Chytat z kajaku na moři může být adrenalin sám o sobě. A co teprve když zabere pořádná ryba. To se stalo koncem května u pobřeží Panamy, kde americký rybář zapřáhl marlína vážícího přes 270 kilogramů.
Událost se odehrála již 23, května, video ze zdolávání postupně oběhlo celý svět a informoval o něm například magazín USA Today. Hlavním aktérem je floridský rybář Scott Mutchler. V květnu si vyrazil do středoamerické země na rybářskou výpravu organizovanou agenturou Los Buzos Fishing Resort.
Ta nabízí mořský rybolov z kajaku zcela běžně a marlín je jednou z vysněných cílových ryb pro zahraniční rybáře. Hlavní klientelu představují právě zákazníci z USA. Video natočil rybářský průvodce Adam Fisk, který se na mořský rybolov z kajaku specializuje.
Jde o sestřih zhruba 45 minutového boje při němž je vidět několik dramatických výskoků ryby poblíž kajaku.
Rybáře a průvodce vysadila na moři větší loď, od níž se oba rybáři vzdálili pomocí kajaků a čekali na záběr. Ten přišel na živou nástrahu v podobě bonita. Doba zdolávání v délce zhruba 45 minut je považována za rekordně krátkou. Ryba se nejspíš unavila tažením kajaku, neboť rybáře odtáhla zhruba míli daleko od místa záběru.
Scott si nechal svůj zážitek namalovat jako obraz:
Jednalo se o prvního marlína černého, kterého zákazník této agentury v oblasti chytil. Krátce před tím se ale dvě menší ryby povedly přímo průvodci.
Lov se odehrával poblíž města Combutal, ležícího na poloostrově Azuero. Jde o největší panamský poloostrov. Najdete jej na tichomořském pobřeží tohoto středoamerického státu.
Marlín je snem mořských rybářů a rekordmanem rybí říše
Černý marlín je poddruh marlína, žijící v Tichém a Indickém oceánu. Jedná se o jednu z největších ryb této planety. Záznamy mluví o exemplářích o váze až 750 kilogramů a délce přes 4 a půl metru.
Marlín patří také mezi nejrychlejší ryby na světě. Některé zdroje uvádí, že dovede dosáhnout rychlosti přes 100 kilometrů, což ovšem biologové v poslední době rozporují. Na základě sledování vybraných jedinců marlína bylo ale zjištěno, že tato ryba se běžně pohybuje rychlostí mezi 30 – 40 kilometrů za hodinu.
Marlíni žijí zejména v tropických a subtropických vodách světových oceánů a moří. Modrý marlín se loví v tropických oblastech Atlantiku, jako je například karibské moře, pobřeží bahamských ostrovů a v mnohých dalších oblastech s vhodným klimatem.
Umělá nástraha pro lov marlína:
Na různé druhy marlínů se zaměřují rybáři také v Austrálii a dalších tropických oblastech po celé planetě. Loví se nejčastěji na přirozenou nástrahu. Výjimkou ale není ani trolling přívlačových nástrah při němž se používají rozměrné, blýskavá a pestrobarevné nástrahy, které mají za cíl upoutat pozornost této obrovské ryby.
Be the first to comment