Jelec tloušť je patrně nejrozšířenější česká ryba. Vyskytuje se na řekách od pstruhového pásma až k nížinám. Zároveň jde o rybu s nezřízeným apetitem, která sní všechno na co přijde. Můžeme ho tak lovit všemi metodami od muškaření až po feeder nebo dokonce chytání na boilies. Nás ale bude zajímat lov tloušťů na přívlač!
Jak najít tlouště na řece
Nejlépe najdeme tlouště na přírodních, co nejméně regulovaných tocích. Tůně, peřeje, mělčiny a břehy zarostlé převislou vegetací nám vyhledávání této ryby značně zjednoduší.
Za jasných dní tloušť rád vyhledává stín, který tato vegetace poskytuje. Často stačí jeden dobře mířený nához pod větve a záběr na sebe nenechá příliš dlouho čekat.
Na rychleji tekoucích řekách v podhůří je tloušť snadno k nalezení v tišší vodě. Zejména v létě stojí kus za proudem nebo peřejkou. Zatímco pstruh si najde místo většinou hned u ní, tloušť může být i o několik metrů dál. Do velmi rychlé vody se totiž pouští jen nerad.
Dalším vodítkem jsou výrazná rozhraní v místech, kde rychlejší voda vtrhává do tišiny. Pokud je poblíž nějaký kámen nebo další překážka, za kterou se dá schovat tak je téměř jisté, že tam nějaká ryba bude.
A samozřejmě by byla chyba vynechat větší tůně s klidnou vodou. Zde už ale musíme dávat pozor abychom tlouště nevyplašili. Je to ryba snadno ulovitelná ale větší jedinci jsou již opatrnější.
V takovýchto místech navíc tloušti nestojí na jednom místě ale pohybují se po určitých trasách. Výhoda je, že hejno bývá dobře vidět. Můžeme tak jejich pohyb dobře vystopovat.
Na větších regulovaných tocích je hledání tlouště trochu těžší. Pokud není revír příliš členitý, tak nezbývá než zkoušet. Vhodné jsou vnější strany ohybů, kde dochází alespoň k částečnému podemletí a tvorbě překážek. Vynechat nesmíte ani různé vodohospodářské stavby. Pod jezy a elektrárnami je ryb vždy dost. Jen pozor na legislativu, ne všude je povoleno chytat bezprostředně na těchto místech.
Lov tloušťů na přívlač s woblery
Wobler je na tlouště velmi praktická nástraha. Zejména pro lov pod převislými větvemi. Možnost nechat splavat plovoucí wobler pod nejzarostlejší břeh v okolí, kam nejde nahodit, je obrovská výhoda. Stačí jen ve vhodnou chvíli dopnout vlasec a nástraha začíná pracovat v místech, kde očekáváme rybu.
Moje taktika je postavená ale v trochu jiném pořadí. Po příchodu na místo je splavení wobleru většinou až poslední varianta. Většinou postupuji následovně:
- Pokud je na fleku nějaké výrazné rozhraní proudů, vracáky nebo klidné místo za překážkou tak prvně lovím zde.
- Na tlouště rozhodně je potřeba protáhnout nástrahu podél břehů, hlavně vymletých.
- Splavení wobleru pod větve a na vzdálenější místa, kam půjdu později. Takto ulovíme i ryby, které bychom svým přiblížením vyplašili.
Tloušť, a hlavně velký jedinec tohoto druhu, se s nástrahou tolik nepáře. Klidně zabere i na deset centimetrů dlouhý wobler. Rozumnější jsou ale menší nástrahy. Úplná klasika je Salmo Hornet v nějaké přírodní barvě. Je to univerzální a léty hodně osvědčený wobler také na pstruhy a okouny. Teď se ale dělá už i ozvučená verze, která má uvnitř kovové kuličky.
Na ultralehkou přívlač je výborný Salmo Tiny, což je taková třícentimetrová „kulička“ s minimálním ponorem. Velmi dobře propluje nad vázkami v podobě kořenů, kterých je u podemletých břehů dost. Dva trojháčky jsou ale zbytečně moc, místo spodního dávám broček na kousku vlasce kvůli chodu. Jeden háček vzadu stačí a neváznu už skoro vůbec.
Chytat se dá ale samozřejmě na cokoliv podobných rozměrů. Už jsem nachytal tlouště i na třpytky ze zátky od piva, což byl hec podle nějakého návodu na mrku!
Přečtěte si také: Osvědčené styly vedení woblerů
Třpytky na tlouště
Lov tloušťů na přívlač je u mě mentálně spjatý hlavně s rotační třpytkou. Bude to nejspíš tím, že v dětství jsem dlouho ani jinou nástrahu pořádně neznal. Rotačka samozřejmě funguje i dnes a nechávám si ji většinou na prochytávání dlouhých tůní.
Dá se s ní házet daleko a přesně, takže je možné se na tlouště dostat aniž bychom hejno příliš vyplašili. Oblíbený typ třpytky nemám. V podstatě používám klasickou stříbrnou, zlatou případně černou se žlutými puntíky na listu, podle toho co mám aktuálně sebou.
Gumové nástrahy a lov tloušťů na přívlač
Jelci asi nejsou typická ryba pro lov s jigovou hlavičkou a gumovou nástrahu. Přesto se mi ale tyto nástrahy osvědčily.
Nejraději mám malé kopyto v přírodních barvách, zejména šedé, případně tmavě zelený twister s flitry. Tuto nástrahu tahám právě v proudech a různých rozhraních. Rozdíl oproti třpytce a wobleru je v tom, že s gumovou nástrahou nahazuji proti proudu!
Často s tímto stylem lze mít větší úspěch než na wobler. Nástrahu vedu ovšem ve sloupci, jelikož v těchto místech je při vedení po proudu skoro stoprocentní šance, že nástraha zapadne mezi kameny. Pak se musí buď trhat nebo si pro ni dojít a vyplašit nadějný flek.
Buďte první kdo přidá komentář