Vzniká jednotný sazebník trestů ČRS, za porušení řádu je bude udělovat Kárný senát

ČRS zavádí jednotný sazebník trestů za rybářské přestupky

Klasická situace u vody: na revíru se objeví problémový rybář nebo partička, která dělá binec a porušuje ustanovení rybářského řádu. Nedávno mi známý vyprávěl, jak na rybníku doslova vyrval z ruky “rybářovi” štiku o velikosti asi kolem 35 čísel. Dřevěná palice se už zvedala k nápřahu ale tentokrát měl borec smůlu, protože kousek vedle seděl někdo, komu to nebylo jedno a vzal rybářský řád do vlastních rukou. Většina z nás ale nepoctivce kolem sebe raději přehlíží, než aby riskovali, že dostanou pár facek, což někdy reálně hrozí. Rybářů, kteří se nebojí zakorčit nebo rychle sehnat členy rybářské stráže ovšem není tak málo. Problém bývá spíše v tom, že se nedaří některé přestupky trestat. Nevrací se totiž jen dobří holubi ale také nepoctiví rybáři. RS jim sebere papíry a za pár týdnů už chytají na revíru znovu. Příčin je několik, jednu z nich vyřeší právě jednotný sazebník trestů, jehož zavedení schválil sněm ČRS.

Způsobů, jak se zabavením povolenky vyběhnout znají rybáři více. Chytráci se například přemísťují do jiné MO, kde o jejich chování u vody nevědí nebo nechtějí vědět. Proti tomuto se nyní bojuje zavedením jednotného informačního systému. O tom ale až někdy příště.

Celorepublikový sněm ČRS schválil jednotný sazebník trestů pro všechny rybáře

Sazebník trestů ČRS má za cíl odstranit nerovnost při vynášení “ortelů” nad přestupci. Kárné řízení na úrovni každé Místní Organizace totiž končilo různými výsledky. Ve skandálních případech dokonce sehrálo roli kamarádství mezi členy výboru a dotyčným rybářem, kdy se povolenka přestupci rychle vrátila.

Ve většině ostatních situací bylo možné pozorovat určitou nevyváženost. Na stejné přestupky reagovaly různé výbory jiným trestem (například různou dobou odnětí povolenky). Příčinou ani nemusel být výše zmíněný “klientelismus”, jako častěji spíše různé názory a citlivost členů výboru k různým druhům přestupků. Ve výsledku pak za stejný přestupek dostal jeden rybář mírný trest, zatímco jeho kolega v sousední organizaci trest velmi tvrdý.

Rychlý přehled:

  • Za každý přestupek bude předepsán jednotný trestdle nových stanov se ovšem dá předpokládat možnost rozčlenění výše trestů dle předem definovaných parametrů, například: nedbalost/úmysl apod. Uvidíme v praxi až ve finální verzi sazebníku
  • Trest vám udělí dle sazebníku Kárný příkazce na územním svazu
  • Proti trestu smíte podat odvolání podmíněné peněžní kaucí, v takovém případě zasedne Kárný senát ÚS
  • Sporné situace řeší rovnou Kárný Senát

ČRS vnímá jako problém, že za stejné přestupky se uděluje různá výše trestů, což je nefér. Osobně si také myslím, že to navíc vnáší nevraživost mezi členy různých MO a ohrožuje to myšlenku společného rybolovu v rámci ÚS a celosvazových povolenek. Proč? Některé MO hospodařící na lukrativních revírech velmi nelibě nesou, když se jim zadržený přestupce z jiné organizace po krátké pauze na revíru objeví znovu a chová se úplně stejně jako předtím. Jednotný sazebník trestů zavede rovné podmínky pro všechny a tento problém doufejme zmizí.

V jasných případech dostanete trest rovnou, sporné situace a odvolání řeší Kárný senát ÚS

Ke změně dojde také v procesu kárného řízení. Jakmile vás člen RS dopadne při přestupku, tak vám může zabavit povolenku stejně jako dříve. Tentokrát ovšem vaše povolenka nepůjde k výboru vaší MO, nýbrž přímo na územní svaz. Podobný systém již mnoho let využívá například Moravský rybářský svaz.

