Jak lovit ryby s method feederem: účinná taktika pro moderní rybáře

chytání na feeder

Method feeder je jednou z nejúčinnějších technik lovu na stojatých revírech. Pokud se s ní naučíte zacházet správně, může přinést opravdu parádní výsledky.

Výhodou je jednoduchost. Dělat tady něco zcela špatně skoro nejde a výsledky jsou rychle vidět u začátečníků.

Výbava je snad jednodušší než u klasického feederu a s trochou cviku za chvíli podchytíte pár nuancí, které vám zajistí úspěch při lovu skoro kdykoliv.

Kdy a kde lovit

Jsme v období začínajícího jara. Ve vzduchu je pořád trochu chlad, voda je ještě poměrně čistá a studená, ale slunce už se hlásí o slovo. Ideální čas zaměřit se na hloubky kolem metru, někde do metru a půl.

Nevolil bych úplně pobřežní část rybníku, ideální pokud je taková hloubka kus dál od břehu případně na místě, kde je na břehu absolutní klid. Tj. tam nechodí lidi a je tam viditelný pohyb ryb, třeba i bílé ryby. Kapři a jiné druhy nebudou o moc jinde.

rybník ve fiktivní obci psojedy

Jak se měří správná hloubka? Samozřejmě existuje možnost v podobě nahazovacího sonaru, to ale je poměrně drahá hračka. Mám levnější tip. Stačí nahodit obyčejné olůvko a počítat dobu než spadne na dno. Ideální je napočítat asi do 3 – 5 sekund. Takové místo má vhodnou hloubku.

Druhou možností je prostě ryby najít pohledem. S oteplením vody to je stále menší problém. Naopak mě spíše fascinují rybáři, kteří chodí na místa, kde se nic neděje. Nebo hází doprostřed rybníka, když kousek od nich se na jednom místě skoro vaří voda, jak to tam žije.

Vybavení

Drž to co nejjednodušší. Základem je spolehlivost, všechno musí být připravené na to, že narazíš na pořádného kapra.

Používám naviják Shimano BB 4000, na něm dvacítku vlasec. Prut stačí jakýkoliv feeder vhodný pro lov kaprů, s gramáží alespoň 90 gramů.

Na menší revíry vám v pohodě stačí i třímetr. Jarní lovy hlavně na menších revírech nejsou o vzdálenosti hodi. A špička? Vždycky beru tu na rybník nejměkčí. Díky tomu nehrozí posun krmítka na dně a špička krásně signalizuje i nejjemnější záběry.

Montáž a krmítko

Používám klasickou method montáž s obratlíkem zasunutým do krmítka. Ryba se při záběru zasekne o samotné krmítko ale sestava je průběžná. Návazec má raději s měkkou šňůrkou.

kapr ulovený na method feeder

Krmítko na method vždycky volím menší, není léto a ryby ještě nežerou hltavě. Maximálně 30g method krmelec je ideální. Dopraví na místo akorát tolik návnady (relativně dost málo), aby se ryby nepřežraly a přitom místo zůstalo atraktivní. Je však potřeba trefovat stejné místo a při absenci záběru častěji přehazovat s plným krmítkem.

Návazce a nástrahy

Používám 10cm návazec, osvědčená délka, kterou doporučují i z podvodních pozorování. S kratším návazcem se ryba často nestačí správně zaseknout. Mám s sebou vždy víc možností nástrah.

  1. Wafters – moje srdcovka
  2. Tvrdé pelety – Nasazuju je do gumového kroužku.
  3. Červi – na kapry skvělí na jaře, než se začnou třít. Pro ryby naprosto neodolatelní. Berou na ně i pěkní cejni, líni atd.

Výběr správného háčku na method feeder je důležitý a měl by vycházet především z velikosti nástrahy. Vzhledem k tomu, že se u method feederu běžně používají menší nástrahy než třeba v kaprařině, bývá obvyklé sáhnout po háčcích ve velikosti 8 až 12.

To platí zejména při cílení na kapra. Většinou to krásně vyhoví nejen pro kapra, ale i na cejna, plotici nebo jiné bílé ryby. Pokud je bílá ryba ale vaší cílovkou, můžete háček zmenšit až na 14 -16.

Když ale přijde řada na větší nástrahy, jako jsou větší pelety nebo menší boilies, není problém zvolit háček větší, třeba velikost 6. I tak však často platí, že menší háček je výhodnější. Je méně nápadný a ryba ho lépe nasaje.

