Zprávy o zarybňování v ČRS na začátku června

Statistiky úlovků za posledních 30 let
Ilustrační foto: Redakce

V posledních dvou týdnech došlo k provedení několika důležitých distribucí násady a a zarybňování revírů v ČRS. Aktuální úsilí spočívalo v posílení populace důležitých druhů ryb. Zejména kapra, candáta, pstruha duhového a lipana podhorního. Tato opatření mají za cíl zajištění bohatší a pestřejší rybí populace, která potěší rybáře a přispěje k udržitelnému rybolovu.

Vysazování v Severních Čechách – úhoři, kapři a candáti

Severočeští rybáři do svých revírů distribuovali 49 000 kusů odkrmeného úhořího monté. Toto zarybnění proběhlo především do uzavřených vod, čímž hospodáři minimalizovali riziko předčasného úhynu těchto ryb. K tomu dochází například na lopatkách turbín malých vodních elektráren. Vysazení do revírů mimo říční toky má za cíl umožnit úhořům dožít a dorůst do dospělosti. Tato ryba se tak stane potenciálním zajímavým úlovkem pro rybáře.

Nutné je však dodat, že bez možnosti migrace ovšem úhoř nesplní svůj hlavní úkol, kterým je cesta k břehům Ameriky, kde se v Sargasovém moři úhoř vytírá.

Další důležité distribuce na severu Čech zahrnovaly 83 300 kusů odkrmeného candáta o velikosti 4-6 cm na kusy a 3000 kg kapra o průměrné váze 1,6 kg na kus. Tyto ryby byly distribuovány do různých revírů, aby se rozšířila populace těchto druhů. S tímto opatřením jsme chtěli zajištění bohatšího rybolovu v severočeských vodách.

Zdroj: Severočeský územní svaz

Úhoři putovali také do revírů Rady ČRS

Rybářské revíry Rady ČRS, konkrétně údolní nádrže Orlík a údolní nádrže Trnávka, byly obohaceny o novou populaci odkrmeného úhořího monté. Vysazování úhořů do těchto revírů se pravidelně provádí Radou ČRS, která je uživatelem revíru a umožňuje zde rybolov všem držitelům územních i CS povolenek. Každý rok je do těchto revírů vysazováno více než 1 milion kusů monté a přibližně 400 000 kusů odkrmených úhořů.

pokles hladiny na Orlíku
Ilustrační foto: redakce

Malí pstruzi vysazeni do řeky pod Beskydami

Vysazování lososovitých ryb probíhalo v MO Frýdek-Místek, kde do vody šlo 1100 ks ročka a 20000 ks čtvrt ročka pstruha obecného.

Přelom května a června ve Východních Čechách

V posledním týdnu ve VČÚS provedli další zarybňování, které se zaměřilo na kapra, pstruha duhového, lipana podhorního a odkrmeného candáta.

Úsilí ČRS se zaměřovalo na různé revíry, aby byla zajištěna vyvážená distribuce těchto druhů ryb.

Zarybňování kaprem zahrnovalo celkovou váhu ryb 3 900 kg, přičemž jednotlivé místní organizace (MO) jako Rychnov nad Kněžnou, Nekoř, Jilemnice, Horní Maršov a Vrchlabí obdržely příslušnou část těchto ryb.

Pstruh duhový tržní byl distribuován v celkové váze 1 010 kg. Různé místní organizace jako Potštejn, Havlovice, Chroustovice, Meziměstí, Hlinsko a Kostelec nad Orlicí dostaly svůj podíl z těchto ryb.

Lipan podhorní byl vysazován v množství 34 kg, což odpovídalo 1540 kusům. Lipan tentokrát putoval do jediného revíru spadajícího pod MO ČRS v Ústí nad Orlicí.

Zdroj: Východočeský územní svaz

Candát odkrmený ve velikosti 4-6 cm byl distribuován v celkovém počtu 33 000 kusů. Ryba putovala do revírů rybářských organizací Řečany, Přelouč a Pardubice.

Pravidelná zarybňování jsou důležitou součástí snahy o udržení rybích populací a o bohatý rybolov pro budoucí generace rybářů. Dá se ovšem předpokládat, že během letního období dojde k útlumu a vysazování bude pokračovat ve větším objemu až na podzim, zejména po výlovech rybníků.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.