5 tipů pro zimní chytání na dírkách

lov na dírkách

Zimní rybolov na dírkách, tedy na zamrzlé vodní ploše, není v ČR příliš rozšířený. Důvodem je, kromě nedostatku mrazivých dnů na většině území, také legislativní zákaz. Vstup a lov na ledě jest u nás apriori zakázán na státních revírech. Existuje pouze jen několik málo výjimek.

Na druhou stranu se ale za vhodných podmínek dá lovit na dírkách na soukromých vodách, jejichž majitelé to za úplatu rybářům rádi umožní. Aktuální možnosti lovu na dírkách lze nejčastěji sledovat na stránkách soukromých vod, jelikož dostupnost lovu je dána klimatem.

Každý by se totiž měl hlavně dobře rozmyslet, zda na zamrzlou plochu vstoupí. Bezpečné to bývá až při větší tloušťce ledu.

Často se proto loví jen několik málo víkendů za celou zimu. I přes objektivní nepřízeň okolností se ale rybáři na zimní lov vždy těší. Proto přinášíme několik typů na výbavu, kterou budete potřebovat.

Teplé oblečení a obuv

Na zimní rybolov je nutné se dobře obléci. Zejména za větrného počasí. Pro inspiraci jak vrstvit oblečení si můžete přečíst tento článek. V souvislosti s lovem na ledě stojí připomenout navíc i teplou obuv, která vás izoluje od země.

Můžete se inspirovat také od severských rybářů, kteří sebou nosí podložku pod nohy, což může být třeba jen kus kartonu. Jde o to izolovat chodidla od ledové plochy.

V českých poměrech naopak nemusíme příliš řešit stany a jiné přístřešky, které můžete vidět na zahraničních videích. V ČR se většinou pod ledem loví na malých soukromácích, kde většinou tolik nefouká a majitelé revíru mnohdy nalévají kunčafty horkým čajem.

Při delším pobytu v mrazu a obzvláště pobytu na ledě se ovšem nedoporučuje konzumace alkoholu.

Deeper a recenze při lovu na dirkách v zimě
Při lovu na dírkách lze využít také nahazovací echoloty

Pruty na zimní rybolov se dají pořídit vcelku levně

Speciální pruty pro zimní rybolov si můžete snadno pořídit ve většině českých rybářských obchodů. Pro lov na dírkách se používají speciální pruty. Na českém trhy jsou nejčastěji pruty v klasické podobě prutu s očky a držákem na klasický naviják. Tyto pruty mohou být dlouhé cca kolem půl metru a cenově vychází samotný prut většinou do tří stovek.

Jaxon Sestava na d�rky Prut ICE 70 Medium + navij�k NS 050 + vlasec

Jako naviják se nejčastěji používá klasický smekací v levném provedení. Sada prutu a navijáku může dohromady vyjít pod 500 korun, jako například Jaxon ICE set v obchodě Chyťapusť.

Vrták a další náčiní pro tvorbu dírek

Na většině soukromých revírů je toto vybavení k dispozici nebo vám díru do ledu udělají. Je to dáno opět tím, že lov na ledě je přece jen vzácnost. V zahraničí se chodí na volné vody a tak každý musí mít vybavení své.

Jaxon Vrt�k na led Nordic 150mm modr�

Speciální vrták do ledu koupíte i u nás. Stojí většinou ale přes dva tisíce, tak zvažte, zda se vám to vyplatí kvůli pár víkendům za rok. Mimo to se používá také něco jako kopí, sloužící k rozbíjení ledu.

V našich poměrech se vám bude hodit nástroj v podobě naběračky nebo lopatky, s jejíž pomocí vyhodíte z dírky nahromaděnou ledovou tříšť, která by způsobila zamrznutí.

Duhák je nejčastější cílovou rybou při lovu na dirkách

Doplňky

Na ledě se neobejdete bez pořádné termosky s vlastním horkým čajem. Hodí se i náhradní rukavice, neboť předejít namočení rukou se ne vždy podaří

Jako další doplněk lze zmínit například malý stojánek na prut, díky němuž nebudete muset udici pořád v ruce. Ačkoliv je zimní lov poměrně aktivní, občas jej odložit musíte a do stojánku je to pohodlnější.

Opět se jedná o poměrně jednoduché stojánky s nevysokou cenou.

A samozřejmě se hodí klasická rybářská židle. V severských zemích pro tyto účely používají speciální krabici na rybářské věci, která souží zároveň jako štokrle.

Jaké nástrahy na lov v zimě?

Na dírkách lze lovit celou řadu rybích druhů. V zahraničí loví běžně dravce i bílé ryby. V našich poměrech se nejčastěji loví nasazení siveni nebo pstruzi.

Od toho se odvíjí výběr nástrah. Zkusit nástrahy umělé i přírodní

  • Vertikální přívlač na dírkách – gumové nástrahy či speciální druhy woblerů
  • Přirozená nástraha – například červi
  • Těsta – zde se používají speciální aromatická těsta určená například pro lov lososovitých ryb

Gumové nástrahy můžete upotřebit v podstatě stejné jako pro lov pstruhů na běžnou přívlač, případně použít speciální aromatické gumové nástrahy. Co se týče ostatních nástrah, zde je výběr pestřejší.

Mikbaits losos� jikry v dipu ice fishing nymfa 100 ml

Kromě klasických červů se nabízí také těsta na pstruhy. Čeští výrobci nabízí také jedlou napodobeninu jiker určenou pro dírky či potápivé pstruhové pelety

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.