Nejlepší čas pro přívlač na tlouště začíná hned po zahájení. Jelec už je po tření a jeho nenažranost v teplé vodě láme rekordy. Díky slunečním dnům se nám navíc ryba ukazuje dobře u hladiny, díky čemuž si nemusíme lámat hlavu, kde se pohybuje.
Záběry na vláčku jsou od letních tloušťů opravdu poctivé. Skoro mám někdy pocit, že nám ty pruty chtějí vyrvat z rukou. Razance vás kolikrát překvapí i od těch menších kusů, kterých se dají pořád ještě nachytat desítky za den. Velký jelec je ale výzva. Čím menší voda tím těžší je takovou rybu ulovit!
Přívlač na tlouště jako turistická vycházka
Můžeme si stoupnout na jeden flek a házet dokud se nám ryba nepověsí na prut. Zejména v podjezí a u peřejí se určitě dočkáme.
Já ale preferuji více pohyblivý způsob lovu. Při něm často projdu několik kilometrů řeky a chytám na všech potenciálně zajímavých místech, které naše toky nabízí. Kulisy jsou při takové procházce různé. Od jungle a rozlobené hlídací psy u malých toků procházejících venkovem až po cyklostezky u větších toků v nížině.
Základem taktiky pro úspěch na pořádné tlouští profesory je nenápadnost. Neříkám, že se máte rovnou plížit ale opatrný příchod k vodě a tichý nához dovedou divy. Zejména tam, kde průchodem skrz pobřežní křoviska na sebe jinak upozorníte vše v okruhu půl kilometru.
Letní lov a časté přesuny také znamenají, že nepotřebujeme sebou tahat příliš mnoho věcí. Kromě nutné výbavy a prutu mi stačí krabička hladinových woblerů, mělce potápivých woblerů menší velikosti a pár rotaček a twisterů. Ty můžeme píchnout i na trojháček u jiné nástrahy. Malý wobler se tak rázem prodlouží na dvojnásobek velikosti. Tloušť s velkým soustem nemá žádný problém!
Jigy a podobné nástrahy moc nenosím. Velcí tloušti jsou poměrně blízko hladiny a lov u dna nedává tolik smysl, i když je zde samozřejmě chytíte také. Podařilo se mi dokonce vyvláčet dva pěkné tlouště na pstruhové plandavky tažené skoro po dně. Podle mých zkušeností ale takto zblbnete spíše menší jedince.
Tutová místa jsou kromě proudů i fleky se spadanýn dřevem či větvemi. Na větších tocích, kde není lodní provoz, je takových míst překvapivě také dost. Jelce najdete i pod větvemi stromů, které rostou na břehu. Z nich padají do vody brouci a další havěť, kterou se krmí nejen tloušť ale všechno v okolí, co má šupiny a ploutve.
Jelce nemusíte vysedět, můžete ho vykoukat
Někdy se stačí prostě dívat a uvidíte, že se tloušti ukazují v místech, kde celkem nic zajímavého není. K vidění bývá třeba mezi slunícími se kapry a dalšími druhy ryb v naprosto nehybné vodě v nadjezí. Tady nám nejvíce pomůže pohled z mostu či nějaké opěrné zdi, odkud můžeme vidět bez odlesku hlouběji do vody. Polarizační brýle má asi každý, takže je rozhodně nenechávejte doma!
Na závěr bych chtěl jen upozornit, že pokud to myslíte s lovem tloušťů vážně tak tolik nepodléhejte módě UL přívlače. Jednak z ryze praktických důvodů. Jelec není sice velký bojovník ale pěkná padesátka už umí zabrat. Zdolávat ho na příliš slabém proutku je nesmysl a neúcta k rybě, kterou pak budeme chtít vrátit zpátky do vody i když je vyčerpaná dlouhým bojem v teplé a neokysličené letní vodě.
Navíc se větší woblerky s váhou okolo pěti gramů a víc v proudu ULkem tahají docela špatně. Osobně používám prut s gramáží 8-18 gramů, což mi pro tyto účely přijde úplně ideální.
Přečtěte si také: Lov tloušťů na přívlač s umělými nástrahami
Buďte první kdo přidá komentář