Z kontrol RS: cizinci s lístkem ale bez znalosti pravidel, hrubost a chybné zápisy

z kontrol RS
Ilustrační foto: redakce

Kontroly rybářské stráže pokračují i nadále v letním tempu. Letos problematika dodržování pravidel na revírech zajímá i celostátní média.

Reportáž o rybářské stráži na přehradě Skalka u Chebu odvysílala například Česká televize. V reportáži zmiňují dokonce i nedávné případy pytláctví, zahrnující dokonce lov pomocí sítí.

Místo u prutů v hospodě

Nekonečná diskuze se vede ohledně toho, jaká vzdálenost od prutů je ještě v pořádku. Daleko ale určitě byli rybáři, které RS nachytala na kolínských revírech. RS kontrolovala dvě osoby, které měly nahozené pruty. Oba rybáři se ale nacházeli o 50 metrů dále v občerstvovně.

Za odebrání povolenky rybáři porybným ještě hrubě vynadali. Nutno ale dodat, že většina ostatních kontrol proběhla v klidu a míru.

Cizinec měl rybářský lístek ale pravidla neznal vůbec

Na facebookové skupině kolínských rybářů informovali také o kontrole cizince, který vlastnil rybářský lístek na dobu neurčitou. To znamená, že musel vykonat zkoušku a logicky má znát všechna pravidla spojená s rybolovem. V reálu to bylo naopak, neznal skoro nic. Vzhledem k tomu, že hned několik ustanovení řádu porušil, byla mu povolenka odebrána.

Na dotaz porybného, jakým způsobem zkoušku vykonal, neodvedl odpovědět. RS se hodlá informovat u organizace, která tomuto rybáři osvědčení vydala. Rybář u sebe neměl ani rybářský řád, který je povinnou součástí povolenky k lovu a kde by si mohl aktuální pravidla nastudovat.

Podobných případů již bylo mnoho. Všem je jasné, že náročnost zkoušek je velmi rozdílná mezi organizacemi.

Zasvěcení ale vědí, že některé organizace v rámci ČRS se s přijímáním nových členů příliš nemažou. Nehodlám naskočit na aktuálně oblíbenou vlnu nenávisti k cizincům, jelikož mnozí z nich se u vody chovají slušněji než někteří našinci (osobně takové rybáře z Ruska i Ukrajiny znám). Procento potížistů ale mezi nimi malé nejspíš nebude.

Stížnosti na chování rybářů z Východu přichází poslední měsíc častěji než dříve, v komentářích nám opakovaně píšete například o tlupách cizinců z Nechranic.

Proslýchá se, že mnohde je vydání osvědčení pro získání lístku jen formalitou (opět zjištěno rozhovorem přímo s některými “absolventy”), což v případě cizinců vede k průšvihu. Dotyční pak nejenže nedodržují pravidla, mnohdy o jejich existenci ani netuší a nedovedou si je najít v řádu ani soupisu revírů. 

3 Comments

 1. Že zrovna Kolín si stěžuje na cizince. Když jsem se naposledy a naposled účastnil zkoušek na RL, z cca 15 cize mluvících to znal stěží jeden a ostatní opsáno. Říkám jim, pracujte samostatně, u vody jste každý za sebe. No, zkoušky udělal každý. Více je zbytečné psát. Ať si každý zamete před svým vlastním prahem…

 2. Ryby chytám 35let
  Po celém světě ale
  Bohužel kde je jaká
  Koli organizace tak
  Tam je pouze korupce
  A Kolín je nejhorší
  Organizace v republice
  Porybny neboli stráž
  Je tam hloupá víc než
  Kdejaký cizinec raději
  Do Kolína vůbec nejezdit zbytečné jsou
  Daleko lepší místa
  A rozhodně vzdelanejsi
  Lidé

 3. Kolinsky „porybní“ v uvozovkách,páč to už porybného může dělat i cvicenej jelen, jsou opravdu namachrovany id i oti. Nic vic

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.