Za necelý měsíc začne pstruhová sezona. Jednou z důležitých součástí výbavy jsou brodící kalhoty tzv. broďáky či přesněji prsačky, neboť sahají přesně někam sem.
Na různé nohavice a broďáky do pasu bych raději zapomněl. Snad kromě malých potoků se opravdu nejlépe hodí právě verze dosahující až po prsa. I na menší říčce můžete narazit na poměrně hluboká místa a broďáky pouze do pasu nemusí stačit.
Nákup brodících kalhot dělá celkem průvan v peněžence. Je to přitom věc, bez níž se chytat dá celkem dobře. Ale jen ze břehu a velmi rychle zjistíte, že lov pouze ze břehu je dost omezující.
Jednou výhod brodění je možnost dostat se na místa, kam se ze břehu hůře nahazuje a vést nástrahu tudy, kudy to ze břehu nejde.
Pro muškaře jsou brodící kalhoty v podstatě nutnost. Pohodlně nahazovat ze břehu a správně vést šňůru na většině míst nejde, hlavně kvůli vegetaci. Benefitovat z možnosti brodění ale budete i s přívlačí.
Při vláčení oceníte možnost zachránit nástrahu z vázky. Má to samozřejmě své limity – zejména ohledně hloubky a síly proudu. Pokud ale jde na místo dobrodit, tak je nástraha zpátky vaše.
To je jednak hrozně ekologické protože nenecháte nic cizího ležet v řece navěky a zároveň to šetří peníze. Vzhledem k cenám nástrah se vám takhle levnější broďáky mohou ve výsledku vyplatit.
Zkrátka samé výhody a jistoty. Mezi negativní stránky broďáků patří nemalé pořizovací nástrahy a pak jisté riziko plynoucí z pohybu ve vodě a na kluzkém povrchu. Měli byste si dávat pozor, hlavně při větším průtoku. Mnohdy stačí pár kubíků navíc a brodění je adrenalinový zážitek. Ideální je chodit alespoň ve dvou a začínat opatrně u břehu. Zejména při nezkušenosti a na neznáme vodě.
Kolik vlastně brodící kalhoty stojí??
To je dobrá otázka, protože prémiové „dejcháče“ mohou i s botami vyjít na částku vysoko přes deset tisíc. Podíváme se ale radši na opačnou stranu cenového rozpětí. Levné broďáky totiž mohou posloužit skoro stejně dobře jako ty drahé. Navíc vás nebude mrzet až vám do nich někdy začne zatékat, což se nevyhýbá ani těm dražším produktům v této oblasti.
V Německu existuje známý muškař Bernd Ziesche, který se živí jako průvodce a instruktor. V broďácích je v podstatě denně a tvrdí, že mu vydrží tak maximálně půl roku. Používá přitom ne zcela kalhoty jedné velmi solidní značky, o nichž se s jistotou dá tvrdit, že jsou kvalitní.
Je to ale výbava, kde jakékoliv poškození a opotřebení má velký negativní vliv na celkovou funkci. Většina rybářů ale nechodí na ryby denně a broďáky jim vydrží výrazně déle.
Přesto jsou tekoucí broďáky častým problémem. Jediným řešením tohoto problému mohou prémiové broďáky, ideálně na míru a s dlouholetou zárukou a servisem přímo u výrobce, což na trhu také existuje. Počáteční pořizovací cena je ovšem velmi vysoká.
Není ale žádná ostuda pořídit si něco levného. Nejlevnější brodící kalhoty stojí výrazně méně než dva tisíce a jsou naprosto bez problému použitelné. Cena se většinou liší dle užitého materiálu, zde seřazeno od nejlevnějšího k nejdražšímu
- PVC a různé vodotěsné tkaniny
- Neopren
- Membránové („dejcháče“)
U PVC broďáků se pohybujeme v cenách nejčastěji do dvou tisíc, v některých případech lehce nad. Neoprény pořídíte od 2500-3000 korun a membránové kalhoty mají největší cenové rozpětí. Občas se dá narazit na ceny kolem 4 tisíc, většinou ale počítejte od pěti a víc.
„Nevýhodou“ membránových je z hlediska ceny ještě nutnost dokoupit brodící boty. Ona je to spíš výhoda, protože ty boty jsou lepší, ale zvyšuje to už tak vysokou cenu.
U levných broďáků podobný problém odpadá, jejich součástí je pevně přidělaná holínka, pročež je ovšem nutné při objednávce zvolit správnou velikost boty.
