Nový rok je realitou. Většina z nás se modlí ne ať je letošek lepší než uplynulý rok, ale spíš ať to není takový průšvih jako v předchozích letech. Katastrof už bylo trochu moc.
Z hlediska rybářského je ale přelom roku ve znamení spousty povinností spojených zejména s vyřizováním členských záležitostí v rámci rybářského svazu. Pojďme se tedy podívat na to, co by žádný rybář neměl opomenout.
Odevzdání povolenky a vyplnění sumáře
Po Novém roce končí platnost povolenky. Některé územní svazy mají sice platnost povolenek prodlouženou o několik dní po Silvestru, nic to nemění na tom, že povolenku je nutné odevzdat.
Lhůta pro odevzdání činí 15 dnů po konci platnosti platí vždy a je ze strany svazu přísně vymáhána. Členové větších organizací mají v tomto snazší pozici, jejich kanceláře mají často otevřeno nonstop.
Většina menších organizací vypíše konkrétní termíny a časy, kdy bude kancelář MO v provozu nebo umožní členům odevzdání například do schránky. Informace naleznete většinou na webech nebo facebookových skupinách vaší organizace.
Členům, kteří neodevzdají povolenky by teoreticky neměla být nová povolenka vydána.
Videonávod vyplnění sumáře:
Část rybářů již nemusí vyplňovat sumář úlovků
Jak jsme nedávno psali, všichni držitelé povolenek v novém formátu již nemusí sumář vyplňovat. Na nové povolence strana se sumářem dokonce úplně chybí a údaje si svaz načte strojově. Respektive si na to najal externí firmu.
Držitelé klasické povolenky v harmonikovém formátu se vyplňování sumáře nevyhnou. Na zadní straně povolenky musí zapsat každý revír, kde během roku 2022 lovili a k němu ulovené ryby a docházky.
V případě, že jste nic nechytili nebo ryby jen pouštíte, musíte sumář na starém typu povolenky vyplnit také. Zde ke každému revíru zapíšete pouze počet docházek.
Koupě nové povolenky a uhrazení členských známek, případně brigád
Toto je záležitost, na níž máte čas. Není povinnost povolenku a členské záležitosti řešit okamžitě po odevzdání neplatné povolenky.
Většina rybářů tak ale činí hned. Pokud však nespěcháte, máte čas do jara. Rybář musí uhradit členskou známku. V ČRS tak můžete učinit až do konce dubna. Bez zaplacení známky ovšem povolenku nedostanete.
Teoreticky je možné uhradit členskou známku a povolenku si vzít později. Ortodoxní vláčkaři si mohou povolenku koupit klidně až v červnu.
V některých organizacích je nutné rovnou uhradit poplatek za brigády (například celý MRS a některé MO ČRS brigády řeší poplatkem automaticky pro všechny). Ve většině rybářských organizací je nicméně možno brigády opravdu odpracovat.
Členská známka ČRS letos zdraží na 700 Kč pro dospělého za rok. Stejně tak zdraží většina druhů povolenek (viz ceny povolenek 2023).
Kontrola novinek v rybářském řádu, pozor na změny v rámci ÚS a jednotlivých revírů
Po zakoupení povolenky není od věci projít si rybářský řád. Meziročně se mohou změnit například Bližší podmínky v rámci jednotlivých územních svazů.
Jde o vždy o informace, které jsou na začátku kapitoly věnované každému ÚS. Zde nejčastěji dochází k lokálním úpravám, které mohou nepozorného rybáře stát povolenku.
Jsou to například upravené míry, které se v daném územním svazu liší od základního rybářského řádu. Stejně tak mohou být upraveny doby hájení, limity přisvojených ryb a další lokální záležitosti.
Ruku v ruce s tím jdou popisy revíru, kde může být znovu upraveno to samé pro konkrétní revír. Zde také často dochází k meziročním změnám.
Držitelé CS povolenek letos nedostanou nové soupisy a budou mít jen dodatky, což orientaci ztěžuje.