Nejde ale jen o velikost. Svou roli hraje také tvar háčku. Tady se preference rybářů hodně liší a každý má svoje favority. Jeden z nejčastějších tvarů je háček se širokým obloukem, takzvaný wide gape. Tento typ se osvědčuje hlavně u menších háčků, protože lépe proniká do rybí tlamky a drží pevněji, což je při method feederu výhoda.

Další možností je háček se zahnutým raménkem – curve shank. Má hrot natočený směrem k očku, což zlepšuje zaseknutí ryby, ale zároveň může být větší riziko, že se háček při zdolávání uvolní. Týká se to hlavně ryb s masitější tlamkou, například větších kaprů. Do podobné kategorie spadá i long curve shank, tedy háček se zahnutým a zároveň prodlouženým raménkem. V menších velikostech ale bývá někdy kritizován jako méně šetrný, protože se může hluboce zařezávat.

Pak je tu klasický long shank, což je háček s dlouhým rovným raménkem. Není nijak speciální, ale má své příznivce a někdo na něj nedá dopustit.

Method feeder montáž
Placaté krmítko na method feeder. Foto: archiv redakce

Nejdůležitější je přizpůsobit velikost háčku nástraze, ideálně začít kolem velikosti 10, a zvolit tvar, kterému věříte a se kterým máte dobré zkušenosti. Každý tvar se chová ve vodě trochu jinak a každý se hodí pro jinou prezentaci nástrahy. V praxi nakonec často rozhodne důvěra a praxe samotného rybáře.

Příprava návnady

Základem jsou method mixy, což jsou speciální směsi často s podílem hrubé složky. Hodně často obsahují drcené boilies.

Další variantou jsou 2 mm mikropelety, které ryby milují. S nimi je o něco více práce při vlhčení. Hrozí, že z nich uděláte lepivý blivajz, který se z krmítka skoro nedá vydolovat.

Zkuste je nasypat do síta, zalít trochou vody ale opravdu hodně opatrně, poté nechat chvilku sáknout, okapat a pak v misce nechat ještě 30 minut „dojít“. Pak jsou přesně tak akorát.

Další možnost je sypkou směs a pelety smíchat podílem padesát na padesát.

Nahazování a taktika

Nikdy nehýbejte krmítkem po dopadu. To je celkem velká chyba. Princip methodu spočívá v tom, že malé krmítko je přikryté vrstvou krmení a okolo je na krátkém návazci umístěná nástraha. Po potažení se to celé rozpadne a krmení leží od nástrahy daleko. Po nahození jen položit prut a zajistit, že je špička mírně napnutá. Tím získáte přesnou indikaci záběru.

Pro většinu rybářů jsou překvapivé krátké intervaly přehazování, které tato technika vyžaduje. Method feeder je aktivní styl lovu. Nečekejte déle než pár minut bez záběru, časté náhozy budují krmné místo a stimulují záběry. Tohle tempo vám rozjede po čase místo a přijdou rychlé záběry, kdy už budete přehazovat kvůli tomu, že taháte ryby.

Do úvodu je dobré udělat pár hodů s plným krmítkem do lovného místa abyste trochu rozkrmili již zpočátku lovu.

Plnění method krmítka

Používám klasickou formičku, která je součástí sad krmítek. Nasypete první vrstvu, položíš nástrahu s návazcem směrem dolů a bud necháte nástrahu nahoře nebo ještě trochu zasypete vrstvou navrch.

Krmítko zatlačíte do formičky a máte vše připravené k nahození. Dá se ještě vršek polít i nějakým vylepšovadlem. Ještě jeden tip, používám na pelety nebo mix uzavíratelnou nádobku. Směs se na slunci rychle vysušuje a pak se s ní hůře plní.

Method feeder není žádná věda. Je to rybařina, kde ale i trochu záleží na detailech. Měkká špička, správná hloubka, vhodné nástrahy a pravidelné nahazování. Tohle všechno dohromady dělá z této metody kombinaci, která většinou zaručeně dovede k úlovku. A většinou ne jednomu. Jestli tohle není aktivní rybolov, tak už nevím co v oblasti chytání nedravých ryb naplňuje tuto definici.

Takže konec čtení a marnění času na rybářských webech! Je načase sbalit vercajk, připravit prut, pár druhů nástrah a hurá k vodě!

Čtěte také:

Prosívání krmení na feeder: s tímto setem to zvládnete snadno a rychle

Planktonové pelety na tolstolobiky

Feederový speciál na kapry ve výprodeji: jen za 1 tisíc korun

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.