5 tipů co dělat, když vám nejde štika na přívlač

štika na přívlač - jak začít chytat ryby

Štika na přívlač je nejžádanějším úlovkem vyznavačů této aktivní metody lovu. V našich podmínkách ji ale není často tak snadné chytit.

Na rozdíl od lovu kapra, kterému se štika v popularitě blíží, je této ryby výrazně méně. Jako vrcholový dravec je na špičce potravního řetězce a její počty bývají nižší než u kaprovitých ryb. Vysazování dravců navíc nemá takovou prioritu jako kapr a tak úlovek štiky zdaleka není tak snadný jako úlovek „ryby domácí.“

Střídejte častěji místo lovu

Přívlač není pasivní metoda lovu. Neměli byste tak trčet na jednom místě příliš dlouho. Na vyzkoušení všech možných druhů nástrah a triků jak s nimi chytat vám bohatě stačí půl hodiny.

Větší naději na úspěch budete mít, když stihnete důkladně prochytat víc míst. Dlouhé prodlévání k úspěchu vede opravdu málokdy. Nenechte se ani zmást posměšnými poznámkami od lovců na živou rybku, kteří jsou schopní za den vydolovat několik kudliček z jednoho fleku. Vláčkaři to mají prostě složitější a rybě je potřeba doslova jít naproti.

Nehrajte si tolik s barvou nástrahy

Pokud záběr nepřichází dlouho, což se stává poměrně často, tak přichází na řadu různá nezbytná opatření. Co se týče pestrosti výběru nástrah, tak většinou není úplně dobrá cesta zkoušet x zbarvení jedné nástrahy.

Pokud nedosáhneme změnou barvy žádného úspěchu, tak je nejlepší zkusit úplně odlišnou nástrahu. Efektivnější než zkoušet každý odstín bývá střídat woblery, gumové nástrahy, plandavky, rotačky a cokoliv dalšího.

Mnoho rybářů vůbec nedělá rozdíly mezi woblery, přitom záměna různých typů woblerů přináší úspěch téměř nečekaný. Zkuste zaměnit klasický wobler za dvojdílný, minnow za jerk a podobně.

Štika na přívlač a stereotypy při lovu

My rybáři jsme často obětí vlastní psychiky. Metody, které nám přinesly výrazný úspěch během jedné vycházky nám často vydrží i několik let. Přitom bez jasného zájmu ze strany ryb je nejhorší chyba nezkusit něco dělat jinak. Pokud nemáte záběr tak horší už to nebude.

Když nefunguje twitch tak zkuste navíjet rovnoměrně. Experimentovat můžete s pauzou, rychlostí odryvu nástrahy ode dna, rychlostí vedení. Naopak nástrahy jako třpytka můžete nechat padnout na dno, wobler nechat vyplavat na hladinu apod.

Stereotyp se může týkat každého aspektu rybaření. Můžete změnit typ montáže a zkusit třeba drop shot, lov z hladiny. Stejně tak můžete zkusit nová místa. Nemusíte kvůli tomu nutně jezdit za devatero řek. Vsadím se, že i na domácím revíru je spousta zákoutí kam jste už roky ani nepáchli. Právě tam vás může překvapit nečekaný záběr.

Štika na přívlač v horkém počasí

Vláčení v parnu, které nás pronásleduje poslední roky není úplná lahoda. Ani záběry nebývají úplně časté, to už je lepší na ryby vyrazit brzo ráno nebo naopak večer.

Všechna pravidla mají ale výjimku. Ryby dobře berou pod peřejemi, jezy a dalšími místy s lépe prokysličenou vodou. Zajímavé chytání bývá i na úsecích pod většími přehradami, kde je i v létě voda velmi chladná. Je ovšem potřeba najít úsek, kde dochází i k nějakému okysličení, které u vody vytékající z hloubky chybí.

Zajímavým dokáže být také lov na místech větší koncentrace bílé ryby či potěru. Dravci si denní šlofík dávají někde poblíž a správně mířený nához je občas dokáže probrat z letargie i v pravé poledne.

Na podzim hledejte štiku nejen v hloubce

Nechci rozporovat dávno zažitý poznatek, že ryby na zimu míří do hloubek. Praxe ale ukazuje, že to není pravda na stoprocent. Funguje to poměrně dobře na řece s přirozeným prouděním.

Na přehradách dochází ale k záhadným jevům, které si nedokážeme vysvětlit. Štiky se kolikrát i koncem listopadu chytají na mělčinách. Dokonce se nám loni podařilo vyplašit několik menších štik, které začátkem zimy jakoby odpočívali na mělčině u samotného břehu.

Co je k tomu vede opravdu netušíme ale úlovky štik z mělčin pro nás už dávno nejsou výjimkou ani při teplotách okolo nuly. Zatímco mnozí brousí s prutem okolo hlubin, tak my navštěvujeme i klasická letní místa s celkem pravidelným úspěchem nejen u štik ale i okounů.

Tip: Přečtěte si naše další články o lovu štik!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.