Vliv tlaku na ryby – nízký, vysoký

vliv tlaku na ryby

Atmosférický tlak je jednou z veličin, kterou znáte z téměř každé předpovědi počasí. Ovlivňuje nejen to, jak bude venku ale má vliv i na živočichy včetně člověka. Vrzání kolen, loupání v kříži i bolest starých válečných zranění jistě zná každý rybář sám na sobě.

Tlak ovlivňuje samozřejmě také život pod vodou. Jaký je nejlepší tlak na ryby se ovšem nedá říct, můžeme ale pozorovat jisté tendence, které braní ovlivňují.

Tlak vzduchu v atmosféře úzce souvisí se sluneční činností, která nerovnoměrně zahřívá různé oblasti na planetě.

Mezi nimi dochází k proudění vzduchu, což zapřičiňuje vznik větru, který je mimochodem také jevem, jenž dokáže chování ryb ovlivnit, zejména na větších vodních plochách.

Samotný tlak má na ryby poněkud menší vliv než například na člověka, což je pochopitelné neboť my žijeme přímo v prostředí atmosféry a každý změna tlaku se nás přímo dotýká. Ryby ve vodním prostředí to mají poněkud jinak a změna okolního vzdušného tlaku se jich dotýká spíše nepřímo.

Na řekách a tekoucích vodách navíc podmínky jejich okolního prostředí ovlivní spíše jiné faktory, jako například průtok. Na stojatých vodách ale k určitým změnám v závislosti na tlaku dochází.

Vliv tlaku na ryby se projevuje hlavně při častých a prudkých změnách

Pozorovat vliv tlaku na ryby lze hlavně při jeho častých, prudkých změnách. Nedá se totiž říct, že by nejlepší tlak na ryby byl při nějaké určité hodnotě. Mezi rybáři často panuje přesvědčení, že nejhorší je pokles tlaku. Ani jeho vzestup ale není zárukou, že ryby projeví větší aktivitu.

Vysoký tlak na ryby

Vyšší atmosférický tlak může mít na ryby také negativní vliv. Zejména při jeho prudkém vzestupu a nějaký čas po něm.

Během změny tlaku směrem nahoru dochází k tomu, že ryby často mění hloubku v níž se pohybují. Týká se to samozřejmě některých druhů více než jiných, což může být i případ kapra.

Při zvýšení tlaku mohou mít kapři tendenci vyhledávat vyšší vrstvy sloupce a pohybovat se například i u hladiny.

počasí na kapry a zakrmování na řece nebo lov kapra na malých vodách a vysazování ryb 2022. Kapr na jezeře Michigan

Změna hladiny je ale určitým způsobem pro rybu diskomfortní situací a aktivita se může snížit na dobu, než se na novou situaci adaptuje. Po přizpůsobení začne zase potravu dobře přijímat a při správné taktice můžeme mít velmi úspěšný lov.

Nízký tlak na ryby

Pokles tlaku má podobný efekt jako v předchozím případě. Ryby ovšem mohou mít tendenci vyhledávat hlubší vodu, kde se opět musí adaptovat. Pokles tlaku ještě ovšem může být zostřený snížením obsahu kyslíku ve vodě, který jej provází.

Na množství kyslíku ovšem může mít vliv také teplota vody či vítr na hladině působící promíchání vrstev vody hlavně za letního období, je tak třeba situaci posuzovat komplexněji.

počasí na sumce je nejlepší bouřka. Chce to ale deštník na ryby, ale kde hledat sumce v tomto marastu?

Jak ale vidíte, změny tlaku mohou ryby ovlivnit a změnit jejich aktivitu na určitý čas, kdy nebudou tak dobře brát.

Pokud je změna tlaku z hlediska rybáře negativním faktorem, tak asi nejhorším počasím se může stát takové, kdy se tlak neustále mění. Prudké změny nedělají dobře ostatně ani lidem.

Výjimkou může být například letní bouřka, která netrvá dlouho a změna tlaku před či po ní může být pro ryby zajímavá.

Jde to také ruku v ruce s ochlazením a přívalem vody, které v teplém počasí mohou ryby aktivizovat. Na tekoucích vodách je zde však jako dominantní změna prostředí zvýšení průtoku, která ryby nakopne k větší aktivitě.

V chladném období roku jsou naopak prudké změny k horšímu většinou problém. Nedá se tak říct, že vliv tlaku na ryby je to jediné, co ovlivňuje braní. Za určitých okolností to ale může hrát významnou roli.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.