Ještě k feederu s pletenkou nebo vlasce

Nedávno to vyšel článek o výběru mezi pletenkou a feederem. Něco bych k tomu stručně doplnil

Výběr mezi vlascem a pletenou šňůrou při feederovém chytaní je zajímavý problém, který řeší spousta rybářů. Každá z možností má své specifické vlastnosti a přinese jiné užitné vlastnosti.

Pokud se podíváme na vlasec, jeho hlavní výhodou je pružnost. To je něco, co oceníte hlavně při zdolávání tvrdě bojujících ryb, ve feederu jde nejčastěji o kapry a méně často, bohužel, o parmy.

Představte si, že máte na háčku velkého kapra, který neustále dělá prudké výpady – právě pružnost vlasce vám pomůže tyto momenty zvládnout, protože tlumí nárazy a snižuje riziko vytržení háčku.

Velký vliv to má když lovíte s těžším krmítkem nebo olovem. Ze může zátěž pomoct rybě háček vytřepat.

Na pružném vlasci se ale rázy, které rybě k setřepání pomohou, utlum. Na pletené šňůře musíte projevit větší šikovnost abyste udrželi vše dostatečně napnuté.

feeder na sněhu. Jak na kapry v zimě a feederové krmení do studené vody.

Vlasec má také výbornou pevnost v uzlech a snadno se s ním pracuje, což ho činí skvělou volbou pro začátečníky. Výhodu to představuje i nyní v zimě. Do nízkých teplot je vlasec daleko vhodnější.

Nesním opomenout ani navazování uzlů a háčků, které se lépe provádí s vlascem jenž má určtiou tuhost. Svoji roli to hraje i například se zkřehlými prsty.

Na druhou stranu pletená šňůra má úplně jiný charakter a jiné výhody a nevýhody. Je tenká, pevná a nemá žádnou průtažnost. Kvalitní pletenká má navíc kulatý průřez, což její vlastnosti ještě zlepšuje.

Díky nulové průtažnosti umožňuje velice těsný kontakt při záběru a zdolávání, což je neocenitelné při lovu na větší vzdálenosti nebo ve větrných a proudných podmínkách, jelikož do tenčí a neprutážné šňůry se živly opírají méně.

I na rizsáhlé vodní ploše pletenka zajistí, že záběr okamžitě ucítíte, protože žádná energie se neztratí v natahování vlasce. Navíc díky svému tenkému průměru dokáže snadno prorazit i silný vítr, což vám pomůže lovit efektivně i v náročných podmínkách. To samé platí v proudu na tekoucích vodách.

Takže kdy sáhnout po vlasci a kdy po pletené šňůře? Pokud začínáte nebo lovíte především na menších vodách, vlasec je jasná volba. Vyjde vás to levněji a jeho pružnost a odolnost při zdolávání ryb je na menších vodách spíš pozitivum.

Naopak pletenou šňůru oceníte na velkých vodních plochách, kde potřebujete házet daleko a zachovat citlivost. Například při lovu větších cejnů a dalších druhů na větších vodních plochách a řekách.

feeder

Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy je dobré mít na paměti, že každá situace vyžaduje něco trochu jiného. Vlasce i pletené šňůry mají své místo ve výbavě každého rybáře a správná volba může znamenat rozdíl v úlovcích i v tom, jak se vám bude chytat.

Čtěte také:

Jak na vlasce a pletenky pro lov kaprů, vlastnosti a rozdíly

Vyzkoušejte chytání na method feeder, placatá krmítka si každoročně oblíbí více a více rybářů

Konec rybaření na prasáka: se sprchou v lahvi budete svěží jako jarní vánek

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.