Lov kaprů na jaře má své kouzlo a nese s sebou velká očekávání. Mnoho rybářů nesprávně věří, že současné teplejší počasí se projevuje hned i pod vodou. To však neplatí vůbec paušálně a všude. Na řekách je mnohdy chytání obtížné až do května, záleží na sněhové situaci ve vyšších polohách.
Voda na větších tocích teče silně, dokud na kopcích nezmizí úplně poslední kousek sněhu a dokud vodohospodáři nepřestanou odpouštět z přehrad, což se obvykle protáhne ještě do doby, kdy už na břehu sedíte jen v triku.
Z rybářského hlediska si ale nyní můžeme snadno užít chytání na většině rybníků, pískoven a některých přehradách neboť vodní režim zde funguje zcela jinak a ledová pokrývka je dávno ta tam.
Teplota vody v některých rybnících a jiných stojatých vodách stoupá o něco rychleji než na tocích. To záleží na místě, charakteru revíru i přítoku.
Na mnoha místech se ale už teď chytá celkem obstojně. Menší ryby braly hojně o víkendu. Na některých revírech se už dokonce chytly pěkné kusy, včetně minimálně jednoho kapra s hmotností nad 20 kg ze soukromé pískovny.
Tipy pro rybaření na začátku jara:
Tip 1: Při hledání ryb využívejte PVA materiály.
Tato taktika je oblíbená, zejména proto, že při není třeba používat velké množství návnady. Připravte si atraktivní směs z drcených nástrah, atraktivních pelet, sypkých směsí nebo hotových mixů do PVA.
Lov kaprů na jaře je hodně o hledání ryb, které mohou být jen na několika málo místech. PVa umožňuje taková místa snadno prozkoumat. Vyberte ovšem kvalitní PVA, které se dobře rozpouští v chladné vodě.
Tip 2: Vsaďte na mělké a stojaté revíry. Chcete-li si zachytat, mohou být menší stojaté nádrže nejlepší volbou.
Mělká voda se rychleji ohřeje. Ryby využijí každou příležitost k ohřátí, zejména v mělkých částech revíru chráněných před větrem. Pobřežní zóny, zejména s přítomností rákosí či zalesněným břehem jsou slibnými místy.
Tip 3: Využívejte boostery
Menší nástrahy a střídmé zakrmování je jedním ze základních principů lovu v tento čas. Pro zvýšení atraktivity nástrah ale není na škodu využít některý z boosterů či alespoň dipů. Dejte o nástraze rybám vědět ať ji snáze naleznou.
Tip 4: Boilies na bázi ptačího zobu
Boilie na bázi ptačího zobu jsou v chladné vodě osvědčené. Metabolismus kaprů je stále v útlumu a s tímto boiliem nehrozí jejich rychlé přesycení.
Tento typ boilies je pro ryby velmi lákavý, díky své porézní struktuře dobře pracuje v chladných podmínkách a zároveň je velmi rychle stravitelný, což hraje v tomto období také důležitou roli
Tip 5: Vyzkoušejte nástrahu s neutrálním vztlakem.
V čem je výhoda neutrálních (chcete-li vyvážených nebo balanced) nástrah?? Kapři ji lépe nasají, když „levituje“ malý kousek nad háčkem ve vodě
Navíc má nenápadnou tak akorátní pohyblivost a přirozenou prezentaci oproti nástrahám potápivým i plovoucím kuličkám. Na jaře jsou ryby obvykle nedůvěřivé, a voda bývá čistější, proto může být přirozeněji působící soustu lepší..
Proto je výhodné používat jemné měkké návazcové materiály a delikátnější nástrahy. Waftersky jsou v tomto období ideální nástrahou.
Tip 6: Používejte menší nástrahy a háčky s návazci
Kapr sice ani v zimě nemá problém slupnout velkou kouli, zjemnění ale není v brzkém jaře na škodu. Nebojte se používat nástrahy o velikosti 8-12 mm a dávejte přednost háčkům, které odpovídají velikosti nástrahy – například čísla 6-7-8.
Takové háčky jsou také lehčí, což přináší větší nenápadnost montáže.
Čtěte článek o volbě velikosti háčků
Tip 7: Používejte vysoce atraktivní nástrahy a barvy
Nástraha by měla být atraktivní a obvykle odlišná od barvy krmení. Dobrou volbou jsou například pikantní a kořeněné boilie.
Tip 8: Nezapomeňte na zig-rig. Na jaře se ryby často zdržují u hladiny.
Není nutné chytat výhradně u dna; naopak, v poslední době se i během brzkých měsíců prosazuje montáž zig-rig, sloužící pro lov ve sloupci. Ryby mohou vyplavat ke hladině klidně v březnu, zejména při slunečném počasí na prohřátějších vodách.
Zig-rig se v takovou chvíli stává opravdovým gamechangerem. Nastavte správnou hloubku, zkoušejte různé nastavení na každém prutu a po záběru chytejte osvědčenou hloubku.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář