6 jarních tipů pro lov kapra nejen na boilies

JArní tipy pro lov kaprů
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Minulý víkend jsem dopsal první stranu v povolence. Bylo horko a kromě pár ryb mi to přineslo solidní odstín v obličeji a lehký úpal. Kapři spolupracují ale zdaleka to ještě není ono. Očekávám, že během příštích 14 dnů se to zlomí a začne jarní šílenství. 

Mezitím jsem byl požádán ať ukážu veřejně pár tipů, které mi pomáhají dostat se šupináčům na kobylku. Zkusím to.

Mělké vody a malé revíry se v průběhu jara rychle zahřejí a ryby dříve berou

Ryba hledá teplejší místa, což mohou být například prohřáté mělčiny. Mnohem zajímavější se ale jeví menší revíry jako rybníky, které nemají velký přítok. I velký a mělký rybník se na jaře rychle zahřeje, nesmí ale být napájený například větším studeným tokem. Takových nádrží ale moc není a rybníky se vyznačují větší rybí aktivitou už během začátku jara.

ryby u hladiny
Kapři mohou již zjara být u hladiny. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Problém může být, že kapr se ještě nepříliš zastavuje na jedné lokalitě a rejdí po vodě sem a tam. Je nutné ho někdy hledat či zkoušet různá místa. V tomto je mi věrným pomocníkem dalekohled, kterým lze ryby lépe pozorovat. Jako obchoďák, který je část týdne v autě využívám cestu k občasným zastávkám u zajímavých revíru a dívám se (a taky se ptám rybářů na břehu), jak to tam žije. 

Pravidelným pozorování se dá zjistit mnoho věcí. Kromě menšího dalekohledu se vám mohou hodit také polarizační brýle, které odstraní odlesk hladiny. Polarizačky ani nemusíte kupovat v rybářském obchodě. Stačí obyčejné sluneční brýle s polarizačním filtrem, které se prodávají za pár stovek. Muškaři by asi měli jiný názor ale na sledování kaprů to stačí

Velikost boilies stačí menší

Vyplatí se zkusit menší koule třeba do velikosti 12 mm. Není to dogma ale na začátek jara se velkým koulím spíše vyhnu. I přes rostoucí aktivitu ryb pořád ještě mohou preferovat skromnější sousta.

Boilies v krabičkách
Boilies je celoroční nástraha, na jaře však platí hlavně menší velikosti. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Osvědčuje se mi ale, a už jsem o tom psal, použít barevně výrazné boilies. Zejména Pop Up, které se vyznačují svou barevností mají velký význam. Barva je prostě vidět a kapr od přírody musí být zvědavý aby si obstaral dostatek potravy. Barevná kulička zaujme,

Celkově na jaře chytám buď popky nebo kombinaci na panáčka, případně neutrálně vyvážené wafters.

Jednoduchá montáž hraje na jaře prim

Když kapr není příliš hrr na to aby ochutnal moji nástrahu, tak se nepouštím do žádných velkých akcích po stránce montáží. Většinu času mi poslouží obyčejný panáček se dvěma menšími kuličkami.

Musíte ale reagovat na vývoj situace na revíru. Dříve nebo později se ryby proberou a začnou během jara více přijímat potravu a hlavně ji horečně hledat. Nepotrvá dlouho a kapry uvidíme aktivní až téměř u hladiny. V ten moment nastává čas změnit přístup.

Pěnová kulička na Zig Rig
Pěnová kulička používaná na Zig Rig. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Zig Rig je montáž umožňující lov ve sloupci a na jaře začíná období, kdy je úspěšná. Chce to jen trochu větší flexibilitu při hledání správné hloubky v níž nástrahy umístíte. Pokud si netroufáte na tuto montáž sami, kupte si ji v obchodě.

Bez pochyb to je věc, která stojí za zkoušku a umožní vám experimentovat s chytáním těsně pod úrovní vodní hladiny. Chytá se na pěnovou kuličku černo-žluté barvy. Ve správný moment to je nejlepší metoda, kterou můžete zkusit.

Zig Rigu se ve svých pořadech věnoval například J. Vágner:

Dipujte, obalujte a přidávejte chutě a vůně

Rada, která platí všude od kaprařiny přes feeder a i kaprovou plavanou. Zvýšit atraktivitu nástrahy a popřípadě nějakou přísadu dát přímo do krmení je více než vhodné. Dipované boilies určitě není na škodu. Vylepšit partikl nebo krmení je další možnost, určitě všichni máte nějaký způsob nebo výrobek, jenž užíváte. Nastává čas se do toho trochu opřít.

P.S. Pomůže to i když chytáte na obyčejné krmítko.

Můžeme začít více krmit a využít více partiklu

Zima je o krátkých vycházkách a malém množství krmení. Nyní přichází čas rybám přilepšit z našich bohatých zásob. Partikl zahrnuje obiloviny jako pšenici, dále například kukuřici. Já jsem odedávna příznivcem konopného semínka (řeč se vede samozřejmě o technickém konopí).

Jde o velmi zajímavou složku, která má své specifické aroma a o jeho kvalitách se všeobecně ví. Doplňte jim váš partiklový mix a nebudete litovat. Obecně stačí jen trochu.

Dále nesmím zapomenout na tygří ořech, který se vyznačuje velkou stravitelností. Opět jde o složku, kterou doplním základ partiklu z kukuřice, pšenice či řepky. Konopí či tygřák tvoří u mě jen menší část. Dodávají ale mixu něco navíc a věřím, že ryby si na nich s oblibou smlsnou.

Strategie krmení vychází z rybí aktivity a podnebí. Pošmourné jaro a studeno – krmím jen pár kuliček boilies. Větší teplo a lepší odezva ryb – přidávám partikl.

Sledujte vývoj počasí před odjezdem na ryby

Na jaře ještě pořád platí, že výkyvy počasí dokáží do chytání doslova hodit vidle. Pár dní stabilního počasí a braní ryb zhatí studená fronta. V příhraničí ještě může nějaký čas dojít i na sněžení a ranní mrazíky.

Sledovat předpověď dneska může každý na internetu nebo pomocí domácí meteostanice. Klesající tlak a zhoršující se počasí mě občas donutí zůstat doma a vyhnout se ostudě být bez ryby. Na větších vodách vás určitě musí celý rok zajímat směr větru. Návětrná strana ryby láká více. V případě opravdu studené vlny ale může pomoci spíš úsek, kde vítr nefouká díky přirozenému krytí. Zálivy a další chráněná místa stojí za zkoušku.

Čtěte také: Boilies: nástraha (nejen) pro lov trofejních kaprů 30 kg+

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.