Kárný příkazce územního svazu udělí trest ve zkráceném řízení, čímž se vše výrazně urychlí. Jednoduše si nalistuje váš přestupek a udělí příslušný trest, který je v sazebníku k vašemu provinění předepsán. Pro udělení trestu nebudete nejspíš muset nikam jezdit, jelikož se to vyřeší od stolu právě pomocí sazebníku. Za náklady tohoto řízení svaz plánuje přestupcům účtovat 200 Kč.

Při případném odvolání, podaném do 15 dnů od doručení rozhodnutí o trestu, se věci chopí Kárný senát.

KS může trest zrušit, v případě, že se prokáže vaše nevina. Možnost měnit výši trestu dle úsudků členů komise sazebník výrazně omezí, tím, co v něm bude napsané. Dá se předpokládat, že řešit bude spíše oprávněnost či neoprávněnost jeho uložení nebo případnou úpravu rozhodnutí, ovšem opět v souladu se Sazebníkem. Jasně prokázané přestupky zde nebudou asi mít velkou šanci na úspěch. Odvolání je podmíněno vratnou kaucí 2000 Kč.

Ve sporných případech senát zasedá automaticky

Podle nových stanov je pro automatické udělení trestu příkazcem nutná jasná prokazatelnost činu. V případě nejasností se ale od trestu neustupuje. Naopak, v takovém případě putuje věc rovnou ke Kárnému senátu, který věc začne řešit od začátku, tedy v prvním stupni.

*Pokud váš případ řeší Kárný senát od samého počátku, tak stále máte možnost se odvolat, tentokrát k Dozorčí komisi ÚS

Co když mě trestají neprávem nebo s trestem nesouhlasím?

Systém nového kárného řízení by mohl zafungovat velmi dobře vůči chronickým přestupcům, kteří si ze současného systému nic nedělají. Jim asi ztuhne úsměv na rtech. 

Poněkud horší to bude pro rybáře trestané neprávem. K nedorozuměním a neoprávněným zákrokům RS občas dochází, bohužel. Nyní budete muset tyto přešlapy řešit až na územním svazu, který sídlí mnohdy velmi daleko od vaší rodné MO. 

Nejasné případy si převezme senát rovnou. Proti trestu udělenému příkazcem ze sazebníku se ale také můžete oficiální formou ohradit. K tomu poslouží již zmíněné odvolání, za jehož podání musíte zaplatit kauci ve výši 2000 Kč. To není málo peněz. Jejím účelem je ale omezit zbytečné odvolání od lidí, jejichž trest byl udělen oprávněně na základě neprůstřelných zjištění RS. Zaplatit ho ale samozřejmě musí každý, kdo odvolání podává. Pokud však uspějete a vaše stížnost bude uznaná za oprávněnou, tak se kauce v plné výši vrátí.

To nejdůležitější: Jaké tresty a za co vám svaz udělí?

Zatím se neví, sněm teprve schválil vznik sazebníku. Ten ale ještě neexistuje. Jeho znění se teprve připravuje. Pokusíme se vás na něj ale upozornit, jakmile to bude možné!

Nové stanovy nicméně počítají s těmito druhy trestů:

  • Důtka
  • Zákaz lovu ryb (na určitou dobu)
  • Odnětí svazových vyznamenání
  • Vyloučení z ČRS až na 5 let

Poznámka na závěr: Sazebník trestů řeší pouze přestupky proti rybářskému právu na revírech. Ostatní prohřešky členů vůči MO si vyřeší její výbor jako dříve.

Sněm také přinesl spoustu dalších novinek, o nichž budeme dále informovat v nejbližší době.

Oficiální zprávu o zasedání XVIII. sněmu ČRS si můžete přečíst na Rybsvaz.cz

3 Comments

    • Taky by to chtělo pořádný porybný. U nás jediný porybný, který za něco stojí, je ten placený státem. Sympaťák a opravdu to kontroluje. Oproti tomu dědci z MO to dělají jen aby dostali povolenku zdarma a pak zbytek roku vysedávání po hospodách a když náhodou přijdou k vodě, tak nic ani kontrolovat nemůžou, protože to z nich vane na kilometr…

  1. Mě by zajímalo neoprávněné zadržení povolenky jaký trest pro porybneho a jaké kompenzace z toho plynoucí

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.