Západočeská RS loni dopadla 39 pytláků, velkou část tvoří cizinci

Hracholusky
Ilustrační foto: redakce

Statistikami úspěchů rybářské stráže se pochlubil Západočeský územní svaz, čistokrevných pytláků přistihli členové stráže bezmála čtyřicítku, nemalou část tvořily osoby s cizí státní příslušností. V reportáži ČT se dokonce mluví o 90%!

Taková slova zazněla od člena profesionální RS s působností právě na západočeských vodách. Reportáž si můžete najít na tomto odkazu nebo v boxu níže ve článku.

Oblast Západních Čech byla v posledních letech na podobné případy vždy bohatá, což je možná dáno tím, že v regionu existují místa s velkými průmyslovými podniky.

Ty často zaměstnávají agenturní a další pracovníky z Ukrajiny ale i dalších zemí východního bloku, kde lov ryb provozují lidové vrstvy výhradně na divoko a jako způsob přilepšení k jídelníčku.

Vzhledem k absenci dokladů nebo neochotě spolupracovat ze strany přistižených pachatelů, využívá RS také součinnost s policií.

Nejflagrantnějším případem byla více než stometrová síť nastražená na vodní nádrži Jesenice u města Cheb.

ČRS uvádí statistická čísla o fungování RS v roce 2022

Profesionální RS v této oblasti disponuje celkem 6 členy, kteří minulý rok provedli 5 020 kontrol revírů, prověřili 10 936 povolenek, udělili 759 napomenutí a odebrali 131 povolenek. Kromě 39 pytláků došlo k zabavení také 10 kusů náčiní.

Čísla jsou velmi zajímavá a na pohled se zdá, že počet přestupků na vodách není tak velký, jak se někdy říká. Přesto letmým výpočtem lze dojít k závěru, že problém má v průměru asi každý 12. kontrolovaný rybář, což už tak veselé není.

ZČÚS také dodává, že pohyb členů RS monitoruje pomocí GPS. Porybní kromě běžné kontroly lovících zároveň monitorují stav toků. Palčivým problémem, který mohou sledovat mimo svou hlavní činnost jsou například minimální zůstatkové průtoky na MVE.

Monitorují také stav značení revírů a školí členy dobrovolné RS, jejichž počet je mnohonásobně vyšší než v případě profesionálních strážných.

Profesionální i dobrovolná RS je oficiálně jmenovaná příslušným úřadem a z právního hlediska není součástí rybářského svazu na žádné úrovni. V praxi je ovšem personální propojení RS s rybářský svazem velmi těsné. Fungování členů RS na profesionální bázi je také možné a v praxi to jednotlivé územní svazy řeší různými způsoby. 

Například Severočeský územní svaz ke konci ledna uzavřel již jednou prodlužované výběrové řízení na novou profi RS pro oblast Nechranicka. Zde aktuálně probíhá výběr údajně z několika přihlášených zájemců. Vybraní jedinci by měli spolupracovat s ČRS na základě živnosti.

Zdroj: Západočeský územní svaz, reportáž ČT 24 a vlastní zdroje v regionech

Čtěte také:

2 Comments

  1. Proč není vhodné psát i která menšina žijící v Čechách, páchá přestupky?A proč nenásleduje vyhoštění?

    • K tomu můžu říct, že tam je odkaz na původní zdroj, takže se můžete podívat, že ani tam nic není národnost specifikovaná. Vymýšlet si to tady určitě nebudeme, když nevíme přesně. To je pak na žalobu nebo TO, což si rád nechám ujít.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.