Masáž s fotkami velkých ryb a reporty z rekordních výprav z každé strany je asi výstižná definice současného rybářského mediálního světa. Trochu mi to přijde cizí, tak jsem radši zrušil i sítě protože nechci mít z rybaření sport. Šílenství tohohle druhu už připomíná F1 nebo TdF, spíš než splynutí s přírodou.
Posuďte sami, gigantické ryby, exkluzivní vybavení, čluny, zavážka a trhání rekordů je hlavním leitmotivem všeho dění. Česká rybařina přitom má svůj základ úplně jinde, na malých vodách, kde vládne klid a pohoda. Pěkné kapry v dnešní době chytíte i tady, tak proč nejezdit na malé vody?.
Nečekají vás sice žádní třicátníci, možná ani dvacetikilové ryby ale kapři nad 10 kilo plavou v kdejaké louži. Chytání menších revírů má i další výhody, které vám možná pomohou najít ztracenou radost z chytání, která se při náročném lovu na velkých vodách ani nemusí vždy dostavit.
Minimalismus jako běžná věc aneb malá voda znamená méně vybavení
Na malé vody není nutné mít to nejlepší vybavení v podobě navijáků pro daleký odhoz. Obejdete se i bez člunu a není ani ostuda dát si pruty místo do stojanu, třeba do vidliček. Při vícedenní výpravě si také vystačíte s menším množstvím úplně všeho. Krátí se tím čas na sbalení před odjezdem i návratem domů, což umožňuje smysluplně využít krátké vycházky.
Přírodní romantika a klid, věc na níž mnozí rybáři zapomínají v honbě za rekordy
Malé revíry jsou po většinu času mimo zájem. Sedí tam několik málo ostatních rybářů, na vodě se neprohání lodě ani často v létě nemají pláže. Břehy jsou často porostlé stromy, které tlumí okolní hluk a vytváří intimní přírodní atmosféru, díky níž si rybář opravdu odpočine. Pokud jste romantická duše, která má ráda klidné západy slunce a mlhavá rána rušená jen zpěvem ptactva, tak možná lepší rybaření zažijete na malém rybníku než poblíž kempu na Orlíku, kde v létě nemáte klid ani o půlnoci.
Stále máte šanci ulovit pěknou rybu
Možná si říkáte, že nepojedete lovit nějaké šedesátníky. Jenže doba, kdy si 60tku kapra chodila prohlížet k rybářovi do vany celá vesnice už minula. Relativně velké ryby jsou skoro všude (úplně všude asi ještě ne).
Malé rybníky jsou ještě k tomu velmi přehlížené. Pár hezčích ryb na hektarových vodách už není žádná senzace. Vytáhnout 10+ rybu na (několika) hektarové vodě je ale přitom stále zajímavý úspěch a kdo rybařinu nevnímá jen jako pokořování nových a nových čísel, ten hodnotě takového úlovku jistě rozumí.
Nehledě na to, že i malé rybníky skrývají občas nečekaná překvapení. Nejde často jen o kapry. Během letošního července minimálně dvakrát na malých rybnících chytili rybáři třeba i sumce přes dva metry (V Ronově a Lanškrouně).
Zakrmování je hračka
Malá voda často znamená méně krmení. Chytání na kratší vzdálenost ale také snižuje pracnost celého procesu krmení. Kobra a prak jsou naprosto dostačujícím nástrojem. Žádný člun ani dálkově ovládaná lodička nejsou nezbytným doplňkem výpravy na malý revír.
Chytá se buď relativně blízko a nebo existuje možnost krmit například u protějšího břehu, který není daleko ale už mimo dohoz krmením. Montáže můžete mít umístěné na nepřístupném místě naproti, kde se nikdo nepohybuje například kvůli vegetaci. Pro zakrmení si ale můžete proklestit cestu a zakrmit z druhé strany (jen pozor na vytažení udic, když nejste na místě).
Na malé vodě je také jednodušší přesně zakrmit vybrané místo a přesně se do něj trefit při náhozu. Je to další výhoda pro méně zkušené, kteří se díky tomu učí preciznosti, která se jim bude hodit na větších vodách.
Nahazování, přehazování montáží i zdolávání je také snazší
To je velmi teoretická úvaha, jelikož na vodě plné překážek to úplně platit nemusí. Máte-li však montáže pár desítek metrů od prutu, je zdolávačka vždy kratší a většina rybníků překážkami moc neoplývá.
Riziko zachycení o překážku je ovšem při kratší vzdálenosti také menší. Zdolání ryby a opětovný nához v průměru zabere méně času a úsilím, což je výhodné při kratších vycházkách nebo pro začínající kapraře, kteří zavážením a zakrmování na vzdálených místech tráví většinou více času než zkušení harcovnící, kteří už mají vše zažité.
Buďte první kdo přidá komentář