Zima se blíží a na přívlač můžeme lovit až do konce roku. Problém je chlad a málo času do západu slunce. Ne každý navíc chce mrznout hodiny na břehu nebo v lodi. Po práci už je většinou tma a odpoledním vycházkám to moc nepřeje. Chci vám nabídnout variantu pro krátké zimní vycházky. Ulovíte spoustu ryb a užijete si zábavu s lehkým přívlačovým vybavením, Řeč bude o chytání na marmyšku.
Marmyška při přívlači funguje jako skvělá UL nástraha. S její pomocí ulovíte hlavně okouny, dokáží na ni ale zabrat i naprosto nedravé ryby jako plotice. Překvapit vás může také menší štika, candát. Spektrum ryb je poměrně široké. Chytání na marmyšku je snadné a zábavné. Stačí vám k němu třeba jen hodinka času po práci, což jde využít i koncem sezony.
Jako výbava pro lov na marmyšku vám stačí jakýkoliv UL prut případně vláčák lehčí kategorie. Marmyška není vrcholová disciplína, která klade vysoké nároky na prut nebo naviják.
*Marmyška typu červík
Spíše naopak jde o velmi jemnou formu UL přívlače, při níž se nejčastěji používají marmyšky – tedy drobné jigové nástrahy vážící desetiny gramu. Hmotnost například činí 0,3 – 0,6 gramů. Jsou marmyšky těžší ale běžná váha je asi v tomto rozmezí.
S lehkým prutem půjdou samozřejmě lépe nahazovat a chytání bude komfortní. Pravdou ale je, že větší důležitost má šňůra či vlasec. Pro odhoz miniaturní nástrahy potřebujete co nejtenčí vlákno.
Použijte proto co nejtenčí šňůru 0,06 – 0,08 mm. Vhodné jsou tenké vlasce 0,12 mm, někdo používá i méně. Vhodný je například tenký fluorocarbon, který má dobrou odolnost proti otěru, což je velmi důležité při lovu na kamenitém dně a zároveň zbytečně nepruží – má nízkou průtažnost, to se pak odráží v dobrém kontaktu s marmyškou a rozpoznání každého úderu ryby.
Nemusíte si kvůli marmyšce hned běžet do obchodu pro speciální prut. Daleko důležitější je vlasec nebo kvalitní a velmi tenká šňůra. UL prut a naviják však ale nejlepší z hlediska komfortu i praktičnosti.
Chytání na marmyšku a výroba nástrah
Marmyška je velmi oblíbená v oblasti východní Evropy a obzvláště v Rusku. Chytá se s nimi převážně pod ledem ale břehová marmyška je taktéž velmi dobrá. Hotové marmyšky prodávají i v českých obchodech a eshopech. Různé tvary a velikosti vám přinesou velkou pestrotu výběru nástrah.
Marmyška jednoduše a levně doma
Marmyšku si ale snadno vyrobíte doma. Nejjednodušší marmyška se jmenuje <<brok>>. Její výrobu zvládnete v pohodlí vašeho domova a není problém ji sestavit u vody. V minimalistické variantě vám k tomu stačí peán, případně stisk ruky, drobný háček a hlavně brokové olůvko ze sady pro splávek.
Brok vezmu, nasadím na háček s očkem a přitisknu peánem, v nouzi zuby. Vznikne něco jako malá jigovka. Marmyška v podstatě nic jiného není, takže můžeme hned lovit.
Dále existují komerčně prodávané druhy, které mají mnoho tvarů a barev. Nejsou ani příliš drahé a můžete si je objednat na vyzkoušení od nějakého prodejce. jenom bych chtěl upozornit na materiál, některé marmyšky jsou z wolframu.
Ten je drahý, takže levnější máte nákup nástrah z olova. Wolframové se ale hodí na řeku, kde vám lépe půjdou ke dnu v rychlé vodě.
Nástraha na háček marmyšky je důležitá
Kouzlo marmyšky se spočívá v tom, že můžete dát něco na háček. Sportovní rybáři dávají umělou nástrahu:
- Bavlnku
- Proužek gumy
- Mikro twister a další umělé materiály
Prázdná marmyška tak dobře nefunguje a barevné doplňky zvyšují dráždivost. Největší zážitek vám ale dá jedlá nástraha:
- žížala, červ, kus rybího masa
- Těsto a rostlinné nástrahy
- kus salámu, sýru a cokoliv dalšího co nespadne z háčku
Nyní již možná rozumíte, proč můžete na marmyšku lovit například plotice. Díky nástraze na háčku vám může přijít kapr či tloušť.
Techniky marmyškování s přívlačovým prutem
Vedení marmyšky má stejnou pestrost způsobů jako lov na normální přívlač. Pokud umíte vláčet a rádi chytáte třeba UL přívlač s gumovými nástrahami, smáčky a tak, určitě nebudeme mít problém a marmyška vám umožní nachytat ještě více ryb než normálně. Obzvlášť v zimě.
Základní technika je jednoduchá. Necháme marmyšku spadnout ke dnu a pomalu navíjíme. Oživení probíhá pomocí chvění špičky prutu. Dobré je mít sladěnou a lehkou sestavu, která se příjemně drží. Akce prutu nemusí být špičková, marmyška se klepe s pomalejším prutem též. Dlouhá léta jsem marmyšku provozoval s udicí 20 gramů a neměl jsem potíže, že by mě bolela ruka nebo to bylo nepraktické.
S jedlou nástrahu můžete dělat také dlouhé pauzy. Blízká ryba vezme ležící nástrahu někdy lépe než v pohybu. Dále můžete s marmyškou dělat skoky a pády na dno, stejně jako při chytání na přívlač. Dobré je ale stále chvět špičkou, například i při pádu nebo pauze. Rychlost navíjení je nutné přizpůsobit aktivitě ryb, tedy v zimě hodně zvolnit. Mráz marmyškování vůbec nevadí, lepší je ovšem mít vlasec než pletenku.
Větší problém je vítr, který je nepříjemný a zejména znemožňuje nához pokud fouká silně. Za klidného počasí je ale marmyškování dobrá metoda, kterou můžete použít třeba jen při půlhodince volna, například cestou do práce a samozřejmě na normální chytání na delší čas. Ryb se uloví poměrně hodně a občas překvapí příjemně jejich rozměr.
Buďte první kdo přidá komentář