8 tipů pro podzimní lov kaprů

lov kaprů na podzim
Ilustrační foto: redakce

Konec léta může někomu připadat smutný. Z pohledu rybáře ale jde o jedno z lepších období roku, kdy navíc na revírech nastává kýžený klid od většiny ostatních lidí.

Lov kaprů na podzim dokáže být velmi produktivní na všech typech vod. Pro mnoho rybářů je podzim vlastně to nejlepší období. 

Ne nadarmo se velké kaprové závody pořádají až v období, kdy listí žloutne a pomalu začíná padat ze stromů. Příkladem může být například Stairs2Hell, který se na Pálavě koná začátkem října.

Ani při chytání kaprů během podzimu nezapomínejte chytat v noci a brzy z rána

Pokud nejste na vícedenní vycházce tak určitě nezapomeňte, že ranní vstávání neplatí jen pro letní lov v horkém počasí. Kapří aktivita při svítání je na mnoha vodách nejvyšší a zůstává taková až do pozdního podzimu. Na některých místech je otázka být u vody nebo mít nahozeno před svítáním zásadní.

Noční kontrola RS
Večery a svítání jsou produktivní i v chladném období roku

Pozorujte počasí a jeho změny

Proměny počasí začnou mít na pohyb a aktivitu ryb velký vliv. Při vysokém tlaku a slunečném babím létě stále platí, že kapři budou výše ve sloupci, zatímco s poklesem teplot vzduchu a hlavně vody začnou spíše šetřit energií a začnou se krmit více u dna. Svoji roli může sehrát také vítr a jeho směr, díky němuž se ryby mohou přesouvat z místa na místo. 

Zatímco v létě se vyplácí chytat návětrnou stranu, s větším chladem se to naprosto mění a závětrné strany včetně před větrem krytých lokalit, se stává tím pravým. Prudké zhoršení počasí je v tomto období spíše problém. 

Rybaření na podzim během babího léta
Během babího léta si užijete stejnou pohodu jako v létě, u vody je ale daleko větší klid

Budujte si znalost lokality a míst, kde se ryby krmí

Znát místa výskytu ryb je rada platná skoro vždy. Na podzim dojde zejména na stojatých vodách k promíchání vrstev vodního sloupce, což může znamenat, že ryby začnou jezdit po větší ploše než činí například v zimě nebo v létě. To může dělat hledání ryb na jezerech těžší.

Na jezerech stále může platit, že některá místa využívá kapr jako spižírnu a krmí se na nich. Funguje to zejména na místech s vrstvou měkkého sedimentu, v němž se dá najít něco k snědku.

Taková místa najdete často relativně blízko břehu a v malé hloubce, což jsou místa, která si hodně rybářů s podzimním lovem tolik nespojuje. Kapří trasy ale zahrnují i takové partie a pokud není vyloženě mráz, tak sem zajíždí i pozdě na podzim jelikož zde nachází něco k snědku.

Některá místa znám za léta velmi dobře a vidět koncem listopadu výskoky nad místy s mělkou vodou není až tak vzácné. Během první poloviny podzimu jde o běžnou věc, alespoň na stojáku.

Používejte nutričně bohaté nástrahy

Boilies pro podzimní lov můžete použít rozličných druhů. Výhodou určitě bude ale vysoká nutriční hodnota s vysokým obsahem bílkovin a olejnatých složek, které kapr před zimou potřebuje využít jako koncentrovaný zdroj energie. 

Nutričně bohaté boilies pro podzimní lov
Podzim je čas nutričně bohatých nástrah. Ty musí obsahovat dostatek bílkovin (proteinů) i olejnatých látek (tuků)

Nutriční hodnotu boilies vylepšíte i kvalitním dipem či boosterem.

Zejména s pozdním podzimem a správným výběrem místa ani není nutné nijak drasticky překrmovat. Stačí menší množství v pravidelných a častých dávkách. Při vysoké aktivitě a častých záběrech teprve můžete přidávat.

