Jestli nějaký vynález proměnil svět rybaření, tak to byl vynález vlasce v období kolem druhé světové války. Do té doby se používaly převážně hedvábné a jiné poměrně silné šňůry s nimiž musel rybář velmi opatrně zacházet.
Zapomeňte dlouhé a snadné nahazovaní. Rybář si rozprostřel na zem velký kapesník, na něj z kolovrátku opatrně položil šňůru podobně jako námořníci na lodích skládali konopná lana. Až poté mohl nahodit pár metrů do vody.
Po lovu pak šňůra musela projít očistou a pečlivým sušením. Tímto způsobem je opravdu většina moderních rybolovných stylů nerealizovatelná. Snad jen muškaři se zápalem pro retro techniky by si takové chytání mohli užít i dnes.
Pro všechny ostatní techniky byl zlomem nástup monofilního vlasce, zpočátku zejména ze silonu. Na tu dobu se jednalo o ultramoderní materiál. Tenké vlákno s neuvěřitelnou nosností (z tehdejšího pohledu, dnes by nás síla a nosnost tehdejších silonů asi nezaujala) změnilo chytaní k nepoznání.
Najednou se stalo chytání pohodlnějším, mohlo se dále házet a rybář měl daleko větší šanci ulovit a zdolat opatrné velké ryby.
Vlasce se používají dodnes a dnes jsou již jejich parametry daleko pokročilejší než tenkrát. Zároveň můžeme použít i modernější materiály jako pletené šňůry. Proto se dnes zaměříme na jejich výhody a specifika v kaprařině při použití jako kmenový návin na vašich navijácích.
Pokud vás zajímají spíše návazcové materiály, kde je situace ještě pestřejší, můžete si přečíst náš dřívější článek.
Monofilní vlasce
Klasické a obyčejné „silony“, které už dávno nejsou jen ze silonu. Jedná se ale o všem dobře známé vlasce, které se již desítky používají při všech metodách lovu.
Protože kaprařina představuje především cílený lov velkých a silných ryb, určitě vás napadne, že potřebujete odpovídající vlasec, který vydrží prudké a silné výpady kapra.
Pevnost vlasce ale není zdaleka jediným parametrem. Neméně důležitá je jeho odolnost s níž odolává tření, ta může být kolikrát ještě důležitějším parametrem než udávaná nosnost. Každý vlasec má také různou průtažnost, která například tlumí výpady ryb ale při lovu na velkou vzdálenost může snižovat citlivost.
Různé vlasce na trhu mají také různou tuhost vlákna, některý je velmi poddajný jiný je tužší.
Každý typ vlasce má trochu jiný mix těchto vlastností a vše navíc může ovlivnit ještě jeden důležitý parametr – průměr vlasce měřený v setinách milimetru.
Pro lov na odhoz je nejčastějším a univerzálním průměrem, který poskytne dostatečnou pevnost a dobré letové vlastnosti do 100-110 metrů průměr kolem 0,30 mm. Pokud jste začátečník, neuděláte velkou chybu, když začnete právě s tímto průměrem vlasce. Je to, řekněme, zlatý střed.
Nejdůležitější vlastností monofilního vlasce je jeho průtažnost. U některých vlasců může tato vlastnost přesáhnout 15 procent, kdy se na 100 metrech vlasec může teoreticky protáhnout až o 15 metrů.
V poslední době je samozřejmě trendem i u vlasců průtažnost snižovat, což je vlastnost výhodná právě při chytání na dálku. Sama schopnost vlasce pružit ale není vysloveně negativum, naopak někdy může mít pozitivní efekt.
Kromě fungující brzdy navijáku a prutu pomáhá rybáři od první sekundy souboje s rybou i průtažný vlasec. Pomáhá unavit rybu, snižuje riziko ztráty ryby a trochu zachraňuje chyby nás rybářů.
Při lovu na velké vzdálenosti se ale citlivost sestavy s velmi průtažným vlascem výrazně snižuje. Aby pípák daleko od krmáku vůbec něco zaregistroval, musí někdy kapr s nástrahou uplavat značnou vzdálenost.
Problém to může být hlavně tam, kde se v blízkosti nachází nebezpečná překážka do níž může ryba zaplout. Proto se výrobci snaží nabízet monofily s minimální průtažností. Při lovu na vyvážku může také pomoci použití silnějšího průměru vlasce. S rostoucí tloušťkou vlákna totiž průtažnost ještě klesá.
Výrobci se navíc snaží vlasce pro kaprařinu vyvíjet tak, aby průtažnost byla spíše na rozumném minimu.
Jaký průměr zvolit? Obecně se dá říct, že pro dlouhé hody je samozřejmě lepší slabší průměr, který lépe „padá“ z navijáku a nebrzdí letící montáž tolik třením, svojí hmotností atd. Pro extrémně dlouhé hody lze sáhnout i k průměrům pod 0,25 mm.
Zlatý střed na odhoz (s dostatečnou pevností je průměr: 0,28-0,32 mm. Silnější vlasce už znamenají kratší hody ale vynikají svými pevnostními parametry umožňujícími silové zdolávání i větších ryb. S rostoucí sílou vlákna se logicky lepší i odolnost vůči mechanickému poškození vlasce ve vodě, což je na některých lokalitách potřeba.
