Pletenka nebo vlasec na feeder?

Vlasec nebo pletená šňůra? To byla před lety docela zásadní otázka pro rybáře lovící přívlačí. Dnes už 90 procent vláčkařů na dříve běžný monofilní vlasec ani nepomyslí.

Jak je to ale ve feederu? Tam je situace o trochu složitější. O tomto tématu se vedou mnohé diskuze, každý má své argumenty a tak není od věci se na výhody a nevýhody obou možností zaměřit.

Pro účely experimentování jsem na jeden naviják dal pouze pletenou šňůru o průměru 0,16 mm, která vyšla na necelou pětistovku. Není to tedy žádná prémiová šňůra ale ani nekvalitní šunt. Značka není pro účely tohoto článku důležitá. Musí to jen být kvalitní, hladká a pevná šňůra v dobře zvoleném průměru. Dělat pokusy s nekvalitní pletenkou nemá smysl.

Na druhý naviják jsem si nechal vlasec v průměru 0,22. S tím lovím cejny a kapry na řece a několika okolních rybnících.

Vlasec nebo pletenka pro feeder? Porovnání výhod a nevýhod

Výhodou pletenky je zejména velmi vysoká citlivost. Jak známo, průtažnost pletené šňůry je téměř nulová. Proto máte možnost na špičce vidět prakticky jakýkoliv pohyb, který se na pletenku přenese od nástrahy. U vlasců se toto více či méně ztrácí díky natahování vlákna. Čím dále máte nahozeno, tím více jsou pohyby na špičce tlumené.

Zde ale ještě záleží na typu vlasce. Existují totiž vlasce se sníženou průtažností, jejichž vlastnosti se v tomto pletenkám do jisté míry blíží.

Použití pletenky vám také může zlepšit parametry vašeho nahazování. Není to jen o vzdálenosti, která se, díky možnosti použít slabší průměr, prodlužuje. Nízká průtažnost dává šanci také na přesnější cílení hodu, což může být důležité při přesném krmení například v methodovém rybolovu.

V neposlední řadě máte díky pletence šanci úspěšněji zaseknout. Záběr vidíte lépe a dříve, stejně tak se zásek rychleji přenese na koncovou montáž.

shimano aero bb

Mimochodem, možnost použít nižší průměr (díky vyšší nominální pevnosti) u pletenek má ještě další výhody. Přesnější detekce záběru se díky tomu dá zaznamenat na tekoucí vodě. Zde síla proudu na vlasec nebo pletenku působí také a vytváří tzv. pytel – mírný průvěs.

Síla proudu se samozřejmě opře víc do silnějšího materiálu a tím vytvoří průvěs větší. Samozřejmě, kdybyste použili tlustou pletenku, tak bude průvěs také trochu větší. Vzhledem k tomu, že ale vlasec se většinou používá ve výrazně vyšších průměrech, je to další bod ve prospěch šňůry.

S tím souvisí i další, pro feeder velmi důležitý bod. Do pletenky se vám proud opře méně a udrží se vám na dně lehčí krmítko. Na větších řekách se tato vlastnost velmi hodí.

V čem tkví výhoda vlasce?

Vlasců je na trhu pestrá a široká nabídka. Řada z nich je dokonce určená přímo na feeder – s dobrou potápivostí a nízkou průtažností.

Oproti šňůře je vlasec také levnější a to až několikrát. Do dvou stovek se často vejdete i s dobrým vlascem, zatímco kvalitní pletenka bude stát alespoň dvakrát tolik.

Stejně tak máte na výběr z celé plejády barev vlasců a můžete v tomto trochu taktizovat i dle charakteru míst, kam jezdíte.

Výhodou vlasce je také lepší mechanická odolnost proti odření a předření, což je zrovna u pletenky slabé místo. Na šňůru je dobré použít také šokový koncový návazec, který pomůže jednak s hody těžšími krmítky a hlavně ochrání pletenku před ostrými předměty na dně.

Na rybníku to možná není tak problematické, řeky a přehrady s kameny a dalšími ostrými věcmi na dně to ale vyžadují. Stejně tak koncový šokáč pomůže ochránit vaše ruce při silném švihu, šňůra řeže do masa.

Pokud používáte vlasec, nemusíte tohle skoro vůbec řešit.

Stejně tak má vlasec výhodu v tom, že jeho průtažnost vám pomáhá při zdolávání. Tlumí výpady ryb a chrání vás před její ztrátou. Pletenka je v tomhle trochu náročnější na šikovnost rybáře. Zdolávat rybu na neprůtažné šňůře, ještě s krmítkem kousek u háčku např u methodu, to riziko ztráty ryby trochu zvýší.

feederové krmítko

Shrnutí

Je jasné, že vše má své plusy a mínusy. Pletená šňůra má své nevýhody – snadno se na ni zachytává nečistota, může se lehce přeříznout o dno a celkově je drahá. Vlasec zase nemá takovou citlivost, náhozy jsou kratší.

Je však levnější a odolnější. Přesto si pletenka ve feederu získává stále větší oblibu a určitě stojí za to, ji vyzkoušet. Sám si ale nejsem jistý, jestli mi pletenka přináší nějaké zásadní výhody, bez kterých bych se neobešel. Pro běžný rekreační rybolov tak vidím kvalitní vlasec a pletenku jako srovnatelné varianty.

Čtěte také:

Method Master: robustní naviják pro lov na feeder

2 plastové krabičky v ceně: tato feederová taška má spoustu přihrádek

Jak na method feeder – nejjednodušší a zábavný způsob rybaření

Jaké křeslo na feeder? K tomuto si můžete připevnit rameno s hrazdou na pruty

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.