Přichází opravdový podzim. Říjen má pro mě osobně několik zásadních výhod. Od vody mizí lidé, objevuje se méně skůtristů a vodních lyžařů na pískovnách, ani lodí na větších řekách není tolik. Přitom je říjen pořád ještě měsíc, kdy máme docela dlouhý den a občas pěkné počasí, i když to není nic pro teplomily. Jak na kapry v říjnu chodím já, popíšu v tomto článku.
Bere kapr po ochlazení hůře nebo lépe?
Přesvědčení, že kaprařina je letní záležitost už dávno nepanuje. U spousty “profi” kaprařů stačí projet jejich profily a uvidíte, že kapra chytají v pohodě ještě koncem listopadu. S postupujícím ochlazením to chce ale správně zvolit místo. Hledání kaprů při podzimním lovu je ještě důležitější než v létě. Chladná voda má zásadní vliv na pohyb biomasy v každém revíru a jsou místa, kde si v říjnu tak dobře nezachytáte.
Předně musím říct, že říjen a listopad je pro mě čas přehrad a hlavně pískoven. Pískovny, ať svazové nebo soukromé jsou nádherné vody. Většinou mají čistou vodu a pěkné okolí s borovicovými lesy. Ryb je na nich dost a velkých. Jen to chytání od května do konce září mě tady tolik nebaví. Téměř všude jsou davy koupáčů, hlučné kempy a samozřejmě naši oblíbení vodní lyžaři, kteří mají přidělené významné úseky na téměř každé populární vodě.
Nic proti nim, ale samozřejmě mám radši vodu bez jejich přítomnosti. Na podzim už se objevují spíš o víkendech a v pracovní dny omezeně.
Pískovnu mám v chladu zároveň raději než mělké rybníky. Vypozoroval jsem, že na mělčích vodách aktivita kaprů klesá o dost rychleji. Některé velké rybníky doopravdy nebývají hluboké, jako příklad můžu zmínit Velký Vřešťov, kam jsem jezdíval s rodiči na chatu. Rybník jako kráva, ale už v sedmý třídě jsem uprostřed místy stačil.
Pískovny jsou naopak hluboké, 5 metrů a víc není nic výjimečného. Právě tady se dá v říjnu chytat se stejnými úspěchy jako během léta, možná to je ještě lepší.
Tip: Jak hledat místo pro chytání na revíru? Pozorujte výskoky kaprů nad hladinu. Jednou z možností, jak na krpay v říjnu, je vyhledávání míst, kde se kapr krmí přirozeně.
Noční lov: nejúčinnější způsob, jak na kapry v říjnu?
Trochu problém je, že v říjnu si už nemusíte zachytat celou noc, jedině na soukromce. Přitom noční záběry někdy v tuto dobu přichází stejně intenzivně jako během léta. Naštěstí již bývá tma docela brzo a pozdě svítá, díky čemuž se dá noc alespoň nějak využít. Tím netvrdím, že přes den to nebere ale mám zkušenost, že při jasných říjnových dnech to většinou začíná jezdit až za tmy.
Počasí při podzimním lovu hraje velkou roli
Vliv počasí na kapry je notoricky známá věc. (Speciální článek o počasí pro lov kaprů si přečtěte taky). Kapr na změny reaguje docela rychle a samozřejmě to víc platí právě na podzim. Není to ale tak jednoduché. Ryba nejspíš úplně přesně neví, jaké počasí panuje nad vodou a reaguje hlavně na změny, které proniknou pod hladinu. To je hlavně slunce, které rozzáří vodu. Změna teploty do vody proniká pomaleji a někde vůbec. Daleko větší vliv má vítr, který míchá vodu.
Pozitivní jev je oteplení nebo teplý vítr, který po pár dnech trvání nakopne ryby k aktivitě. Záleží ale kde. Víc to bude znát na mělkém revíru s hloubkou do pár metrů. Na hluboké přehradě nebo řece se to nemusí vůbec nijak projevit.
*Existuje celá kategorie boilies do studené vody. Příkladem může být řízná švestka od Mikbats
Proto mám rád pískovny, které jsou stabilnější v braní ryb než nádrže s obrovskou plochou. Kapr se stabilněji chová i na řece, kde jeho apetit ovlivňuje hlavně průtok. Na pískovně většinou máme za zády les, což znamená krytí od větru a to nám chytání dost zpříjemňuje. V noci už fakt není teplo a i když máme celkem slušný bivak, tak závětří dost pomůže ke komfortu.
Nástraha pro říjnovou kaprařinu – boilies sladké příchutě
Nic speciálního jsem tady nevymyslel. Kdybyste se mě zeptali, jak na kapry v říjnu, tak poradím klasiku:
- Boilies 14 – 16mm na panáčka
- Nebo jen klasickou plovku nade dno
Z příchutí se pořád držím sladkých koulí. Samozřejmě jsem se dočetl, že kapr má rád v chladu masité chutě. Já osobně jsem vyrostl na klasickém boilies jahoda (ať žije dekáč), takže se držím tohoto spektra. Ananas a další ovoce mi funguje pořád. Nejsem ale žádnej profi kaprař ani nezávodím:)
Mimochodem, živočišné příchutě s výraznou olejovou složkou se prý v chladné vodě rozpouští hůře (zkuste si umýt umaštěnou pánev ledovou vodou z kohoutku), takže věřím tomu, že sladké boilies má v říjnu trochu navrch. Možností je samozřejmě použití dvou různých příchutí na jednom vlasu.
