Padl na mě závažný redakční úkol. Dát dohromady užitečné tipy, jaký naviják na feeder vybrat, aby si i začínající rybář dokázal za normální peníz koupit něco, co mu bude sloužit ke spokojenosti alespoň několik let.
Pokud hledáte tipy pro výběr feederových prutů, tak přejděte sem:
Nejlepší značky navijáků na feeder
Jestliže chcete ušetřit čas hledáním, tak si vyberte naviják od prověřeného výrobce. Ty značky každý rybář dobře zná, takže nepíšeme nic nového. Když se poptáte ostatních rybářů, tak vám doporučí vesměs to stejné.
Dobrá zpráva je, že na feeder koupíte velmi kvalitní navijáky už v cenách kolem patnácti stovek.
- Daiwa – feederové navijáky vhodné i na plavanou nebo přívlač (podívejte se na recenzi Daiwa Ninja)
- Feederové navijáky Shimano
- Ryobi
- Okuma
- A samozřejmě určitě i další, s jinými ale nemáme příliš zkušeností
Například Daiwa a Shimano patří k velmi slušným značkám, které vám prodají pěkné navijáky. Zhusta je doporučujeme na přívlač. Pro feeder vyhoví i ty levnější modely. V podstatě jde o vcelku univerzální naviják, který můžete mít na feederovou položenou a pak si jít zavláčet.
Vyrábí se již mnohdy z moderních kompozitních materiálů, takže jsou lehké a extrémně odolné.
Jak vybrat naviják na feeder?
Lov na feeder je cool. Pořád ale jde o chytání na položenou, což je samo o sobě celkem statická metoda.
Co to znamená? Hlavně to, že po náhozu si prut položíme a naviják odpočívá až do záběru nebo stažení nástrahy zpátky na břeh.
Nároky na provozní kvalitu navijáku jsou tak výrazně nižší než třeba u přívlače, kde se naviják točí v podstatě pořád.
Téměř ani neexistuje nic jako naviják speciálně na feeder. Můžeme použít téměř jakýkoliv z univerzálních navijáků, které trh nabízí.
To je výhoda hlavně pro vaši peněženku. Chytat na feeder se dá i s navijákem za pár stovek, který vám podle intenzity vašich vycházek může vydržet několik sezón.
Vřele ale doporučuji nešetřit těch pár stovek navíc a vybrat něco střední cenové kategorie. Kvalitnější naviják na feeder vám dá víc komfortu a bude dlouhodobě spolehlivější.
Drahý nebo levný naviják na feeder?
Kdysi jsem vedl rybářský kroužek u nás v severozápadních Čechách. Navíc jsem vozil na ryby svého synovce, tehdy puberťáka, a občas jeho kamarády. Sice tenkrát ještě nechytali na feeder ale klasickou položenou. Přesto jsem za těch pár sezón vypozoroval u děcek a jejich rybářského náčiní jednu věc:
- Úplně nejlevnější smekací navijáky za pár měsíců hrčí jako kafemlejnek, to by až tak nevadilo
- Horší je, že tady chronicky praskají pružiny překlápěčů. Většinou hned během první sezóny
Prasklá pružina překlapěče není bůhví co. Vždycky to ale rupne na rybách a zkazí to celou vycházku. Děcka s tím vždy chodila za mnou a já to dával známému na servis. Za pár korun jim to spravil.
Považuji to ale za jasný argument nekupovat navijáky v ceně kolem 500 korun. Prasklý překlápěč byl jako epidemie. Děti většinou dostaly nový vercajk na jaře a v září na prvním setkání začaly nosit navijáky na opravu. Bylo to napříč značkami.
Naopak u navijáků v hodnotě cca od 700 korun výš jsme tyhle problémy neměli zdaleka tak často. Značně ale záleží také na zacházení. Dle mého názoru není dobré zaklapávat překlapěč otočením kličky, nýbrž je vhodnější použít ruku.
Pokud jde tedy o to, jaký naviják na feeder pořídit, tak nekupujte nutně drahé navijáky ale neberte ani ty nejlevnější plasťáky. To nemá cenu.
Nejlepší naviják na feeder může být pro každého jiný
Stejně jako u prutů nebo navijáků pro jiné metody, také pro feeder musíte uvažovat navijáky odpovídající vašemu způsobu chytání. Jiný naviják se hodí na jemný picker, něco jiného zase bude ideální volba pro lov na heavy feeder s dlouhými náhozy.
Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že drtivá většina českých rybářů má při lovu na feeder jako cílovou rybu kapra. Pojďme se tedy podívat, jaký naviják na feeder na kapry bude vhodný.
Vybíráme velikost navijáku na feeder
Velikost navijáku má být odpovídající vašemu způsobu chytání na feeder. Označuje se číslem za názvem navijáku. Naviják XXXX ve velikosti 4000 bude větší než úplně stejný model ve velikosti 2000.
Za mě je ideální rozmezí velikosti navijáku pro chytání kaprů na feeder zhruba od těch 4000 do 5000. Přesné číslo se říct nedá. Protože každý model navijáku od různých výrobců má ve stejné velikosti různé proporce a hmotnost.
Čím větší naviják, tím:
- Více vlasce se na něj vleze
- Díky větší cívce se dále nahodí (zde ale záleží také na tvaru cívky, síle vlasce a řadě dalších nuancí)
- Bude naviják těžší – zdánlivá nevýhoda, příliš lehký naviják na těžkém a dlouhém heavy prutu vám ale bude vadit také
Skoro se chce říct, že výběrem velikosti to končí. Něco na tom bude. Feeder není metoda, která na navijáky klade extrémní nároky. Vybrat si musíte naviják vhodné velikosti a cenové kategorie podle vašeho rozpočtu. Od ceny se budou totiž odvíjet další parametry.
Co ještě nás může zajímat:
- Kov versus plast – nejlevnější navijáky mají cívku z plastu (grafit), těm se vyhněte. Naopak kvalitní navijáky dřív bývaly z kovu celé. Dnes se používá lehký a odolný kompozit – to je právě případ nové Ninjy LT.
- Počet ložisek – úměrně roste s cenou. Dřív se říkalo, že 4 ložiska jsou kvalita. Většina navijáků s cenou nad 800 korun má dnes ložisek aspoň 5 i více (bůhví kam to všude cpou), takže to již nemusíme příliš řešit
- Převodový poměr navijáku – přiznám se, že to nepovažuji za moc důležité. Stejně má většina navijáků poměr mezi 4,5 – 5,5 : 1
Poměr převodu navijáku je ošemetná věc. Udává kolikrát se cívka otočí na jedno zatočení kličkou. Délka navinutého vlasce se ale různí. Záleží na velikosti cívky. Větší naviják tedy při stejném poměru na jednu otočku kličky navine více vlasce.
Mění se to ale i podle množství vlasce. Když odhodíte daleko a máte například třetinu objemu cívky ve vodě, tak v tu chvíli naviják na jednu otočku navíjí méně a s přibývajícím vlascem na cívce se navíjení zrychluje.
Co z toho plyne? Že většina rybářů nemusí převodový poměr navijáku řešit.
Jedinou výjimkou jsou možná rybáři lovící na dlouhé vzdálenosti, kterým rychlejší převod ušetří čas při stahování. Feeder ale není kaprařina, kde se daleko zaváží. Tudíž tento parametr můžeme nechat na posledním místě.
Přední brzda nebo zadní brzda?
Je to skoro jedno. V dnešní době výrobci i rybáři preferují přední brzdu. Na výsledky rybolovu to nemá velký vliv. Z výrobního a konstrukčního hlediska je výhodnější přední brzda. Dá se tedy čekat, že naviják s přední brzdou vydrží déle a bude méně poruchový.
Jaký naviják na feeder, aby byl opravdu kvalitní
Pokud jste čekali nějaké tipy ohledně kvality chodu navijáku, tak opravdu nevím,co napsat. Když kupuji naviják, tak automaticky očekávám, že všechno bude fungovat, jak má.
Ostatně vadný kus můžete při nákupu přes internet do 14 dnů bez udání důvodu vrátit.
Ve světě rybařiny se pohybuje několik desítek výrobců. Z nich několik tvoří známé značky, kde nemusíte mít velké obavy. Pokud si tedy nekoupíte jejich low-end model za čtyři stovky. Takové navijáky má v nabídce i ten nejlepší výrobce a kvalita nebude nic moc.
Zlatý střed je cenová kategorie 1000 – 2000 korun. Za tyhle peníze se dá koupit naviják, s nímž vydržíte pár roků.
Redakční EDIT:
V komentářích jsme od Toma dostali tip na naviják Tica Feeder Mentor. Cena na internetu se pohybuje kolem 1700 Kč (třeba zde u Lkbaits) ve velikosti cívky 4000. Máte s tím někdo další zkušenost?
Tica Feeder Mentor mi tam chybí
Doplníme do článku, díky