Černá kronika z českých revírů: 20 let chytal bez povolenky, vláčení na jaře a RS, která nemá čas

Padlý strom ve vodě
Ilustrační foto: redakce

Pytláci a narušitelé rybářského řádu nikdy nespí. Rybářská stráž si ale na takové hejsky dříve nebo později došlápne, anebo taky ne. Záleží, jak kde.

Přívlač se na MP vodách povoluje až od 16. června. Pytlákům to je ale vcelku jedno. S náporem cizinců lovících bez dokladů nebo porušujících RŘ se potýkají například přehrady na samém západě Čech.

V tomto případě v Západních Čechách došlo k odhalení osoby, která nepokrytě vláčela aniž by se toto chování snažila nějak skrýt. V osobě byl, dle informací zveřejněných na sociálních sítích, zjištěn pro změnu zase občan Ruské Federace (sic!), který o zákazu přívlače v tomto období nic nevěděl. Není divu, protože povolení k lovu ani státní RL vůbec nikdy nevlastnil.

V tomto regionu se problém tohoto druhu dlouhodobě projevuje již po desítky let. To je pravděpodobně způsobeno blízkostí hranic s Německem.

Osoby, původem ze zemí bývalého SSSR, které žijí na území SRN, si západočeské přehrady doslova zamilovaly. Z toho pramení celá řada podobných přestupků, které zde RS s cizinci za dlouhá léta řešila. 

Chytal 20 let bez dokladů, až nyní poprvé narazil na porybného

Lov bez povolenky určitě není nic až tak neběžného ani mezi našimi občany. V dřívějších dobách takto začínal téměř každý rybář. Málokdo u toho však zůstal dlouhodobě.

Jeden takový jedinec se však našel ve Středních Čechách. Na jednom ze zdejších menších MP revírů proběhla kontrola RS, která narazila na osobu lovící bez příslušné povolenky a rybářského lístku.

Dle slov dotyčného takto loví již po dvě desetiletí. Pokud je to pravda, jde o rekordmana.

Pro mnoho rybářů však nebude taková věc žádným překvapením neboť frekvence kontrol RS na některých zapadlejších lokalitách v minulosti byla opravdu nízká a šance narazit na porybného tím dosti klesala.

Dotyčný bude řešen v rámci přestupkového řízení na ORP. Vzhledem k výši pokut se mu ale dvacet let pytlačení možná doopravdy finančně vyplatilo na ušetřených penězích za povolenky, RL a další poplatky spojené s rybařinou.

Pytláci na pstruhovém úseku mají pré, rybářská stráž nemá čas

Ne vždy rybářská stráž dokáže zasáhnout. Vzhledem k tomu, že výkon funkce RS je ve většině případů dobrovolný a její členové chodí do běžného zaměstnání, nelze v tomto nikomu ze členů RS formálně nic vytýkat. Obzvláště pokud jim voláte v pracovní dny.

V některých regionech tento problém svaz řeší svépomocí a je zde proto k dispozici profesionální RS, která je ze strany svazu placena.

To je poněkud improvizační způsob řešení nedostatku, neboť RS není oficiálně organizována svazem nýbrž místními úřady. Přesto jde asi o jedinou fungující a osvědčenou možnost, jak zajistit zvýšenou kontrolu na revírech.

Bohužel, ne všude se profi RS povedlo uvést do praxe. Tam, kde toto nefunguje se pytláci občas nemusí kontroly vůbec bát a to ani, když je někdo nachytá při činu:

Na pstruhy se splávkem a žížalou

Jde o případ, který je nám dobře znám z jednoho nejmenovaného pstruhového úseku. Nebudeme jej prozatím ze strategických důvodů jmenovat.

Zde se již poněkolikáté odehrál případ, kdy rybáři, lovící povoleným způsobem s umělými nástrahami, načapali osoby chytající na žížaly či červy. Tito se sice většinou rychle klidí, jakmile na revíru vidí jiné rybáře. V poslední době ale už ani toto prý není vždy pravda.

Telefonáty na MO ovšem dlouhodobě nenesou ovoce. V žádném z případů totiž zatím neměl nikdo ze členů RS čas na kontrolu přijet.

Známé přísloví ale říká, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Takže, pokud se, milí žížalkáři, poznáváte, vězte, že už na vás má více lidí spadeno a ještě budete litovat.

5 Comments

  1. Tak tedy k začátku vašeho článku. Rus vláčel na Ohři, tedy na řece a nikoliv na přehradě ale to v tuto chvíli není důležité. Na Facebooku jsem to zveřejnil já a snažil jsem se tím ,,vzbudit“ ostatní rybáře, aby podobné případy řešili hned a sami.
    Ne, nemáte pravdu, že současný stav na západočeských revírech je pravděpodobně způsobený blízkostí státní hranice s Německem. Za tento stav je výhradně zodpovědný rybářský svaz a zřizovatelé profesionální rybářské stráže. Snad není daleko doba, kdy se pytlák nebude bát rybářské stráže, nebo policie, ale naštvaného rybáře a já už jsem začal.

    • To že jsi začal, Pavle, je dobře ale může dopadnout tobě špatně. Pokud potkáš mrňavého rusa tak jo, ale co když ten rus bude dvoumetrový a agresivni?

  2. Více jak 15 let navštěvuji jeden pstruhový revír v Jižních Čechách. Na rybářskou stráž tam narážím každý rok, ale jen v době cca. jednoho týdne po vysazení pstruhů. V loňském roce se jich sešlo druhý den po vysazení na této lokalitě 7, jeden si vzal i syna, aby to nevypadalo, že tam mají závody. Nikdo jiný u vody nebyl. Ještě si vzájemně ukazovali jak mají zaplněné povolenky úlovkama. I takto funguje RS.

  3. Rekordman to není, samozvaný král Labe v Roudnici n/L chytal bez povolenky celý život a dělal si na ostrově co bydlí co chtěl. Povolenku mu dali až když sem psal do Prahy na vedení svazu co se tam vše děje….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.