Zakrmení provádíme podobně jako v létě. Odhadnout množství krmení byste měli zvládnout podle aktivity ryb. Začátkem října kolikrát kapři luxují víc než v srpnu, koncem měsíce při velkém chladu už je potřeba množství zvážit. Zavážíme klasický partikl – řepka, kukuřice atd.
Pravda ale, že s krmením to zrovna nikdy nepřeháníme, takže nám funguje podobný systém skoro celý rok a způsob, jak na kapry v říjnu krmíme nemusíme moc měnit. Dá se říct, že hlavně střílíme kobrou přímo boilies, na které chytáme a partikl je doplněk, který ubíráme nebo přidáváme podle toho, jak ryby vypadají hladově.
POSTEDIT a reakce na komentáře
Díky za zpětnou vazbu pod článkem, protože při psaní mi někdy unikne pointa, co by mohlo čtenáře zajímat.
Teď doplním pár věcí, které jsem původně nezmínil:
- Montáže
- Způsob krmení a taktiku lovu
Stranou nechám boilies. Jahoda z Decathlonu byla moje oblíbená. Už tomu je ale několik let, co jsem přirozeně přešel na jiné komerční značky a věci od domácích výrobců. Proslýchá se také, že Decathlon dělal nějaké změny ve složení a prý to jsou úplně jiné nástrahy než tenkrát.
Hloubku na níž lovím vám přesně neřeknu. Záleží to na situaci a revíru, někde chytám ve 2-3 metrech. Na pískovně to může být a bývá víc, místo se snažím hledat podle návodu výše.
Montáže na podzim
Nejsem natolik profi lovec, jestli vůbec, abych rozlišoval montáž na podzim, léto nebo jaro. Říkám si, že kapr má jednu tlamu na celý rok. Spíše se liší aktivita s jakou bere. Montáž zohledňuje spíš typ revíru, jeho dno a další věci. Co si o tom myslíte vy?
Jaké montáže mám připravené, když jedu na ryby:
- Combi rig
- Helikoptéra
- Chod Rig
Seřadil jsem přesně podle intenzity používání. To jsou montáže, které používám poslední dva roky nejvíc. Předtím jsem vázal hlavně ronnie rig a jiný montáže podle videí na YouTube. Všechno jsem si docela intenzivně vyzkoušel, včetně Chodu.
Za loňský a letošní rok 99% času mám na prutu Combi rig, i teď na podzim. Chod rig vozím na revíry, kde je hodně bahna nebo trávy. Combi je ale jednodušší a to má u mě přednost, tudíž z něj mám poslední dobou téměř univerzální montáž. Když můžu tak chytám s ním. Pokud mě něco zaujme, tak to ale za rok může být klidně jinak.
Buď kupuji hotové nebo vážu sám – doporučuji Fox Illusion Trans Khaki jako fluorocarbon s „přídavným maskováním“. Tuhle značku fluorocarbonu jsem si oblíbil právě díky videím na YouTube.
Háčky již dlouho využívám typu Fox Edges Wide Gap ve verzi Beaked. Precizní hrot je po vyndání ostrý jak sviňa, nevýhodou je, že úvodní excelentní ostření nemá dlouhou výdrž. Navázané háčky se použitím otupí a chtějí přibrousit nebo radši vyměnit.
Krmíme jeden flek označený tyčovou bójkou. Jelikož jsme většinou dva, každý házíme po jednom prutu na flek. Druhý prut si hodíme stranou od krmení. Na něj používáme PVA a vytváříme tím méně nápadný krmný miniflek pro plaché kapry. Někdy to zafunguje a přijde opatrnější ryba, někdy ne.
Co tohle má být? Napsal jste že, napíšete nám jak chytáte vřijnu a to jste napsal? Co tohle má znamenat? Třeba kolik krmítek? A proč? Na jaké hloubce chytáte? Jaký montáže používáte to mě zajímá a ne to že chytáte na pískovně a na sladké boilies a dokonce na jahodu od Decatlonu boooože trapní.
Zoltáne, dobrý den. Já fakt nevím proč autor zmínil to, co zmínil a montáže nechal stranou. Text příspěvku je věc každého autora. Každopádně mu dám avízo Vašem komentáři, ať má zpětnou vazbu, komentářů moc není a negativní ohlas může mít ve výsledku pozitivní efekt! Díky.
Jinak jsme rádi za každého autora, který dokáže něco málo napsat. Přispět článkem může každý, stačí mi napsat mail!
Za redakci: Ondřej Vokatý, správce webu