Další novinka v oblasti rybářského řádu se nejspíš stane skutečností. Bude jí povolení přívlače na P vodách i v období během podzimu.
Současná úprava lovu na P revírech totiž umožňuje lov přívlačí pouze od 16.4. do 31. srpna. V dalším období až do konce listopadu patří revíry výhradně lovu na umělou mušku.
To samozřejmě poněkud může mrzet vláčkaře, jelikož za povolenku zaplatí stejnou cenu jako muškaři.
Pravdou ovšem je, že realita lovu na pstruhových vodách se místy dost změnila. Zatímco dříve byl podzimní lov věnován hlavně lipanům, dnes se na mnoha vodách vysazuje duhák, který není hájený.
Naopak na podzim chráněný pstruh obecný často končí na udicích muškařů, což je terčem kritiky vláčkařské skupiny pstruhařů. Ti mohou namítat, že moderní přívlačové nástrahy bez protihrotů nejsou o nic méně šetrné než mušky, což je asi pravda.
Na druhou stranu je logické, že se tím tlak na revíry zřejmě zvýší a zasáhne i do období tření Po, tam kde probíhá přirozený výtěr. Objevují se v diskuzích i myšlenky, zda by po zrovnoprávnění obou metod nebylo vhodné lov na pstruhových vodách uzavřít ne koncem listopadu ale minimálně o měsíc dříve a dát pstruhům klid na výtěr. O takovém opatření, či jiných omezeních na ochranu ryb při výtěru, ale ze strany kompetentních orgánů ovšem zatím zmínka nepadla.
Za rozšířením přívlače na pstruhovce pravděpodobně stojí jednání mezi rybářskými svazy a státem
Zpráva o možném povolení přívlače v podzimních měsících vzbudila poměrně značný rozruch na mnoha diskuzních fórech. Některé diskutující vyjadřuje údiv, proč stát najednou po desítkách let zásadně mění pravidla. V posledních mnoha letech se radikální změny totiž objevují je sporadicky.
Zde jde nejspíše o výsledek jednání mezi rybářskými svazy a státem. Alespoň se tak domnívám já osobně na základě pár mailů a dopisů s některými funkcionáři a státní správou.
Možná si vzpomenete, že informace o možném povolení přívlače po celou sezonu na P revírech se objevila již v druhé polovině roku 2021. Samozřejmě šlo o neoficiální informace od agentury JRP (Jeden Rybář Povídal).
Tenkrát jsem se rozhodl se přímo zeptat na příslušných místech. Na Ministerstvu Zemědělství mi ale úředně na moji otázku sdělili, že žádné řízení o udělení výjimky na revírech ČRS ani MRS neprobíhá. Nakonec mi ale došlo, že jsem se možná ptal úplně špatně. Pokud se nechystá výjimka, tak se možná jedná o povolení přívlače jinou právní úpravou. Nyní se ukázalo, že B je správně.
Ostatně, o tom, že jednání probíhají nebylo pochyb. Informaci mi totiž nakonec ještě během podzimu 2021 potvrdili na sekretariátu MRS:
“V současné době probíhají jednání s původcem těchto právních norem tj. s Ministerstvem zemědělství o jejich možné změně a úpravě. Pokud k nějakým změnám dojde (nejdříve v průběhu příštího roku a s možnou platností od roku 2023) pak budou tyto zakotveny v Bližších podmínkách výkonu rybářského práva na rybářských revírech a rybářská veřejnost s nimi bude seznámena. “
Jak vidno do roku 2023 to nestihli, což je při jednání se státní správou pochopitelné. Každopádně je ale vidět, že rybářské svazy umí vylobovat mnohé úpravy.
Spustí to lavinu změn, po kterých rybářská veřejnost volá?
Je také zajímavé, že se daří měnit věci, po nichž je sice určitá poptávka, nejde však o problém pro majoritní skupinu rybářů. Držitelů P povolenek je několikanásobně méně než v případě mimopstruhových vod.
Tam přitom existuje tlak na změny také a svazové orgány často vysvětlují, že to není tak snadné vyjednat. Bude zajímavé sledovat, zda se někdy podaří prosadit změnu na podobné úrovni například ohledně často diskutovaného 24 hodinového lovu.
Jde o ještě ožehavější téma. Zde má o změnu zájem výrazně větší počet členů obou svazů a kromě vyjednávání výjimek pro relativně malý počet revírů, zůstávají jejich přání nevyslyšena. Angažoval se v tom i Jakub Vágner, který se téma 24 hodinového lovu snažil vyzdvihnout do veřejné diskuze už před 5 lety. Jeho výzvu si můžete pustit na videu:
Lov přes noc je navíc jedním z častých, ne-li nejčastějším proviněním proti RŘ. Zatěžuje to aparát svazu i přestupkové komise na úřadech ORP řešením velkého množství relativně málo škodlivých prohřešků.
Na změnu v této oblasti si ale asi počkáme. Argument, že vylobovat příslušné změny v zákonech je náročné sice určitě platí. V tomto světle se ale z pohledu řadového člena zdá, že nakonec jde vyjednat ledasco.
Pro inspiraci navíc nemusíme chodit daleko. Například na Slovensku jsou v tomto směru o krok napřed a 24 hodinový lov je zde v hlavní sezoně na kaprových revírech povolen téměř plošně.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář