Blíží se nám období zimy, které zrovna nepatří k rybářsky nejoblíbenějším. Dávno ale neplatí, že v zimě se na ryby nedá chodit. Za příznivých okolností probíhá rybolov na českých mimopstruhových vodách prakticky celoročně a současné výkyvy počasí nám rybaření v zimě dovedou občas dost usnadnit.
Otázka, zda se dá rybařit v zimě je tak dopředu zodpovězená. Pokud nepřijde klasická tuhá zima, tak nás limituje většinou jen rybářský řád nastavující hájení a povolené techniky lovu. Zimní rybolov na českých vodách tak můžeme rozdělit do tří variant:
- Lov začátkem zimy až do Silvestra – nejlepší období, kdy můžeme lovit všemi technikami včetně přívlače na dravce
- Lov po Novém roce – zde je na svazových vodách většinou možné lovit jen nedravé ryby (výjimkou je pár revírů s celoroční přívlačí)
- Lov na soukromých revírech – zde se často loví dravci i lososovité ryby celou zimu
Dohromady nám to dává pestrou škálu možností. Když počasí přeje, můžeme lovit skoro pořád. V zimě se dají lovit velcí kapři, stejně tak se dobře chytá na feeder či plavanou a s trochou umu si zachytáte třeba na mušku.
Jak se na rybaření v zimě obléct? Základem je teplé oblečení a vrstvy
I když se rádi nazýváme sportovními rybáři, ke sportování má naše činnost dost daleko. Poznáte to nejlépe právě v zimě nebo na podzim, kdy v teplém oblečení u vody klepete kosu u řeky zatímco na cyklostezce za vámi jsou někteří kolisti a bruslaři schopní se prohánět v lehkém oděvu a ještě se u toho potit.
Při rybařině, a to i při aktivním lovu například na přívlač, se většinu času nehýbete tolik abyste se v zimě zahřáli. Prostředí řek a jezer v údolí navíc patří k zdaleka těm nejchladnějším v okolí. Z toho vyplývá jediná, rybář se musí obléct daleko lépe než sportovec, který pořád dře, nezastaví a vyrábí si teplo vlastní aktivitou.
Vrstvení pomáhá komfortu a udržení tepla
Dnes již snad každý ví, že úplným základem pro udržení tepelného komfortu je vrstvení oblečení. Pro rybaření v zimě je dobré pořídit si kvalitní spodní vrstvu termoprádla, které vám poskytne komfort zejména pomocí odvodu potu. Potit se totiž můžete například při přesunu na místo, rozkládání věcí nebo i zdolávání větší ryby.
Není nic horšího, než si pak v propoceném prádle sednout zpátky do křesla a začít mrznout. Nad vrstvou termoprádla obyčejně bývá vrstva dalšího vhodného oblečení. Ideální je kvalitní funkční triko a například mikina. Ta už nemusí být ani z extra funkčního materiálu, i když to není na škodu.
Pro chytání v zimě je ale důležitá hlavní vrstva zatepleného oblečení, která se postará o váš definitivní komfort. Rybařina není fyzicky až tak náročná a potřebujete větší zateplení než aktivně se pohybující sportovci, i když to jsou třeba jen turisté, kteří pomalu jdou ale jdou.
Proto není od věci sáhnout po vhodných zimních oblecích z rybářského sortimentu (nebo třeba mysliveckého), které jsou vhodnější než většina sportovního vybavení. To totiž není určené pro dlouhé vysedávání na místě.
Další vrstvou pak bývá vhodná bunda či případně kabát, který je vybaven membránou bránicí promoknutí a profouknuti. S více vrstvami budete v pohodě za většiny podmínek a zejména můžete snadno vrstvy sundávat a nandávat podle potřeby.
Nezapomeňte na čepici!
Pokrývka hlavu hraje důležitou roli jelikož tudy uniká spoustu tepla, což víme hlavně my plešatí. Na ryby vám postačí obyčejná čepice, nemusí být ani s logem známé kaprařské značky, jak je vidět u všech možných ambasadorů. Kdo chce mít styl, tak si pořídí klasickou zmijovku.
Zateplená obuv
Boty jsou v zimě na rybách nesmírně důležité. Tady se nejvíce hodí něco rybářského. Kvalitní zimní pohorky jsou super ale chce se vám je nosit v bahně a bordelu podél břehů mnohých revírů?
Dobrou variantou jsou prosté zimní rybářské boty, které kombinují silnou tepelnou izolaci a voděodolnost. Jasně, nejsou to boty na dlouhé túry ale to ani nepotřebujeme. Základním požadavkem na boty pro rybáře v zimě je teplo, nepromokavost a pořádná podrážka do nerovného terénu!
K botám patří ještě ponožky. Vybírejte takovou velikost bot abyste si na nohy mohli dát pořádné termoponožky, které vám na komfortu ještě přidají. Končetiny při chladu trpí jako první a izolace od země i okolí musí být maximální. Potom vám už bude stačit jen trocha pohybu abyste se znovu prohřáli.
Obzvláště zimomřiví jedinci mohou investovat do kvalitního vyhřívání bot.
Rukavice
Rybářům v zimě mrznou také ruce. Hlavně při míchání krmení nebo při zdolávání ryb si sáhnete na vodu a veškeré teplo a cit rukou je okamžitě v háji, Pak už si nenavážete ani háček a hlavně se zmrzlými prsty se blbě balí věci. V mnoha případech se musí nešťastníci jít nejdříve ohřát do auta na parkoviště a pak teprve mohou pořádně začít pakovat tak, aby se jim vercajk vešel do kufru.
Kvalitní rukavice pro rybáře musí nejen hřát ale hlavně bát voděodolná, protože namočení rukavice se často nedá zabránit. Od věci není mít sebou na rybách také náhradní pár!
Pro bivakování investujte do spacáku a přehozu
Na výpravy za kapry se jezdí také v zimě, což má celkem značnou výhodu v tom, že u vody bývá až podezřelý klid. Vydržet při nízkých teplotách několik dnů u vody, to chce odolnost a dobré vybavení.
Pokud můžete, investujte do kvalitního zimního přehozu, který se nabízí snad ke všem pořádným bivakům. Někteří borci mají také vytápění (zde ovšem pozor na bezpečnost).
Základem ale určitě je pořádný pětisezonní spacák a rybářské lehátko, které vás izoluje od chladu země. Více než kdy jindy je dobré mít vhodné věci na vaření, neboť spotřeba čaje a kávy je v tomto obdob přece jen větší. S tím souvisí i kvalitní termoska na uchování těchto nápojů.
A pokud máte opravdu strach ze zimy, tak zkuste použít trik starých trempů. Kupte si v lékárně nebo jinde obyčejnou gumovou zahřívací láhev, známou též jako termofor. Do téhle věci si můžete nalít vodu uvařenou na vařiči a vyhřát si s ní spacák nebo ji mít pod bundou při sezení venku.
Jednoduché, účinné a doslova za pár korun. Jen nebuďte nešika a neopařte se při nalévání vody nebo se nepolijte horkou vodou z nedovřeného uzávěru.
Buďte první kdo přidá komentář