Říční plavaná zase nabírá na populárnosti. Hodně rybářů už prostě nebaví dřepět na břehu a radši se jdou projít s plavačkovým prutem. Kontrolní otázka zní, zda se na řeku hodí víc tlustý nebo hubený splávek?
Každý jste asi správně věděl, že na řeku se většinou hodí spíš silnější nebo baňatější splávek. Slovo většinou je opravdu na místě, neboť žádná pevná pravidla pro výběr splávku neexistují. Existuje nespočet velikostí a tvarů. Je hlavně na vás, jaký splávek se vám bude líbit.
Jedno pravidlo by tu ale bylo – na řeku se spíš hodí pevné splávky, tedy ty, které se nastavují pomocí bužírky na dříku splávku. Průběžné anglické splávky můžete využít spíše jen na klidnějších úsecích řeky.
Všude kde to teče, víří se voda a podobně se hodí právě pevný splávek nějakého kulatějšího tvaru. V turbulentních podmínkách lépe plave a nevadí zde ani zvýšený odpor, jež tyto splávky při záběru kladou.
Míra odporu a nápadnosti splávku je ale dána jeho velikostí. Můžete si tak pořídit několik splávků a pak vždy použít ten nejmenší, který se zrovna hodí. Neubudou tak ani záběry od opatrných ryb.
Pro klasickou říční plavanou, kdy procházíme podél řeky a snažíme se lovit na nejrůznějších místech se hodí téměř jakékoliv vybavení. Speciálně pro tuto rybařinu jsou určeny bolognesové pruty. Vynikají hlavně délkou, která se běžně pohybuje přes pět metrů.
Můžete si ale samozřejmě vzít i nějaký kratší prut. Na jaře takto občas zahání absťák vláčkaři, kteří vyrazí na splávek s přívlačovým prutem, tedy hodně nalehko. V tomto případě jste limitováni jen nastavitelnou hloubkou, která se u pevného splávku rovná délce prutu. Mnohdy ale nepotřebuje ani dva metry a tak je i toto dostačující.
Jakou vybrat barvu anténky splávku?
Na výběr jsou většinou tři základní možnosti:
- Fluo zelená
- Fluo oranž nebo červená
- U rozměrnějších splávků je k mání i barevná kombinace
Výběr je opět v podstatě na vás. Pouze snad na jaře a na podzim zelená barva často zaniká v odlesku zelené vegetace, která se odráží na vodní hladině. Červená je trochu lepší. Pro tyto je ale jeden fígl, vzít lihovou fixu a nabarvit si anténku na černo. Stačí jeden nebo dva černé pruhy pro lepší postřeh pohybu splávku. Černá je na odlesku daleko lépe kontrastní než jasné barvy.
Splávek na řeku a jeho tvary
Čtěte také: Jak vybrat pruty na plavanou
Buďte první kdo přidá komentář