Ze statistik: průměrný okoun říční v severních Čechách má 27 centimetrů

okoun říční z české řeky
Titulní foto: redakce

Okoun říční je náš nejhojnější dravec, vynecháme-li tedy všežravé ryby jako je například jelec tloušť, které můžeme chytat podobnými metodami a jichž je nejspíš více. V poslední době době okouní populace prochází krizí což vedlo k zavedení dolní míry i doby hájení.

Ruku v ruce s tím jde i poněkud pečlivější statistika v úlovkových lístcích. Díky ní získáváme vhled například do průměrné velikosti ulovených okounů, které si rybáři odnáší domů ke konzumaci.

Zajímavé informace na veřejnost uvolnil na Facebooku Severočeský územní svaz. Podle jeho statistik se na severočeských revírech v loňském roce odneslo celkem 1762 ks okouna říčního. Celková váha těchto ryb činila 903 kg.

Jak jsme došli k číslu 27 centimetrů

Průměrná váha jednoho okouna tak vychází na cca 0,51 kilogramu. Podíváme-li se na rybářské tabulky, které nalezneme pro okouna například na webu rybářů z Uherského Brodu, tak zjistíme, že takový okoun by měl měřit zhruba 27 centimetrů.

Jde samozřejmě o průměr, tudíž mnohé ryby byly menší. Některé kus ale tuto délku jistě výrazně překračovaly. Z toho lze usoudit, že rybáři lovící okouny pro maso si berou v průměru vcelku slušné ryby, zatímco dřívější neexistence míry sváděla k chytání spíše menších ryb na kvantitu (ovšem to čištění pak bylo namáhavé).

okoun říční
Průměrný okoun bude spíše menší než je průměr u ponechaných kusů

Známý ale razí teorii, že čím méně okounů, tím jsou větší. To může být také vysvětlení relativně vyššího průměru. Z jiného pohledu ale průměr ponechaných ryb samozřejmě nic neříká o průměrné velikosti ryb v revíru. 

Jde o to, že rybáři si logicky nechávají spíše větší kusy, z nichž je větší užitek a také se snáze připravují pro konzumaci. Úplně malé ryby dokonce ani nelze brát kvůli minimální míře.

Za velkého můžeme okouna považovat již od 30 cm. Lovit okouny ve velikosti kolem 35 lze na každém větším revíru nebo řece. Vodní nádrže pak dávají šanci na trofejní ryby nad 40 centimetrů. 

Těmito okouny jsou proslulé v poslední době například Nechranice a jezdívalo se na kdysi hromadně na Orlík či Slapy. Lov takto velkých okounů již ale vyžaduje trochu nasazení a umu.

Za rekordní rybu můžeme považovat okouny nad 50 centimetrů, kterých se u nás již někoiik také ulovilo. Pravidelnější úlovky takových obrů přichází například z Nizozemí a Skandinávie.

Okoun mezi ušlechtilými rybami

Na revírech ČRS se ale už okouni vysazují a u nás na severu si můžete přisvojit pouze 4 kusy okouna za den. To bylo dříve nemyslitelné, neboť za mých rybářských začátků okoun platil za něco jako plevel. Sice s velmi chutným masem ale přece jen podřadnější druh. 

Nyní je omezené kolik okounů si můžete denně vzít a musíte přesně dbát na zápis každé ponechané ryby hned po ulovení.

1 Comment

  1. No osobně, pěkného vypaseného čtyř pruhého čuníka jsem neviděl už minimálně 5 let. Jen jeho malá nenažraná děťátka 😭😭😭

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.