Na kalendáři se opět po roce zjevil listopad. Zatímco lovci dravců hýkají radostí nad úlovky, pro kapraře začínají horší časy. Zima, tma a kapři bez chuti. Nemusí to tak ale být. Dobré oblečení, vhodná taktika a notná dávka optimismu mohou přinést hezké chvíle u vody i během podzimu. Na co chytat kapry v listopadu? Toť otázka.
Listopad má své kouzlo. Minimálně proto, že se vylidní břehy a nastoupí toužebně očekávaný klid. Nevýhodou je však onen chladný vzduch, voda a krátké dny. Hned na začátku vás možná zklamu, nedokážu říct, jaká nástraha bude garantovaně fungovat. Občas berou na to, jindy zas na tohle. Však to znáte.
Z hlediska nástrah na kapry se projevuje efekt studené vody. Při nízkých teplotách vodního sloupce nám nástrahy hůře šíří svůj pach. Je to jako mytí nádobí pod studeným kohoutkem. Mastnota nejde dolů.
Stejně tak nástrahy a boilies obsahující olejnaté látky přestává ve vodě šířit své aroma a ztrácí pro ryby šmrnc.
Boilies – celoroční evergreen
Boilies založené na olejích a semenech můžeme odsunout na druhou kolej. Prim v listopadovém lovu kaprů hrají sladké chutě – scopex, jahoda. Existují samozřejmě i boilies určené přímo do studené vody. Ne, že by to byl zaručený trhák na všechny situace ale za zvážení to jistě stojí.
Občas mi někdo nadává, že nejsem konkrétní, tak prosím. Tady máte pár příkladů fungujícího boilies do studené vod.
- Pikantní švestka Mikbaits
- Starbaits Hot Demon
- Devil Kril
- Robin Fish Mikbaits
- Mikbaits Fluo Pop UP – ananas, máslová hruška
S větším ochlazením se ale stává častěji, že lepší než boilies bývají jiné nástrahy. Občas vyhraje i pařená houska.
Wafters do studené vody
Wafters jsou zajímavá nástraha po celý rok. V něčem jsou podobné pop up boilies, nemají ale takovou vzplývavost, což vůbec nevadí.
Sedí lehce nad montáží a jejich výhoda je také to, že svojí tak akorát vyváženou plovací silou udržují háček ve správné poloze a zvyšují šanci na úspěšný záběr opatrného kapra protože jsou téměř neutrálně plovoucí a neutíkají ani kde dnu, ani nahoru.
Obyčejná kukuřice z plechovky
Pokud při otázce, na co chytat kapry v listopadu čekáte nějakou zázračnou radu, tak možná budete překvapeni. Jednoduchá řešení často pomáhají nejvíce. Sladká kukuřice za třicet korun z nejbližšího obchodu je celoroční tutovka. Chcete-li ji nějak vylepšit, tak použijte nějaký komerční atraktor nebo dip se sladkou či ovocnou chutí. Není to však nezbytně nutné.
Tři zrnka kukuřice na malém háčku nebo na vlasovém přívěsu vám kapra určitě chytí.
Pelety neztrácí kouzlo ani v listopadu
Na co chytat kapry v listopadu, na pelety? Samozřejmě ano, existují pelety přímo pro použití na podzim a v zimě (Devil Krill).
Oblíbené Halibutky s nízkou teplotou poněkud ztrácí na účinnosti. Jejich doména je hlavně léto, přesto ale znám borce, kteří jim bezmezně věří celoročně.
Pelety se ale dají „dipovat“, či spíše zalít něčím, co jim v chladné vodě pomůže. Opět jde o ovocné boostery a dipy jako například tutti frutti a dobré reference má například švestka.
Dříve byly k dispozici CSL pelety, dnes si můžete CSL poměrně levně pořídit sami a pelety jím ochutit. Pokud vás zaujala myšlenka alkoholových ochucovadel, tak lze použít také zde. Někteří experti zkouší dokonce pelety prolít nápojem Baileys:)
Na co chytat kapry v listopadu: Feeder
Některé nástrahy, na něž lze lovit kapry v chladném období roku nejsou příliš selektivní a pro kaprařinu se příliš nehodí. Při zimním feederu se ale uplatní velmi dobře.
Rohlíkové boilies
Pro opravdové experimentátory je pak vylepšování rohlíkáče alkoholem. Nejde o to kapra ožrat, alkohol je ale těkavý a roznáší aroma na velkou vzdálenost asi tak do mínus čtyřiceti, což je teplota, při níž na kapry už určitě nepůjdete.
Trik s alkoholem ovšem není úplně mimo mísu. Užívá se v některých komerčních esencích.
Chlebové těsto nebo pařená houska
Při sledování zahraničních časopisů o rybaření mě zaujala jedna věc. Kapraři během anglické zimy používali úplně obyčejnou kuličku ze střídky chleba. Maximálně ji něčím ochutili. O efektivitě pařené housky není potřeba vést diskuze, poctivá, dvakrát pařená houstička nebo rohlík jsou tutovka snad na všechny nedravé ryby.
Čtěte také:
Nejstarší česká krmítková směs na trhu: prodává se od roku 1990
5 hřebíků do rakve českých pstruhů
Buďte první kdo přidá komentář