7 důvodů, proč je jarní rybařina skvělá

řeka

Jaro. Období probouzející se přírody, kdy se pomalu zvedá teplota vody. Planoucí slunce častěji prosvítá mezi mraky a vše se začíná v přírodě pučet a rozkvétat. Pro rybáře je to doba plná očekávání, ale i záludností.

Ryby se sice začínají pohybovat, ale jsou stále opatrné, ospalé a lov si žádá citlivý přístup. Přesto právě teď můžeš zažít výpravy plné záběrů. Stačí nesedět doma a vyrazit. Kromě prvních úlovků člověk v jarní přírodě načerpá i ztracenou sílu a optimismus.

Jen se nenechte odradit výkyvy počasí a hurá k vodě.

Jarní zarybňování na revírech ČRS.

Můžeme k vodě konečně nalehko

Jednou z nejkrásnějších věcí, kterou můžeš na jaře udělat, je zredukovat oblečení na minimum. Po ránu je chladno ale odpoledne můžeš už sedět třeba jen v triku a kraťasech.

Taky samotný rybolov může proběhnout aktivně. Kapři jsou v pohybu a pokud se jim chceš přizpůsobit, nesmíš být přikovaný k jednomu místu. Lehká výbava ti umožní reagovat na situaci, přemístit se podle aktivity ryb a zůstat o krok napřed. Mobilní přístup je často klíčem k úspěchu v období, kdy ryby teprve mapují své nové trasy.

Ryby můžeme docela snadno najít, stačí chodit a dívat se

Jarní počasí bývá nestálé, a s tím se mění i chování kaprů. Najít je je naprosto zásadní.

Dobrá zpráva je, že na hodně místech budou ryby za chvíli v podstatě snadno spatřitelné. Díky prodlužujícímu se dni a rostoucím teplotám začínají navštěvovat místa, kde je během zimy vůbec nenapadlo se poflakovat. Mělčiny, zátoky, nebo okraje porostů. Všímej si zákalů ve vodě, bublin, pohybů u hladiny, jakmile kapry najdeš, máš z poloviny vyhráno.

Když se začne oteplovat, kapři se stále častěji pohybují v mělkých partiích a v blízkosti břehu. Tam voda ohřívá nejrychleji, a i malé rozdíly v teplotě rozhodují. Sleduj mělčiny, lavice u břehu, prudké zlomy. Polarizačky mějte v pohotovosti. Uvidět zakalenou vodu nebo bubliny je jasné znamení.

S jarem přichází také nový růst podvodní vegetace. Čerstvé řasy a traviny jsou plné přirozené potravy a kapři si je nenechají ujít. Najít takové místo je výhra. Často bývají blízko mělčin nebo v chráněných zátokách. Pomocí těžkého olova můžeš dno prozkoumat, najít nové porosty a zakrmit a chytat přímo v nich.

Teplé jarní dny často lákají kapry do mělčích částí revírů, na lavice, vyvýšeniny nebo podvodní hrany. Pokud je ve tvé vodě jílovité dno nebo potopené větve, rozhodně je nevynechávej.

Pořád stačí méně krmení

Jednou z nejčastějších jarních chyb je přílišná dávka krmení, jako v tom kresleném vtipu, kde rybářům trčí hory boilie až nad vodu. Voda je však stále studená a metabolismus ryb zatím zpomalený. Method krmítka nebo PVA úplně stačí. Pokud vidím, že ryby přijímají potravu, přidám, ale s rozvahou. Můžete použít peletky, trochu kukuřice a drceného boilies. Opatrně.

zimní boilies

Vítr se začíná stávat spojencem rybářů

Zatímco v zimě tě vítr spíš odradí, na jaře se stává spojencem. Teplý jarní vítr rozhýbává vodu, přináší kyslík a přirozenou potravu, kterou kapři milují. Sleduj předpověď počasí. Vítr a výkyvy teplot mají zásadní vliv na aktivitu ryb. Místo, kam vítr žene vodu, je často tím nejlepším místem k rybolovu. Pozor na studený severák. Pokud se ale oteplí a foukne vlhký jarní větřík od západu, je skoro vyhráno.

rybářská stráž na brněnské přehradě

Máte možnost ryby na určitá místa naučit pomocí krmení

Pokud počasí nedělá alotria a ryby začnou pravidelně přijímat potravu, můžeš si připravit lovná místa dopředu. Na vhodné místo po malých dávkách krmím. Nejde o žádné velké dávky, pár hrstí boilie nebo partiklu stačí k tomu, aby si ryby zvykly. Důležité je aby to v okolí nikdo moc neviděl. IMHO se to hodí jen na některé nepříliš exponované fleky, taková místa ale stále jsou. Jen to není na těch nejvykřičenějších revírech nebo to je někde, kam už se musí kus pěšky.

Čas na kontrolu výbavy a možnost udělat si radost něčím novým

Jaro je ideálním časem na důkladnou revizi výbavy. Ze všeho nejdůležitější je vlasec. Po zimě může být oslabený, zkroucený nebo narušený. Pokud lovíš v náročných podmínkách plných vázek nebo trávy, nechceš riskovat ztrátu ryby kvůli opotřebované šňůře tak vyměň starý vlasec nezapomeň ho správně vyhodit ať se neválí někde v přírodě.

shimano aero bb

Konečně má smysl jezdit přes noc

S příchodem jara se prodlužují dny, ale právě noc může být klíčem k úspěchu. Od dubna už alespoň smíme chytat v režimu 4-24.

I v noci jsou přitom ryby někdy dost slyšet. Noční aktivita ryb, zvuky, šplouchání. To všechno ti pomůže zmapovat jejich pohyb a připravit se na další výpravu. Pokud nemáš čas na přespání, zajdi aspoň na večerní procházku kolem vody.

Jarní rybařina je nádherná, ale pozor, má své záludnosti. Každý rok je jiný. Záleží na počasí, teplotě, tlaku rybářů i na konkrétní lokalitě. Úspěch nepřichází z jednoho zázračného tipu, ale z kombinace pozorování, trpělivosti, přizpůsobivosti a ochoty učit se. Nejlepší rada? Buď co nejčastěji u vody, vnímej ji a reaguj. Odměna na sebe nenechá dlouho čekat.

Čtěte také:

Rybaření v dešti? Se správným deštníkem žádný problém!

10 tipů, jak lovit ryby na feeder

Plovoucí versus neutrálně vyvážené nástrahy: jaké jsou jejich vlastnosti?

5 tipů pro jarní chytání kaprů

Použití mikropeletek při lovu kaprů

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.