Určitě jste již zažili situaci, kdy hlásič ani nepípne a monstrózní kapři se promenádují u hladiny a ignorují vaše nástrahy hluboko pod nimi. Chytání u dna se v takovém případě stává neefektivním. Zig Rig montáž slouží právě pro tyto případy. Její princip spočívá v tom, že různou délkou návazce prezentujete nástrahu ve vybrané hloubce. Klidně může olovo ležet na dně ale nástraha na dlouhém návazci čekat pod hladinou.
Je to vlastně velmi jednoduché. Musíte ale mít poměrně jasnou představu jak hluboko je na vašem lovném místě a na jaké hloubce nad dnem potřebujete nástrahu mít. Při správném nastavení jde o skutečný game changer, který přinese záběry i když ryby u dna neberou.
Jak na správné umístění boilie pod hladinou přijít? Nejčastěji pomocí experimentování. Nebojte se dlouhých návazců, chytat v polovině hloubky na sedmimetrové pískovně není nic zvláštního. Nejčastěji se ale chytá velmi blízko hladiny, často jen pár desítek centimetrů pod ní.
Nejen pro lov v létě
Zig Rig montáž je zkrátka určená pro momenty, kdy kapr nebo amur odmítají brát nástrahy ze dna a pohybuje se u hladiny. Děje se to nejčastěji během jara a léta. Vliv na to má ale celá řada faktorů. Zig Rig montáž může být úspěšná také v momentech, kdy dochází ke kyslíkovému deficitu ve spodních vrstvách vodního sloupce.
Čtěte také: Počasí na kapry
Během teplého léta klesá chladnější voda ke dnu a vytváří se tzv. skočná vrstva, kdy od určité hloubky není ve vodě dostatek kyslíku. Kapři se v takové hloubce krmí jen velmi sporadicky a možnost vystrčit nástrahu nad tuto hranici vám pomůže získat pravidelné záběry ryb nad hloubkou .
Moje oblíbená pískovna má hloubku necelých pět metrů. Pro Zig Rig tak rád zpočátku volím dvě různé delky navazce, první činí 4 a půl metru a druhá 3,5 m. V zásobě mám několik různých délek návazců a délku můžu snadno měnit. Většinu úlovků mám ale na nástrahu blíž hladině.
Všimněte si, že je důležité vědět, jaká je na místě hloubka abyste mohli správně určit délku návazce. Neznámou lokalitu musíte nejprve rekognoskovat a hlavně změřit hloubku. Nejjednodušší je použití člunu, ze břehu pomůže marker nebo nahazovací echolot.
Příprava na lov a nához s Zig Rig montáži je trochu složitější
Na přehradách počítejte s tím, že se někdy hladina a tím hloubka může někdy velmi rychle změnit. Vtipná byla jedna výprava, kdy jsem najednou zjistil, že chytám na hladině protože hrázný během 10 hodin pustil vodu o čtyřicet čísel dolů.
Při prvním lovu na Zig RIg možná budete tápat, jak s tím vlastně nahazovat. Návazce o délce 5 a více metrů je potřeba nahazovat opatrně, ať si je nezarazíte do zadní části těla nebo do něčeho na břehu. Před dopadem montáž trochu brzděte ať se natáhne, obzvlášť pokud používáte návazec s plovákem.
Pro začátek je lepší na zem rozprostřít třeba celtu nebo alespoň víko od kýble s partiklem atd. Zkrátka něco, co zajistí, že se háček nezapíchne do trávy nebo čehokoliv na břehu.
Nahodím na vybrané místo (i když chytám vysoko ve sloupci, tak se držím reliéfu a zlomů) a zaklipuji. Po nahození tam akorát pošlu několik spomb raket s předem připravenou směsí. Zakrmování při chytání nad mnoha metrovou hloubkou vyžaduje speciální přístup.
Celé koule nebo velké frakce krmiva úplně nemají ten efekt. Potřebujete sloupcové krmení – ideální je vytvořit oblak částeček, které se pomalu vznáší/klesají kolem nahozených montáží. Používá se třeba různé drcené boilies a peletky. Zajímavou možností se stává rozmixovaný tygří ořech, který vytváří lákavý oblak, držící se nějakou chvíli nad okolo lovného místa. Pořádný mrak vám pomůže vytvořit také sušené mléko.
Pro tyto účely můžete ostatně využít téměř jakoukoliv levnou krmítkovou směs, úkol má jediný – vytvořit lákavý zákal. A pak jsou zde samozřejmě komerční směsi a různé Zig Mixy. Například Mikbaits vyrábí partiklový mrak určený pro lov s touto montáží.
Jak sestavit Zig Rig montáž?
Průběžná montáž se Zigem pracuje zdánlivě dobře, ale pohodlná je hlavně na velmi malých hloubkách, kde však Zig Rig většinou tolik ryb nechytá.
Na větší hloubce například s pětimetrovým návazcem průběžná zátěž působí určitý diskomfort při zdolávání a nemůžu říct, že bych to měl rád.
Všiml jsem si, že většina lidí tam dává závěsku, což je rozhodně lepší řešení. Co se týče návazcového materiálu, tak existují speciální Zig Rig vlasce, které plavou a netáhnou nástrahu ke dnu. Při použití běžného vlasce je potřeba to nepřehánět s průměrem, čím delší a tlustší návazec, tím větší hmotnost sám o sobě má a nástrahu trochu topí. Fluorocarbon je v této situaci méně vhodný jelikož je poměrně těžký a snadno potápivý, což se při takové délce projeví negativně stahováním nástrahy dolů.
Jakou nástrahu použít na Zig Rig
Většina Zig Rig Pop UP kuliček jsou plovoucí dvoubarevné boilies. Druhou barvu tvoří často černá, tu byste měli používat otočenou směrem dolů. Proč? Montáž je určena převážně do jasných dnů, kdy ryba mířící zespodu lépe vidí kontrastní černou barvu kuličku. Otázka je co za pošmourného počasí, někdy se proti černé obloze může vyplatit kuličku napíchnout obráceně.
Be the first to comment