářů na pořádnou přívlačovou rybačku trhá rekordy. Sezona se otevírá ale v poněkud horší dobu. Celkově vzato, letní sezóna není tím nejlepším obdobím pro lov dravců. Možná vlastně jde nejméně významnou část roku z hlediska aktivity některých dravců.

Štika je v tomto výhodnou cílovou rybou. Její aktivita sice bude nejvyšší až na podzim, teplo jí ale vadí přece jen méně než například candátovi.

A v červnu ještě třeba nebude takové vedro a rybáři ještě doufat dobré úlovky. Ryb navíc nemají nástrahy tak nakoukané jako například na podzim

Ve dnech, kdy teplota trochu klesne a slunce se schová za mraky, se šance na ulovení štiky výrazně zvyšují. Tyto dny jsou v posledních letech během června až září relativně vzácné. Šance alespoň na nějakou štiku tu vždy je

Úspěšný lov obyčejně funguje od zahájení až do příchodu opravdového horka, což negativně ovlivňuje aktivitu podvodních dravců a okno, kdy ryby dobře berou se zužuje na pár hodin denně. Nebo spíš brzo ráno a pozdě večer,

Kromě toho, že poslední roky o prázdninách teploměr většinou hrozí výbuchem, máme jako rybáři, kromě hicu, problém s výskytem ještě jednoho (pro nás) negativního faktoru, který snižuje šance na dobrý úlovek – přítomnost velkého množství přirozené potravy v podobě letošního potěru.

V červnu se to hemží hejnami malých rybek, což znamená hojnost potravy všech zubatých i nezubatých dravců. Proto často naše nástrahy zůstávají bez povšimnutí. I ti nejšikovnější se občas budou muset pořádně snažit, aby ulovili alespoň nějakou štiku.

Může také být výhodnější použití spíše malých nástrah. Někdo ale vyznává zcela opačný přístup, kterým je cílený lov na velké nástrahy. Tzv. big bait vyžaduje pořádné náčiní i odhodlání k tomu tisíckrát nahodit bez jakéhokoliv kontaktu. Odměnou ale může být vysněná metrovka.

Kdy vyrazit po zahájení na štiky?

Klasicky šestnáctého o čtvrté ráno, to dá rozum. Vhodná doba pro lov dravce se ale dost liší v závislosti na vybraném revíru. Na jednom místě lze štiku ulovit jen ráno nebo večer. Na jiných místech mohou rybáři počítat s úlovkem jen v nočních hodinách.

Oproti zažitým představám totiž štiky mnohdy berou i za tmy. A pak taky jsou polední štiky. Ty berou kolem dvanácti v tom nejhorším. Šance je prostě skoro furt. Brzo ráno a pozdě večer to ale bývá zdaleka nejjistější.

Zkušení rybáři však vždy zmiňují několik doporučení pro lov štiky začátkem sezony:

  • Nejlepší je vypravit se na rybolov v hodinách vysoké aktivity, Ta zhruba trvá od 4 do cca 8 hodin ráno, znovu pak začíná odpoledne či ve vedrech až od západu slunce. Na některých místech lze experimentovat a vyrazit na noční lov.
  • Aktivita dravců se může v létě zvýšit při zhoršení počasí a dešti
  • V létě jsou skvělé chladnější dny do dvaceti stupňů denního maxima, které jsou však v letních měsících stále vzácnější

Jak ulovit štiku na zahájení?

Pro zvýšení šancí na ulovení štiky je třeba použít osvědčenou nástrahu. Otázka je, jakou.

Pro někoho může být to pravé nějaký wobler.

wobler

Začátkem sezony jsou nejvíce žádané menší modely, jejichž velikost se pohybuje od 5 do 7 cm, což je na štiku opravdu malá nástraha.

Další možností jsou gumové nástrahy typu kopyto, banjo a další variace pod jinými názvy. Jejich výhodou je také většinou nižší cena ve srovnání s woblery.

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru vhodné návnady v tomto období je barva. Mnoho zkušených rybářů zkraje sezony sází na pestré vzory. V každém revíru však mohou mít dravci jiné preference, takže je dobré vzít v úvahu i průhlednost vody: pro průhlednou vodu vybíráme tmavé odstíny, pro zakalenou světlé a výrazné barvy.

Nejdůležitější je ale asi místo a způsob vedení

Úspěch při lovu je asi nejvíce spojen s vybraným místem a stylem vedení návnady. Zkušení rybáři vedou návnadu podél pobřežní linie nebo vegetace pod vodou. Právě na těchto místech se nejčastěji skrývá štika a číhá na svou kořist.

gumové nástrahy na pstruhy

Štika se má tendence držet podél břehů. Takže se ztište, nedupejte a tahejte to podél jakýchkoliv zajímavých míst v blízkosti břehů. Překážky, porost, dřevo vodě ale i umělé stavby jako mola a další podobné prvky jsou jasná volba.

S vedením nástrahy není potřeba nic vynalézat. Průměrná štika chňapne i po přímo vedené nástraze, pokud ji potáhnete blízko ryby. Tím spíš v červnu. Oživovat ji můžete různým poškubáváním, zrychlování nebo lovem na propad.

Na štiku ale vyloženě nemusíte nechávat nástrahu spadnou až úplně ke dnu. Ušetří vám to hodně peněz za utrhané nástrahy

Přívlač je velmi pestrá technika lovu. Hlavně díky široké nabídce různých nástrah. K dispozici jsou oblíbené woblery, gumové nástrahy ale také klasické třpytky (plandavky, rotační) a další.

Velmi zajímavým lovem je chytání na povrchové nástrahy, které je velmi efektní. Funguje nejlépe na mělčích a přírodních řekách a mělčích úsecích stojatých vod s výskytem štik velmi blízko břehu.

Na velkých a regulovaných řekách to je občas větší oříšek. Aby rybář odešel z vody s úlovkem, musí nejprve najít to správné místo. Jedná se o oblasti s nějakým hloubkovým přechodem a překážkami, které jsou oblíbenými úkryty zubatých dravců.

Plandavka Heinz

Dobrá jsou samozřejmě i podjezí ale silně záleží jak kde.

Při lovu štiky v řekách a různých ramenech je dobré hledat dravce na místech, kde se ramena spojují nebo kde je nějaký výraznější přítok. Ideálně pokud se v takovém místě více vyskytuje potěr nebo i bílá ryba větších velikostí

Ve většině přehrad a jezer štika upřednostňuje také oblasti na rozhraní hloubky a mělké vody. Proto, pokud se vám podaří provést daleký nához návnady k hloubkovému zlomu, může úspěšně lovit dravce z břehu. Plavidlo ale bývá na takových revírech velkou výhodou a hlavně usnadnění lovu. Platí to pro štiky i okouny, o candátech ani nemluvě.

Čtěte také:

Jak vybrat správný přívlačový prut na štiky, pstruhy, okouny a candáty?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.