Na internetu by měl mít nejaktuálnější informace vždy rybářský svaz ČRS nebo MRS (který má aktuálně nový web), kde si můžete pravidla ověřit. Během letošního roku by mělo dojít k finální tvorbě oficiální rybářské aplikace v rámci RISu, která se stane centrální zdrojem informací pro všechny členy ČRS i MRS.
Papírový soupis však přesto noste sebou, stále se jedná o povinnou součást povolenky bez které můžete mít u porybného potíže.
Pořiďte si novou propisku ať máte čím zapisovat do povolenky
Drobný tip, který vám možná přijde jako banalita. Není ale nic horšího, když máte v pouzdru na doklady propisku pět let. Říkáte si, že na těch pár řádků vám vydrží snad navěky.
Poté jedete na ryby 100 km daleko a na místě nemůžete zapsat docházku. Jako na potvoru kolem nikdo není. Za nezapsání docházky přitom lze podle sazebníku na nějakou dobu přijít o doklady.
Propisku je dobré každý rok měnit. Ideálně když máte rovnou dvě.
Pečlivě ukliďte pouzdra, tašky a další zavazadla
Alespoň jednou za rok je potřeba prohlédnout všechna rybářská zavazadla. Nepříjemné jsou zejména zapadlé kousky nástrah, které i přes často vysoký obsah konzervantů mohou během zimního uskladnění hnít.
Stejně tak je vhodné prohlédnout všechny kapsy, třeba najdete něco, co se vám může hodit. Někteří rybáři mají ve věcech pořádek celý rok, někteří mají ve věcech kreativní chaos.
V takovém případě je občasný úklid potřeba jako sůl.
Prohlédněte výbavu a zjistěte, co je nutné vyměnit
Během používání si člověk často nevšimne některých známek opotřebení nebo drobných poškození.
To se týká nejen batožiny či vybavení na bivak. Zkontrolujte i pruty včetně oček. Pozornost si zaslouží také podběrák, podložky a saky na vážení ryb. Tyto věci se pak mají tendenci rozbít například v noci, když zdoláváte velkou rybu a jsou z toho zbytečné potíže.
Mrkněte také na podběrák a stav jeho sítě.
Zkontrolujte vlasce a pletené šňůry
Žhavým kandidátem na výměnu jsou hlavně vlasce a pletenky. Pokud jste je nepořizovali v nedávné době před koncem roku, tak je jejich výměna přesto doporučení hodná. Většina tenčích vlasců a šňůr při používání podléhá určitému stupni opotřebení.
Přijít o rybu jen kvůli opotřebenému návinu je škoda.
Naplánujte si něco nového do další sezony: zkuste jiný revír nebo novou metodu lovu
Rybařina je především koníček. Ani v něm ale nezůstávejte ve stereotypech. Do nové sezóny si zkuste naplánovat třeba výjezd na nějakou pro vás novou vodu.
Může to být některý z velkých revírů či naopak místo, kam jiní moc nejezdí a naleznete tam ztracený klid či chytíte jiné druhy ryb než jste zvyklí.
Vyjet můžete také na soukromý revír či někam do zahraničí.
Další variantou je zkouška nové metody lovu. Stále rozšířenější je například lov na umělou mušku, kterým lze velmi zajímavě chytat také na MP revírech.
Zajímavým nápadem je zkusit lov z lodě. Kapraři začínají čím dál tím více využívat specializované kaprařské lodě. Pro aktivní metody lovu zase začíná být zajímavé chytání z plavidel typu belly boat či z rybářských kajaků. Nevýhodou je zde pouze nedostatek revírů pro lov z plavidel v některých regionech.
Můžete se také zkusit vrátit k tradičním metodám mezi něž patří třeba klasická plavaná.
Důležité je ale si svoje rybaření užívat a hledat v něm také něco nového.
Super. Zdravím všechny rybáře. Hlavně hodně zdraví a pořádek u vody, pro ty co se chovají hrozně.