Pokud je na revíru možnost vyvážky, tak je použití silnějšího kmenového vlasce určitě možnost, která stojí za zvážení. Některé soukromáky mají dokonce silnější průměry předepsané v rybářském řádu.
Monofilní vlasec je ideální volbou pro většinu podmínek lovu na jezerech, nádržích a řekách. Kvalitní kaprový vlasec má průtažnost nepříliš velkou ale poskytující určité tlumení při zdolávání, odpouští chyby rybáře a je maximálně univerzálním návinem na vašem navijáku. Díky široké nabídce na trhu si rybář může snadno vybrat vlasec s vhodnými parametry právě pro účely svých výprav na konkrétní typ vody.
Příklady osvědčených vlasců:
Rodina monofilů od AWA S (AWA SHIMA) jsou japonské vlasce, které používá mnoho předních kaprařů. Vynikající kvalita a široká škála průměrů pro každou potřebu. Jsou dostupné v různých barvách i v maskovacích provedeních. Skvělá volba za výhodný peníz. která je navíc několikrát do roka v akcích na něž upozorňujeme.
Sufix Reflex je pravděpodobně jedním z nejlepších cenově dostupných vlasců s cenou za velkou špulku kolem dvou až tří stovek. Nebojte se ho vyzkoušet, pokud nechcete utrácet hodně peněz za vlasec nebo pokud na ryby jezdíte jen zřídka a nemá smysl pořizovat špičkové vybavení. Na trhu je tento vlasec dlouho a někteří rybáři jej používají přes deset let, naprosto spolehlivý produkt.
Shimano Technium – legendární vlasec od Shimana. Jsou sice rybáři, kterým nevyhovuje, jiní ale na něj nedají dopustit.
P-Line Vlasec CX Premium Hi-Vis Fluoro Zelený
Pletené šňůry
Pletené šňůry jsou splétaná vlákna z materiálů jako Dyneema a dalších. V rybařině jsou populární tak třicet let, možná víc a získaly si určitě dobré ohlasy. Jako hlavní do očí bijící parametr se vám ukáže velká nosnost při nižším průměru a hlavně prakticky nulová průtažnost.
Máte tak nad rybou absolutní kontrolu na jakoukoliv vzdálenost a záběr se dobře přenáší i na stovky metrů.
Pletenka má ovšem i nevýhody. Kvalitní pletené šňůry stojí výrazně více než monofilní vlasce.
Nevýhodou šňůr obecně je horší odolnost vůči otěru, kdy u nekvalitních výrobků můžeme mluvit až o jejich nepoužitelnosti všude tam, kde hrozí kontakt s čímkoliv na dně.
Čím se ještě pletenky liší od vlasců
Nosnost pletenek je sice oproti vlascům ohromující. Například „běžná“ pletenka o průměru řekneme 0,30 mm má nosnost například kolem patnácti kilo, zatímco monofilní vlasec o stejném průměru udrží přibližně 6-7 kg.
Vynikající nosnost umožňuje používat pletené šňůry o mnohem menším průměru než při použití monofilu. Můžete tak dále kupříkladu snáze dosáhnout delších hodů, méně se do nich opírá říční proud atd.
Nosnost je ale výtečná zejména v tahu. Odolnost proti oděru je u pletenek vždy problematičtější a šňůry trpí při kontaktu s překážkami daleko více než je tomu u vlasců. Snad s výjimkou rostlinstva, kde se projevuje „řezavost“ pletenek.
Problém ale je, že stejná schopnost řezat se projevuje i vůči rybám. Proto může být použití pletenek problematické a je nutné použít na konci jiný materiál, jenž poranění ryb brání. Také možná proto se po počátečním okouzlení novým materiálem v podobě pletenek se dost rybářů vydalo cestou kvalitního vlasce.
Co se týče podezřele levných šňůr a jiných nekvalitních variant, hrozí ještě další negativní jevy jako například přílišná vzplývavost, která při lovu na vzdálenost stovek metrů je opravdu problém. Pokud se bavíme vyloženě o výrobcích z Asie za dumpingové ceny, tak tam navíc často nesedí ani udávaný rozměr nebo nosnost.
Pro násaďáky na obecním rybníku to stačit bude. Na lov velkých kaprů se ale nevyplatí šetřit a kupovat spíše kvalitní výrobky od renomovaných značek. Těch na trhu zas tak moc není, proto má smysl kupovat jen všeobecně osvědčené pletenky určené pro kapraře!
Díky pletence určitě nezmeškáte záběr při daleké vyvážce a zároveň vám umožní mít kontrolu nad rybou v místech, kde hrozí, že zajede do překážky.
Příklad kvalitní šňůry: Carp´R´Us Total Contact
Šňůra je také skvělou volbou pro spodové pruty!
Zde lze použít jak vlasec, tak pletenku. Průměr 0,28-0,30 mm pro vlasec a 0,16-0,18 mm pro pletenku. Pletená šňůra je zde přece jen o něco lepší a pro spodování nemusíme kupovat ani to nejlepší, co obchody nabízí.
S pletenkou se snadněji hází na potřebnou vzdálenost a co je nejdůležitější, umožňuje krmit co nejpřesněji.
Čtěte také:
Be the first to comment