Akce prutu na přívlač – lepší pomalá nebo rychlá?

akce prutu při zdolávání ryby

Konečně taky zabrousíme do méně častých vod rybářských článků a diskuzí. Akce prutu je parametr, jenž má svoji důležitost ve všech rybolovných technikách. Většinou mu ale rybáři věnují menší pozornost a nepovažuji ho za natolik důležitý. Při vláčení je však důležitější než si myslíme. Ovlivňuje délku náhozu, jeho přesnost a je stěžejní pro detekci záběru zejména při lovu na jigové nástrahy.

Co znamená akce prutu?

Akce prutu je způsob jakým se prut ohýbá při zátěži. Pro lepší představu si vybavte jak vypadá prut při zdolávání větší ryby.

Tento parametr hodnotíme pomocí tvaru, jaký prut zaujme, respektive od toho, jak daleko od špičky se prut ohýbá a kde už začíná přecházet do rovného „klacku“.

V základu můžeme definovat 3 typy akcí:

  • Rychlá akce (fast) – ohýbá se 1/3 délky prutu
  • Střední akce (medium) – ohybem prochází 1/2 prutu
  • Pomalá akce (Slow) – 3/4 prutu se ohnou, ohyb často začíná kousek nad rukojetí
znázornění akce prutu
U moderních prutů jsou možné i varianty extra fast, kde se ohne například jen čtvrtina prutu. Příkladem budiž třeba Predator Fast shad od Savage

Nepleťte si akci a vrhací zátěž prutu. To jsou dvě odlišné veličiny. Zatímco akce prutu hodnotí opravdu „tvar‘, tak vrhací zátěž napovídá co prut snese při náhozu a zatížení. Tvrdý sumcový prut může mít pomalejší akci než lehký vláčák se špičkovou akcí pro vodění menších gumových nástrah.

Problematika stavby prutu je poměrně složitá věc. Jak bude vypadat finální prut je odvislé od několika faktorů. V praxi záleží nejen na použitém blanku ale i na váze spojek a oček. Levnější a těžká očka prut zákonitě zpomalují. Hledáte-li prut s rychlou akcí tak kromě ohýbání je dobré s prutem zatřást. Čím rychleji se prut ustálí tím lépe.

Rychlé pruty válcují pomalé

Teoreticky by se mohlo zdát, že pomalé pruty lépe využívají délku celého prutu. Něco na tom bude. Určitě dobře pruží při zdolávání a svoje specifické využití mají například při lovu na hodně jemné nástrahy při závodní přívlači.

Drtivá většina rybářů ale dnes pase po rychlých prutech. Důvod je nasnadě. Rychlé pruty lépe přenáší vjemy mezi vaším zápěstím a nástrahou. Od tohoto se také odvozuje terminologie dělící pruty dle rychlosti.

Pokud cuknete zápěstím s pomalým prutem v ruce, tak velkou část energie prut buď absorbuje nebo se dokonce sám rozvlní. K nastráze se cuknutí dostane se zpožděním nebo vůbec. Prut je tedy pomalý.

Přečtěte si také: jak vybrat ultralehký vláčecí prut

Rychlá akce nám pomůže při oživení nástrah, záseku a cítíme díky ní zda nástraha jede po dně a další vjemy. Na druhou stranu s tvrdým prutem musíme být šikovnější při zdolávání neboť nám toho udice příliš neodpustí!

Kdy použít pomalý prut?

Výhoda slow vláčecích prutů spočívá v segmentu UL přívlače závodního charakteru. Závodní přívlač v posledních letech začíná být o hodně malých rybách a ještě menších nástrahách. Takovou nano nástrahu lépe dopravíte do vody pomocí pomalého lehkého prutu, který se pod ní příslušně ohne a dodá ji energii k pohybu vpřed.

Bohužel také dostane nástraha celou řadu parazitních kmitů, které výrazně sníží přesnost nahození ale závodníci se s tím dokáží nějak srovnat.

Při použití těžších prutů a nástrah se rozdíl v délce náhozu mezi rychlým a pomalým prutem maže až k nule, proto jsou rychlejší pruty daleko oblíbenější.

Výhody rychlých prutů

  • Přesné náhozy
  • Kvalitní záseky i jemných záběrů
  • Citlivost při vedení nástrahy

Nevýhody

Při zdolávání musíte projevit více postřehu než s pomalým prutem. Obzvláště pokud chytáte na pletenou šňůru, která také žádné selhání nepřipouští.

Závěrem

Akce prutu je parametr jemuž je třeba rozumět, rozhodně ho nesmíme ale povýšit na novou modlu, které svěříme do rukou osud našeho koníčka. Je pravdou, že univerzálnost přestává v moderním pojetí rybářiny existovat ale přesto není nutné mít hned zkraje na všechno extra prut.

Do úplného začátku vystačíte i s jedním obyčejným prutem medium akce, který kombinuje vlastnosti všech vláčecích klacků v jednom.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.