Naložit kouli šrotu a šup do vody! Alespoň takhle vypadalo chytání na krmítko dříve. Dnes má položená nový moderní název a vlastně je to úplně jiný způsob lovu. Jak chytat na feeder a být úspěšný? Čtěte dále…
Stará chytačka s krmítkem spočívala hlavně v nalepení co největší koule mazlavého šrotu na olověnou klícku. Když taková věc doletí na prostředek řeky, tak se ozve mohutné šplouch!
Každý v okruhu dvou set metrů hned ví, že máte nahozeno. Jak moc to plaší ryby těžko říct. Úlovky tento lov přináší. Pro kapry pekáčové velikosti to úplně stačí. Nemusíte o lovu moc přemýšlet a své ryby se nakonec vždycky dočkáte.
Pro hloubavé rybáře je to ale k uzoufání nudná rybařina bez jakéhokoliv vzrušení. Velké ryby moc často čekat nemůžete a lov jiných druhů ryb se omezuje hlavně na tupé přitažení občasných cejnů ke břehu. Možná proto je u vody klasických krmítkářů čím dál tím méně.
Ani moderní kaprařina vám ale vždycky štěstí nepřinese. Jít na ryby odpoledne po práci nebo pár hodin ráno, to je trochu málo. Je snad lepší na ryby nechodit vůbec?
To ani náhodou, vždycky máte fůru dalších možností. Můžete vláčet, muškařit nebo si vyzkoušet feeder!
Jak chytat na feeder a užít si každou minutu u vody
Feeder je položená s krmítkem. Na rozdíl od té klasiky ale s feederem můžete zvolit více přístupů. Dá se chytat i jemnější styl a tak se vám otevírají velké možnosti. Chytání bílé ryby nedělá problémy.
Můžete se orientovat na velké cejny. Dají se s tím chytat i velcí kapři a jiné druhy ryb. Je to zkrátka technika se kterou zazáříte všude. Od malých říček a rybníků až po přehrady a řeky typu Labe.
Čtěte také: Feeder na řece
A v čem je největší vychytávka feederu? Záběry poznáte podle ohnutí špičky! Pruty tyčící se k obloze nebo namířené na kontrastní terčík se nepoužívají kvůli image ale protože musíte neustále vidět špičku a reagovat na každý pohyb zásekem.
3 hlavní důvody proč je feeder tak super:
- Za malou chvíli nachytáte spoustu ryb
- Zachytáte s ním prakticky všude
- Díky ohýbací špičce vám neunikne ani jemný záběr
Žádná technika samozřejmě není dokonalá, ani tato. S trochou cviku to ale může být hodně úspěšná metoda s níž si zachytáte i při krátkých vycházkách. Můžete navíc kombinovat různé přístupy a znatelně si rozšířit seznam ulovených druhů ryb.
Vybavení na rybaření s feederem
Na začátek se budete muset prohlédnout po nových prutech. Svoje pruty na kaprařinu nebo normální položenou tady moc nevyužijete.
Pruty na feeder mají speciální špičku, která se při záběru lépe ohýbá. Špičky se dají i měnit a tak budete mít vždy v zásobě několik variant pro různé podmínky. Například vlivem proudu se měkká špička ohne příliš a záběr nevidíte. Zdánlivý problém tak vyřešíte prostým nasazením tužší špičky.
Naviják na feeder naštěstí můžete použít téměř libovolný. Ušetřené peníze můžete investovat třeba do kvalitního vlasce. Pro nejběžnější lov se používá průměr od 0,22 do 0,25 mm. Důležitá je hlavně odolnost proti otěru.
Dnes už se vyrábí i speciální pletené šňůry na feeder. Tady vám ale radíme použít ještě šokový návazce z fluorocarbonu. Pár metrů odolnějšího materiálu před krmítkem se hodí pro ochranu před předřením šňůry.
Tajemství feederového rybaření
Slíbili jsme vám, že se dozvíte jak chytat na feeder. Tak hurá na to. Předpokládejme, že víte co je krmítko. Dokážete ho naplnit nějakou kupovanou nebo vlastnoručně umíchánou směsí.
To v podstatě stačí. Krmítko je potřeba mít na průběžné montáži, kde je délka návazce v rozmezí od cca 15 do 30 centimetrů. Někdy se používají i kratší nebo delší návazce.
Výběr krmítka záleží na vašem vkusu. Nejčastěji se používají klecová hranatá nebo kulatá krmítka jejichž váhu volíme dle podmínek na revíru. Pro feeder na řece můžeme jít hodně přes 100 gramů zátěže.
Krmení je základ
Po sestavení návazce, naplnění krmítka a napíchnutí nástrahy na háček už je víceméně hotovo. Můžete nahodit a čekat na záběr.
Feeder je opravdu pěkná metoda. Můžete laborovat se vším možným ale taky jde věci nekomplikovat a prostě si užívat relativně jednoduché rybaření bez pípáků, swingerů a dalších věcí.
Několik tipů pro úspěšný lov:
- Krmte spíše více než méně
- Zakrmujte a nahazujte co nejpřesněji
- Použijte červy nebo jinou živočišnou složku
Znalosti a návyky z rybaření obecně užijete i zde. Pokud máte přehled, kde jsou ryby, kam se jezdí krmit, tak máte půl práce hotovo.
Zakrmovat se dá nejen krmítkem ale ručně. Chytat na feeder se totiž vyplatí i dost blízko břehu. Nevěřili byste kolik tam je ryb. Musíte akorát být dostatečně potichu.
S feederem si užijete neskutečně mnoho zábavy. Chytíte snad všechno, co na mimopstruhovce plave a když budete chtít, tak se můžete zaměřit i na trofejní ryby jako jsou velcí kapři, cejni ale i tloušti a parmy!
Buďte první kdo přidá komentář