Zakrmovat můžete na trochu větší ploše. Místo jednoho velkého koberce zkuste boilies po kouskách rozhodit v okolí vašich montáží. Jde o taktiku, která se hodí na menších a středních vodách s dostatečnou obsádkou velkých ryb. Kapři postupně vyzobávají kuličky a křižují přitom okolí vašich montáží, které jim takhle nepřijdou podezřelé.

Používejte montáže, které prezentují nástrahu nad sedimentem, může tam být i vrstva listí

Na podzim se na některých místech objevuje další problém. Kromě běžné usazeniny a bahna se na dně může vytvořit povlak z odumřelých vodních rostlin a hlavně spadaného listí. Zkušený rybář dokáže přítomnost takových usazenin odhalit pomocí olova a částečně takový podklad dovede zobrazit i echolot.

Nástrahu můžete prezentovat kousek nad dnem pomocí například chod rigu či jiné montáže určené pro lov v bahnitém a zarostlém prostředí. Alternativou je hledání volnějšího fleku, kam je ale nutné přesně nahodit nebo zavézt. Variantou, s níž ale nemám zatím zkušenost, je zkusit nahazovací hrábě alias stahovač řas, který mají běžně v zahraničních eshopech ale viděl jsem ho už i u nás. V zahraničí jde, vzhledem k zatravněnému charakteru mnohých revírů, o celkem běžnou pomůcku.  

stojan na kapry
Podzim přeje i krátkým vycházkám s lehkou výbavou

Vybavte se dobře pro pobyt v chladném prostředí a počítejte s tmou

Kaprařina dávno není jen záležitost teplých dní. Vícedenní výpravy lze pořádat až do listopadu a ti nejskalnější kapraři jezdí i přes zimu. Výkyvy teplot navíc mohou přinést výrazná oteplení klidně i v prosinci nebo lednu.

Přesto je pobyt u vody poněkud náročnější na vhodnou výbavu ať již jde o kvalitní bivak, spací pytel, oblečení a další drobnosti, které zlepšují vaše pohodlí. Pobyt u vody v tomto období přes noc má zvláštní kouzlo, navíc je v listopadu u vody opravdu klid od všech rušivých živlů.

O výbavě na pobyt v chladu by se dalo psát hodně ale stačí si projet nějaký e-shop a recenze od ostatních rybářů. 

Příprava doma usnadní chytání

Zmínil bych spíš další aspekt, který v tuto dobu hodně pomáhá zpříjemnit a usnadnit chytání.

Je to dobrá příprava. Montáže, nástrahy a návnady, vše je lepší mít připravené dopředu a takovým způsobem, aby jste je mohli bez další složitější přípravy hned použít. Veškeré přípravné práce jsou v chladu jednak nepříjemné, za druhé trvají často déle a taky nezapomeňte, že na podzim je hodně tma, i přes den. Jakékoliv připravování je lepší udělat doma. Bude to pohodlnější.

Lov na konci podzimu
Konec podzimu je často zpestřen první sněhovou nadílkou

S tím souvisí také otázka světla. Potřebujete osvětlení místa, čelovky a všechno nejlépe dublované a s dostatečnou zásobou nebo zdrojem energie.

Zvažte výjezd do zahraničí

Vyjet na kapry mimo rodnou českou kotlinu také není špatný nápad. S příchodem podzimu se pozornost kapraře může zaměřit jižním směrem. Zajímavé revíry nabízí například Maďarsko, kde se dá počítat s o něco příznivějším klimatem díky jeho jižnější poloze a nízké nadmořské výšce.

Zajímavá ale může být i Francie, která je oblíbenou kaprařskou lokalitou pro rybáře z celé Evropy. V podzimním období navíc lze pobyt a rybaření na francouzských kaprových jezerech pořídit za výhodnější ceny.

V posledních letech se rozmáhá také popularita lovu kaprů v jinak čistě dovolenkovém Chorvatsku, lov zde propaguje i oblíbený seriál Kapří monstra. Na ryby vyrazili dokonce i do jinak horského Slovinska.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.