Pytlačit se v Británii nevyplácí. V tomto případě se navíc mladý rybář Rolands Bartkevics, původem z Lotyšska, udal sám. Fotografii s lososem sdílel na všemožných profilech a skupinách v rámci sociálních sítích.
Rybu ulovil poblíž vesnice Meifod ve správní oblasti Powys, která leží ve Walesu.
Příspěvek na internetu po delším čase viděli místní rybáři, kteří jej okamžitě nahlásili na státní úřad pro ochranu přírodních zdrojů, jenž má na starosti také kontrolu výkonu rybářského práva.
Nahlásit přestupek zde může veřejnost pomocí speciální telefonní linky či přes internet. Pochybnosti o nelegálnosti jeho jednání neměli oznamovatelé vůbec žádné.
Již několik let ve Walesu totiž platí pravidlo, že každého uloveného lososa musíte vrátit zpět do vody. Losos na jeho fotografii příliš živě nevypadal a okolí snímku působilo také podezřele.
Vyšetřovatelé na Facebooku snadno našli zmíněné fotografie, na nichž pachatel drží velkého lososa s otevřenou tlamou, a četné další příspěvky týkající se rybaření.
„Během vyšetřování byly panu Bartkevicsovi předloženy fotografie z jeho vlastního účtu na sociálních sítích, na nichž drží lososa. Přiznal, že ryby na snímcích ulovil, ale tvrdil, že datum zveřejnění snímků neodpovídá datu, kdy byly ryby uloveny. Tyto fotografie však byly zveřejněny předtím, než si vůbec platnou licenci k lovu lososů. Obrázky také ukazují, že s lososem zacházel podezřelým způsobem.“ píše se ve zprávě organizace Natural Resources Wales
Bartkevics byl u magistrátního soudu ve Welshpoolu v nepřítomnosti shledán vinným ze dvou přestupků podle zákona o lososech a sladkovodním rybolovu.
Jako finanční trest mu uložili zaplatit 984 liber, což činí v přepočtu necelých 30 tisíc korun českých.
Z této částky pouze asi 300 liber činila samotná pokuta, zbytek tvoří náklady na soud a vyšetřování celého případu.
Ostře sledovaná ryba i cíl pytláků
Losos patří v Británii k nejostřeji sledovaným druhům. Jeho lov regulují zvláštní předpisy. Ty se navíc mohou lišit v jednotlivých částech Spojeného království.
Většinou pro lov lososů, potažmo pstruhů mořských, potřebujete drahou speciální povolenku. Jejich počet je na jednotlivé úseky řek omezený a na některé exkluzivní úseky se dostanou jen nájemci či majitelé revíru.
Při svých pravidelných pobytech ve Skotsku holduje lovu lososa například také britský panovník Charles III, jenž je dlouholetým zapáleným muškařem
Všeobecně ale populace lososů není na uspokojivých číslech a diskuze o dalším omezení jejich lovu v posledních letech neutuchají.
Porušování pravidel lovu těchto ryb není na britských ostrovech vůbec tolerováno. Povolenky se vydávají na každý den v počtu pár kusů na krátké úseky, které mohou správci revírů kontrolovat. Případný přestupek neunikne ani oku ostatních rybářů.
V případě Walesu je situace trochu složitější, jelikož zde existuje jistá pytlácká tradice, která zejména v odlehlých venkovských lokalitách zahrnuje také čistě nesportovní metody. Chlubení se upytlačenými rybami ale již nejednoho pytláka stálo draho.
Pachatel ani po svém dopadení nesmazal všechny důkazní fotografie, a tak si jednu z nich můžete dosud prohlédnout na jedné z lotyšských rybářských skupin na Facebooku.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář