Dnes to pojmu lehce neformálně a podíváme se na několik chyb, které můžete při chytání na feeder udělat. Chyby dělá každý a osobně si myslím, že pokud nechytáme závodně, tak nám může být spousta věcí úplně ukradených. Na druhou stranu, téměř všichni rybáři se chtějí neustále zlepšovat a proto by tento článek mohl mít určitý přínos.
Závodníci a zkušení rybáři teď asi opravdu neobjeví nic nového. Ne každý ale závodí v LRU a nebo chodí na ryby se zkušeným kamarádem. Nemají za sebou trenéra nebo zkušeného rádce a jsou ponecháni napospas diletantismu. Právě začátečníci nebo rybáři, kteří se všechno učí sami, mnohdy nepochytí dobře všechny nuance feederu. To, co pro někoho je běžná věc, může být úplná novinka pro někoho jiného, která ale otevírá dveře k novým úspěchům v rybaření. A úspěchy přináší radost, o níž jde v rybaření hlavně!
Předimenzované vybavení na feeder
Feeder nahradil klasické chytání s krmítkem. Dnešní mladí rybáři už pomalu přestávají pamatovat časy, kdy prakticky všichni rybáři na většině klasických MP vod chytali na krmítka obalená šrotem. Princip byl jednoduchý – pořádný krmelec, koule ze šrotu kupovaného za 4 Kč/kg z nejbližšího ZZN a hodit to co nejdál do vody.
Hlavně na délce náhozu si mnozí obzvláště zakládali a od toho se odvíjel i výběr prutů, kterými byli tuhé teleskopy od všech možných značek a výrobců. S tím samozřejmě souvisel i výběr silných vlasců, velkých háčků a dalších drobností.
Tyhle velrybářské preference si mnozí přenesli i do feederu. Týká se to samozřejmě hlavně nás dříve narozených, kteří jsme si prošli tím starým dobrým bobkařením.
Pořídit si feeder v kategorii Extra Heavy je tak logické pokračování těchto starých tradic. Pro velkou část rybářů to je ale zbytečné. Výběr prutu by měl odpovídat především podmínkám, na nichž chytáme.
Většina to neslyší ráda ale univerzální prut na všechny vody neexistuje. Extrémně silný prut patří na velké a proudné řeky, kde chytáme velké kapry na tekoucí vodě. Chytání cejnů a sotva mírových kaprů na dvouhektarovém rybníku s tvrdým klackem sice není proti žádnému předpisu, určitě si to ale neužijete. Přesto to vídám pravidelně.
Čtěte také: jak vybrat feeder
Chytání na dva pruty tam, kde stačí jeden
Za tohle čekám největší kritiku, ale mám poměrně jasný názor. Samozřejmě při cíleném lovu větších kaprů na feeder jsou dva pruty normální věc. Feeder ale není jen o kaprech. Hlavně chytání plotic, cejnů, línů a také říčních druhů jako ostroretka, jelci a dalších druhů je velmi zajímavá rybařina. Pokud trefíte správně místo a taktiku včetně krmení, tak stačí s přehledem jeden prut. Můžete se na něj plně soustředit a nic vás neomezuje v pozornosti ani při zdolávání. Druhý prut někdy spíše ruší a kazí pohodu na rybách. Navíc z toho plyne, že jemnější prut na malé revíry vám stačí také pouze jeden – ušetříte.
Výběr místa lovu pouze s ohledem na pohodlí
Nejvíce rybářů vždy najdete blízko cest a volných příjezdů k vodě. Rok od roku tento princip platí více. Dřívější oblíbená místa, kde byl problém si o víkendu sednout zejí prázdnotou protože rybář nemůže přijet. Dřív bylo rybaření daleko víc lokální záležitost a chodilo se pěšky, jezdilo na kole nebo maximálně na kozím dechu. Výbava byla objemná jenom tolik, aby se dala nosit na hřbetě. Dnes toho máme plné auto a tahat všechen vercajk třeba ze srázu málokdo chce.
Přicházíte tím o spoustu míst, která jsou nejen krásná a tichá ale hlavně plná ryb. Na každém revíru mají ryby svoje pohyby a oblíbená místa podle sezóny, teploty a stavu vody. Chytat celý rok na jednom fleku je sice pohodlné ale můžete se v určitém období připravit o úlovky.
Úspěch závisí na mnoha faktorech, z nichž výběr místa lovu považuji osobně za klíčový. Na dobrém fleku navíc budete potřebovat jenom zlomek krmení, které vyházíte do vody jinde. Ulovíte přitom násobně více ryb.
Nepoužívání klipu na vlasec
Tuhle závodní fičuru nepoužívá téměř nikdo z nezávodních feedristů. Každý přitom má na navijáku klip na zacvaknutí vlasce. K čemu to? Slouží k nastavení vzdálenosti náhozu.
Jeden z hlavních faktorů úspěchu je chytání na jednom, dobře vybraném a prokrmeném, místě. Směr náhozu si lehce zafixujete pohledem na konkrétní bod naproti (třeba strom, dům). Vzdálenost ale odhadnout prakticky nejde. Proto se vlasec zaklipuje, aby neletěl dál, než by měl.
Ovšem pozor. Naráz vlasce do klipu může být poněkud prudký, proto je většinou lepší tlumení prutem, kdy jej při náhozu držíme kolmo nahoru a při natažení jej sklopíme. Chce si to nejdříve opatrně vyzkoušet, hlavně když chytáte na pletenku, která nepruží vůbec.
Příliš mnoho pozornosti věnované nástrahám a krmení
Krmení a nástrahy jsou důležité. Pokud chytáte na špatném místě (třeba i ve špatné vzdálenosti), tak vám ovšem ani nejlepší krmení nemusí přinést úspěch. Mnozí rybáři krmení a různé atraktanty řeší až příliš na úkor taktiky a výběru míst. Přitom pořadí priorit by mělo být přesně opačné. Kde není ryba, tam nezachytá ani mistr světa.
Krmení určitě nezanedbávejte ale nemudrujte nad tím zbytečně moc. I dneska se dá zachytat s obyčejným šrotem. Zkuste spíš získávat znalosti o chování ryb a charakteru vašeho revíru.
Nepoužívání nástrah živočišného původu
Pro samé pelety, boilies a další moderní nástrahy se někdy zapomíná na starou klasiku – různé červi, žížaly a další nástrahy živočišného původu, které můžete použít na háček i do krmení. Hlavně na řece jsou tyto nástrahy pořád v kurzu. Většina je dnes navíc snadno dostupná přímo v rybářských potřebách a za pár korun.
Buďte první kdo přidá komentář