Do kategorie levnějších lze řadit hlavně první dva typy.
PVC brodící kalhoty
Nejsou až tak nepohodlné, jak by se mohlo zdát z názvu. Naopak, většina prodávaných PVC broďáků sestává z tkaniny potažené PVC či jiným podobným materiálem.
Tyto broďáky jsou levné ale také relativně lehké a pohodlné. Mají dobrou odolnost proti mechanickému poškození. Nevýhodou je například slabší tepelná izolace.
Příliš nechrání před chladem. Na rozdíl od drahých dejcháčů pak ani v teple bohužel nedýchají a můžete se dost potit. Za ty peníze je to ovšem dost muziky.
Příkladem mohou být Dam Hydroforce Nylon Taslan Chest Wader vyrobené z komfortního lehkého materiálu, který je kombinací nylonu a taslanu a cenou vychází kolem 1500 – 1700 kč
Neoprénové kalhoty
Neoprény jsou o něco dražší než PVC. I když třeba Shakespeare Sigma jsou k sehnání hluboko pod 2 tisíce a mají silný 4 mm neopren.
Neopreny vynikají svými vlastnostmi hlavně když chcete zabrodit studené vody. Do vody se v nich dá lézt klidně v prosinci. Zejména při tloušťce 4 mm a víc vás velice slušně ochrání před chladem a v ledové vodě v nich vydržíte relativně dlouhou dobu. (Což neznačí, že vás nakonec zima nedostane).
Nevypadají ale většinou jsou poměrně dost mechanicky odolné, což se hodí při prolézání nejrůznější vegetace na břehu. Ve vodě se v nich rybář také cítí velmi pohodlně.
Na začátek a konec sezony jde o jasnou volbu a vaše klouby vám dozajista poděkují. Vzhledem ke stále relativně dobré ceně a slušné výdrži mohou posloužit jako sekundární broďáky právě do chladu. U kvalitních neoprenů vám po letech spíše odejde holinka, než samy kalhoty.
Nevýhodou je jednoznačně velmi vysoká hmotnost. Čím tlustší neopren, tím těžší a holinky tomu také nepřidají. Tepelný komfort ale žádá svoje. Neopren je trochu elastický a klade při delším kroku mírný odpor, což jakýkoliv delší přesun přetváří v cvičení s odporovou gumou. Hlavně když máte velikost kalhot trochu natěsno.
Zde si opět dovolíme trochu reklamy: Za zmínku stojí např. Delphin Orava (cena okolo tří tisíc). Tyto broďáky charakterizovány vysokou kvalitou provedení a sofistikovaným designem. Každý šev a namáhané spoje jsou precizně zpracovány, aby se zabránilo pronikání nechtěných tekutin. Hnědý neoprenový materiál brání vzniku viditelných skvrn z různých nečistot. Na přední straně prsaček je k dispozici praktická neoprenová kapsa pro uložení různých drobností.
Praktická je dvojitá vrstva neoprenu v kolenní oblasti která zajišťuje odolnost a pohodlí při klečení. Popruhy na ramena jsou nastavitelné a vybavené neoprenovou výstelkou, což zajišťuje pohodlné nošení prsaček po celý den.
Dva plastové kroužky pod šlemem umožňují upevnění různých nástrojů pomocí joja nebo karabin. Součástí balení je také pásek. Holínky s gumovou podrážkou poskytují stabilitu i v náročných podmínkách a jsou vybaveny neoprenovou vložkou pro ochranu před chladem.
A co dál?
Na trhu je celá řada neoprenových brodících kalhot i ve vyšší cenové kategorii. Některé mají dokonce provedení s ponožkou a je nutné mít také brodící boty.
To je výhoda hlavně pro majitele dejcháčů, kteří mohou mít neopreny právě jen do zimy a chtějí s nimi používat osvědčené a pohodlné neklouzající boty, které už mají.
Dále už najdete jen dejcháče (membrány), ke kterým stejně asi každý pstruhař nebo muškař časem dojde. Ty výhradně disponují jen integrovanou ponožkou a tudíž potřebujete ještě ony boty vypadající podobně jako pohorky ale určené do vody a opatřené například filcovou podrážkou.
Jejich cena je často stejně vysoká jako cena samotných brodících kalhot. Pokud ale zainvestujete, tak získáte velmi lehké, tenké a pohodlné brodící kalhoty.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář