Za zhruba dva týdny nám začne pstruhová sezona, Přesněji řečeno se zahajuje lov na pstruhových revírech, kde smíte lovit s příslušnou pstruhovou povolenkou. Pstruzi se totiž chytali na soukromácích a svazových revírech ve zvláštním režimu po celou zimu.
Na běžných pstruhových revírech se od 16. dubna smí chytat na přívlač a muškařením. (V dohledné době má v RŘ dojít ke zrušení pojmu lov na umělou mušku a prý už zůstane jen muškaření, pozn. red.)
Zahájení pstruhové sezony má asi větší náboj pro vláčkaře. Na přívlač se totiž jinak dá lovit až do zahájení dravců jen omezeně na výše zmíněných typech vod, i když pár revírů s celoroční přívlačí by tu bylo i na svazu. Muškaři si ale mohou při dodržení pravidel zachytat na MP revírech po celý rok a tak mají trochu výhodu.
Pojďme se podívat na pár tipů, které vás mohou inspirovat při pořizování vybavení na další pstruhovou vláčecí sezonu.
Jak přejít z trojháčků na jednoháčky
Snaha o zrovnoprávnění přívlače a muškaření často argumentuje, tím, že moderní vláčecí nástrahy jsou často stejně šetrné jako umělé mušky neboť používají pouze jednoháček bez protihrotu. Jestli se stane skutečností, co se proslýchá na svazu a na ministerstvu, tak velmi brzy půjde na P vodách v určitých obdobích (nově i na podzim, kdy se dosud nesmělo lovit na přívlač vůbec) vláčet jen šetrnými háčky.
K tomu je nutné dodat, že některé místní úpravy rybářského řádu už použití konkrétních druhů háčků přímo nařizují.
Například ve Východočeském územním svazu se v Bližších podmínkách v RŘ dozvíte, že při přívlači na P vodách je povolen pouze jednoháček (o protihrotu se nicméně nepíše).
Na pstruhové Ohři pod Nechranicemi můžete použít zase smíte použít jednoháčky i trojháčky, ovšem bez protihrotů. Jen v případě nástrah nad 10 cm jsou protihroty povoleny.
Podobných lokálních úprav může být mnoho a neznalost neomlouvá, přičemž kontrola RS bývá po zahájení na P vodách téměř jistotou.
Není to konec woblerů a třpytek
Zatímco gumové nástrahy a pstruhové plandavky již jsou bezprotihrotovými háčky vybavené, u nástrah typu wobler tomu tak není. Neznamená to však, že je nesmíte použít. Zejména woblery jde snadno překovat na jiné háčky.
Pokud však chcete chytat například woblery a smíte použít jen jednoháček, tak můžete zkusit Barbless jednoháčky určené přímo na ně,. Vyrábí je například firma Vanfook. Na rozdíl od běžných háčků s očkem je zde očko dostatečně široké pro navlečení na kroužek a natočené správným směrem, aby háček na koncovém kroužku směřoval nahoru.
Jediná nevýhoda je u těch nejmenších woblerů, jelikož nejmenší velikost těchto háčků je 8, což je na nástrahy menší než 5 cm možná trochu velké.
Pro opravdu malé nástrahy lze trochu krkolomně ale funkčně použít například muškařské jigové háčky na speciální muškařské karabině či nechat původní trojháčky, dva háčky z nich ostříhat a zabrousit.
Takto používám například Salmo Hornet a podobné malé woblery.
Ostré bezprotihrotové jigovky od české firmy
Při lovu s gumovou nástrahou lze háček s protihrotem snadno zamáčknout a tím rybářskému řádu vyhovět. Možností je ale také rovnou koupit jigovky již s bezprotihrotovým háčkem a například i wolframovou hlavou. K čemu wolframová hlava? Je těžší při menších rozměrech takže se s ní lépe háže ve větru a hlavně umožňuje snáz prochytat rychlejší a hlubší úseky, což může být často výhoda. Dělají se v hodně malých gramážích právě pro jemnou UL přívlač, která může být velmi zábavnou a účinnou metodou lovu hlavně na menších revírech.
Doporučit lze například wolframové i klasické jigové hlavy ze sortimentu Jigovky.cz. V nabídce jsou všechny velikosti od těch nejmenších. Líbí se mi hlavně kvalitní a ostré háčky.
Pletenka nebo vlasec na pstruhy?
Věčná otázka přívlače. V případě pstruhové vláčky můžeme brát obojí a na rozdíl od klasické vláčky se stále ještě hodně rybářů klaní ke klasickému monofilu, který zde má své výhody. Já používám žlutý vlasec 0,15 mm. Fluo barva rybám asi příliš nevadí a dá se na poslední metr nebo dva navázat fluorocarbon, který je i odolnější proti otěru.
Vlasec promine víc chyb při zdolávání a hlavně na malé říčky úplně dostačuje. Je také neporovnatelně levnější než kvalitní pletenky.
Pokud ale máte v oblibě dokonalý kontakt s nástrahou a chcete opravdu kvalitní ale tenkou a odolnou šňůru, tak můžete zkusit některou ze šňůr na Trout Area a připlatit si například za Momoi či pstruhové pletenky Varivas, které patří k absolutní špičce v této oblasti. Jde o top šňůry s průměry od 0,06 mm a samozřejmě dost vysokou cenou.
Jaké nástrahy použít na lov pstruhů?
Tady asi není moc co představovat. Tipnu si, že velká část pstruhařů má podobné věci. Jako první věc, která člověka napadne jsou klasické tvrdé nástrahy. Zde hrají prim hlavně woblery a také třpytky. Jak se píše výše, na spoustě revírů si je musíte překovat na jednoháčky a často i s protihrotem.
Používám rád poměrně profláklý Salmo Hornet. Vyměněný jednoháček nijak nekazí jeho chod. Funguje mi skvěle na menších pstruhových vodách. Větší revíry už se chytají hůře, hlavně proto, že s takovým prckem moc daleko nenahodíte.
Na větší vody lze použít nějaký větší wobler ale daleko větší úspěchy a zábavu přináší zmíněné gumové nástrahy. S nimi lze často nahazovat velmi daleko, což je na pstruhových vodách celkem zábava při chytání na rozlehlejších klidnějších úsecích, kde jinak rybu zblízka snadno vyplašíte. Zážitek, když vám zabere pstruh 30 metrů od vás, poté co se gumou trefíte přesně pod převislý břeh určitě patří k okamžikům, které si zapamtujete na hodně dlouho.
Jako gumové nástrahy používám klasické rippery, nymfy a různé gumové červíky nebo pijavky. Fungují dobře při vedení s proudem (ovšem pozor na vázky) ale není od věci některá místa prochytat důkladně i proti vodě.
Čtěte také: Salmo Hornet chytá rybářům pstruhy už 27 let
Péřové nástrahy
Spousta rybářů si oblíbila Hauzerovo peří, což je nástraha známá snad ještě od počátků pstruhové přívlače. Jde o kohoutí peří na zátěži, které poskakováním u dna napodobuje vranku.
Moderní variantou jsou jigstreamery, což jsou nástrahy vázané na jigových hlavách a tvoří je buď peří nebo syntetická vlákna.
Třpytky na pstruhy
Přiznám se, že na rotačky jsem poslední dobou trochu zanevřel ačkoliv vím, že mnozí je s úspěchem používají. O to víc mi ale přijdou zajímavé plandavky, jejichž obliba provází hlavně lov pstruhů při Trout Area na stojatých vodách.
Plandavky se již prodávají s jednoháčky a dovedou být velmi zajímavou nástrahou i na tekoucí vodě. Umožňují prochytat poměrně velký prostor a dají se poměrně efektivně tahat i kolem překážek. Velice hezky ale fungují na tišších úsecích pstruhovek se skalnatým či kamenitým podložím, kde při přískocích u dna dokáží přinutit k záběru nejen pstruhy ale například i tlouště a další druhy, které se na některých pstruhovkách vyskytují.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář