Víte co je steelhead? Tažná forma pstruha duhového dorůstá délky více než metr

steelhead
Foto: Oregon State University, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

„Steelheadi“ může být dobrý název pro kapelu, nejsme ale hudební web takže se dá očekávat, že půjde o něco z oboru rybaření. Steelhead je zvláštní forma pstruha duhového, po které baží desetitisíce možná statisíce rybářů na severoamerickém kontinentu.

Proč? Tento, pro nás exotický, duhák totiž svým chováním připomíná lososa. A dorůstá také velmi slušných rozměrů.

Tažná forma pstruha duhového

Podívejme se na to, co říkají odborné zdroje: Steelhead je anadromní forma pstruha duhového pstruha.

Právě slovo anadromní označuje, že se jedná o tažnou rybu, která se rozmnožuje v řekách ale postupně migruje do moře. V oceánských vodách nabývá velmi zajímavých proporcí, síly a následně se vrací zpět do řek kvůli výtěru. Zde se pak následně stává předmětem rybářského šílenství.

Steelheadové jsou doma v chladných přítocích Tichého oceánu v severovýchodní Asii (např. Kamčatka) a Severní Americe. Obývají tak stejný prostor jako tichomořské druhy lososů. Na rozdíl od nich se ale steelhead dokáže vytírat opakovaně.

Co se týče jejich velikosti a vzhledu, jsou větší a barevně méně pestří než běžní duhoví pstruzi. Steelhead může vážit až 55 liber (25 kg) a dosáhnout délky 45 palců (110 cm). Dožije se až 11 let.

Tělo je stříbřité a aerodynamické s kulatější hlavou. Právě stříbrná barva a kulatá hlava dávají steelheadovi jeho jméno, které v angličtině značí „ocelová hlava“.

Když steelheadové migrují zpět do sladké vody k rozmnožování, začíná jejich barva více připomínat normálního pstruha duhového. Čím déle steelhead zůstává ve sladké vodě, tím tmavším se stává a znovu získává charakteristický výrazný vodorovný růžový pruh na boku jeho těla.

Když jedinec opustí řeku a znovu se vrátí do oceánu, postupně se mu naopak vrací stříbrný vzhled. Oproti vnitrozemským duhákům má steelhead také mohutnější ocasní ploutev

Populace v současné době bohužel nemá na růžích ustláno. Problémem jsou zejména stavby přehrad, které znemožňují migraci, což se dotýká zejména některých toků na území USA.

Kde a jak se steelhead loví?

Na severoamerickém kontinentu probíhá lov těchto ryb na poměrně rozsáhlém území – na řekách ústících do oceánu od Kalifornie až po Aljašku. Na některých místech navíc dochází k podpoře populací steelheada pomocí umělého odchovu podobně jako je to například s lososem u nás.

Uměle byl steelhead introdukován do oblasti Velkých jezer na hranici USA a Kanady. Ryby často táhnou z moře poměrně daleko do vnitrozemí a každoročně se dají pozorovat dva hlavní tahy, zimní a letní.

Jedinec z populace uměle introdukované na Erijské jezero:

Lake Erie Steelhead

Vyhlášené steelheadové řeky na tichomořském pobřeží Severní Ameriky:

  • Bulkley River, British Columbia (Kanada)
  • Situk River, Alaska (USA)
  • Umpqua River, Oregon(USA)
  • Deschutes River, Oregon (USA)
  • Bogachiel River, Washington (USA)
  • Clearwater River, Idaho (USA)
  • Rogue River, Oregon (USA)
  • Smith River, California (USA)
  • Chetco River, Oregon (USA)
  • Cowlitz River, Washington (USA)

Podobně jako losos nebo například i hlavatka, také o steelheadovi se říká, že je to ryba 1000 náhozů. Ulovit jej není zrovna snadné.

Ryba ulovená ve čtyřicátých letech na Los Angeles River v Kalifornii

Los Angeles River Steelhead January 1940 - cropped (27807006898)

I přes poměrně velké množství toků a divokost přírody amerického severozápadu si ale málokdy rybáři užijí při lovu steelheada klid. Význačná místa bývají přeplněná a všeobecně se apeluje na toleranci a vzájemný respekt jelikož se stává, že více rybářů prochytává jedno konkrétní místo těsně vedle sebe.

Chytat steelheady je možné v podstatě celoročně, jelikož jednotlivé tahy jsou rozprostřené do delšího období a specialisté na jejich lov vždy mají šanci najít nějakou vhodnou lokalitu. Jedinci z letního tahu navíc zůstávají v řekách velice dlouho, tření totiž nastává jen na jaře.

Oblíbený je lov na plavanou

V evropských poměrech je lov lososovitých ryb na plavanou skoro svatokrádež. Ne tak v Americe, kde jde o jeden z nejoblíbenějších způsobů. Používá se prut v délkách od 360 cm s poměrně velkým splávkem.

Základní metodou je splavávání po proudu, k čemuž mnozí rybáři využívají také navijáky typu centrepin. Jako nástraha slouží například umělý červ nebo umělá jikra.

K dalším oblíbeným technikám patří zejména přívlač s tvrdými nástrahami typu třpytek a woblerů či jejich variací.

Vrcholnou technikou je samozřejmě lov muškařením, kde můžete spatřit rybáře lovící na obouruční pruty podobnou technikou jako při lovu lososů.

Prosazují se ale také rybáři lovící na tvrdší jednoruční pruty s plovoucími šňůrami. Jako mušky jsou oblíbené streamery ale také mušky napodobující jikry či nymfy.

Největší ryby tvoří asi jen 1% z každého tahu

K tomuto závěru došli vědci ve vnitrozemském státě Idaho. Magická hranice 40 palců (lehce nad metr) se dá vypozorovat asi jen u pouhého procenta ryb v každém z tahů. Přesto se rybářům daří čas od času takové ryby chytit.

Například v říjnu 2023 ulovil v tomto státě muškař steelheada v délce 41 palců, čímž ustanovil zdejší nový rekord.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.