Celoroční přívlač nově na dalším revíru: Drásov u Příbrami

přívlač drásov

Pražský územní svaz ČRS rozšířil počet revírů, kde je možné provozovat přívlač po celý rok. Nově mohou rybáři vláčet na vodním díle Drásov, ležícím na Příbramsku.

Revír Drásov se tak zařadí k Vltavě 7 a 9 (Vodní nádrž Štěchovice), kde je také přívlač povolená po celý rok.

Tyto revíry jsou však mezi veřejností známé svojí náročností, kdy dosáhnout úlovku je často předmětem mnoha hodin snahy a vycházek bez úspěchu.

Jak na tom bude Drásov, to se asi ukáže.

Revír to ale není nový a mnozí rybáři jej navštěvují již léta. Vodní dílo Drásov má výměru 8,3 hektaru a před pěti lety přešel do užívání v rámci ČRS k pražským rybářům.

Nyní zde platí krajské povolenky pražské a samozřejmě CS a celorepublikové povolenky. Jde o jeden z revírů kde nezáleží zda máte povolenku MP nebo P.

Z výše uvedených druhů povolenek platí obě varianty.

Před lovem je obzvláště vhodné se seznámit s rybářským řádem. Drásov je určen jako rezervní zdroj vody pro zásobování obyvatelstva a platí zde tudíž poměrně přísné předpisy ohledně udržování pořádku.

Parkování je například možné pouze u nedaleké šachty (jedná se o lokalitu poblíž bývalých uranových dolů). Je částečně omezeno, kde lze lovit a platí zde několik dalších specifických pravidel.

Zmínit lze například nehájení štiky a horní míra lososovitých ryb, které se musí v délce nad 50 cm vracet vodě. Na revíru se také nesmí krmit.

Podrobný popis revíru naleznete v dodatku k soupisu revírů, který se vydává k letošní povolence. Na webu pražských rybářů bohužel ještě není aktuální popis. Info o revíru ale najdete v čerstvé verzi na webu Rady ČRS. Bohužel na něj nelze přímo odkazovat a tak si v online soupisu musíte najít revír 401 204 VODNÍ DÍLO DRÁSOV.

Informace ze soupisu revírů platné k datu publikace článku (4. leden 2023)

GPS 49°41’51.362″N, 14°6’13.371″E
v k. ú. Drásov u Příbramě, Višňová a Dubenec u Příbramě
Lov ryb zakázán z hráze a z věže (vypouštěcí zařízení včetně přístupové lávky). Na nádrži dále platí zákaz vnadění (krmení) a používání krmítek. Přísný zákaz rozdělávání ohňů a znečisťování celého prostoru nádrže. Lov přívlačí povolen celoročně. Na živou či mrtvou rybku nebo její části se smí chytat od 16. 6. do 31. 12. Štika obecná není na tomto rybníku s lovem ryb druhově hájena (tzn., že její přivlastňování je povoleno celoročně) a její lovná míra je stanovena na 50 cm. Uloveného pstruha duhového, sivena amerického a pstruha obecného od 50 cm délky (včetně) je osoba provádějící lov povinna bez prodlení a s maximální šetrností vrátit zpět do vody v místě, kde byl uloven.
Na tomto rybníku s lovem ryb opravňuje k lovu jejího držitele mimopstruhová i pstruhová povolenka celorepubliková, celosvazová a územní povolenka ČRS, Územního svazu města Prahy.
Parkování vozidel povoleno pouze na parkovišti u přilehlé šachty. Vjezd a parkování vozidel na příjezdové cestě a přilehlých pozemcích včetně louky pod hrází Vodního díla Drásov je zakázáno.

zdroj: https://www.rybsvaz.cz/beta/index.php/reviry/previry

Co se na Drásov vysazuje? Pro vláčkaře hlavně lososovité ryby, také ovšem candáti

Revír Drásov je známý výskytem pstruhů. Vysazují se sem ale také dravci a jiné druhy ryb.

Přehled zarybnění v roce 2022:

  • duben – pstruh duhový(2x), kapr obecný, amur bílý
  • květen – pstruh duhový 
  • září – kapr obecný, candát obecný
  • listopad – kapr obecný (2x)

Lovit přívlačí v době hájení dravců lze jen na několika MP svazových vodách

Mimopstruhové revíry v České republice mají nastaveno poměrně dlouhé hájení dravců, které trvá od začátku ledna až do 16. června.

Milovníci přívlače mají dlouhý půst, který pomáhá zažehnat snad jen lov na pstruhových vodách, jenž začíná o dva měsíce dříve. Kvalitní pstruhové vody se ovšem nabízí jen v některých regionech, nejčastěji pohraničních.

Na většinu vláčkařů tak čekají jen soukromé vody, kde lze lovit celoročně.

Na svazových vodách funguje celoroční přívlač bez omezení jen na třech zmíněných revírech – Vltava 7, Vltava 9 a Drásov.

Dále jsou ve Středočeském územním svazu dostupné některé vodních plochy ve zvláštním režimu. Zde lze lovit přívlačí také. V tomto případě jde ale o cílený lov výhradně lososovitých ryb, k čemuž se vážou speciální pravidla lovu. Více o těchto revírech a lovu na přívlač se dočtete například zde.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.