Aktuálně: okamžitý zákaz rybolovu na jezeře Sadská, opět chybí kyslík

Jezero sadská, rybářský revír 411 133
Jezero Sadská, foto: redakce

Dnešním dnem se okamžitě zakazuje rybolov na revíru v Sadské. Tento revír v posledních letech trpí opakovanými úhyny ryb a opakuje se to aktuálně znovu. Na vině je nejspíš opět kyslíkový deficit. Aktuální situaci řeší ČRS a příslušné instituce již od středy,

O zákazu rybolovu informuje na své webové stránce MO ČRS Nymburk, která na této vodě hospodaří:

S okamžitou platností vyhlašuje hospodář ČRS, z. s., MO Nymburk zákaz rybolovu na revíru 411 133 jezero Sadská, z důvodu opětovného kyslíkového deficitu spojeného s úhynem ryb a to až do odvolání. píše se na úvodu stránek nymburských rybářů.

Jezero Sadská (revír 411 133) se nachází severně od stejnojmenného středočeského městečka.

Vzniklo těžbou písku v sedmdesátých letech a po ukončení těžební činnosti se stalo rekreační zonou a rybářským revírem.

sadská

Má plochu cca 38 hektarů a bezprostředně hraničí s korytem řeky Labe, od nějž je dělí jen cesta a několik desítek metrů souše. Propojení mezi řekou a pískovnou však neexistuje, což je škoda, neboť by se tím možná zlepšil dlouhodobý problém s vodou a obsahem kyslíku v ní.

Úhyn na Sadské je bohužel dlouhodobým problémem

Již opakovaně zde dochází, zejména na podzim, k úhynům ryb. Ten je s velkou pravděpodobností způsoben kyslíkovým deficitem. Dost možná k němu přispívá odumírání sinic, které negativně působí na obsah kyslíku rozpuštěného ve vodě.

Objevují se také zvěsti, že za nepříliš dobrou situaci s kvalitou vody mohou i výpustě odpadních vod svedené do jezera.

Podobnou situaci museli nymburští rybáři řešit například začátkem loňského listopadu, kdy však situace, dle slov MO, nebyla tak kritická.

Ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem a dobrovolníky z řad veřejnosti ale rybáři přesto sbírali mrtvé ryby a snažili se vodu provzdušnit pomocí motorových člunů, což je opatření, které aplikují i nyní.

O úhynech tenkrát informovala celostátní i regionální média. Situace se však dlouhodobě nezlepšila a zákaz rybolovu na tomto revíru byl vyhlášen v letošním roce už jednou – hned v druhém týdnu měsíce ledna, což je období, kdy obyčejně úhyny z podobných příčin příliš nenastávají.

Na Sadské ale tyto potíže přetrvávali. Dle informací zveřejněných MO ČRS se podobný problém opakuje v podstatě každoročně,

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.