VIDEO: na štiky se 70 let starým woblerem

Ilustrační foto

Asi každej láčkař touží sehnat neokoukanou nástrahu na přívlač. V rybařině už to ale začíná bejt podobný jako s vyprávěním vtipů – některý jsou tak starý, že už je nikdo nezná a jsou vlastně jako nový.

To stejný asi může platit u vláčecích nástrah, což nám ukážou kluci z Boatside v dalším videu. Tahle partička se vyžívá v lovu velkých štik na severských jezerech. V nedávné minulosti zkoušeli třeba obří woblery o velikosti zvící koňského dilda.

Ted se pustili do něčeho jiného. Na internetu si sehnali wobler z roku 1952, kterému je přes 70 let. Bude taková stará věc fachčit? To uvidíte na videu z jejich YT kanálu Boatside:

Jak staré jsou woblery vlastně?

Dle našeho staršího článku (k přečtení zde), vynalezl wobler Lauri Rapala – zakladatel legendární finské značky nástrah. Lauri byl nadšenej rybář, jako každý Fin. Měl taky hlad a sedm dětí. Ve vzduchu přitom visela hospodářská krize třicátých let, žádná práce a žádný peníze.

Každý den vyrážel s rybářskou lodí na jezera, kde trávil dlouhé hodiny sledováním života pod hladinou a chytáním na malé rybky.

Při svých výpravách si všiml něčeho zajímavého: když dravec zaútočil na hejno rybek, vždycky si vybíral tu nejslabší, která se chovala odlišně od ostatních. Zraněná rybka se většinou klátila ze strany na stranu. Lauri si tehdy řekl, že by mohl vytvořit nástrahu, která by napodobovala právě tohle chování.

Myšlenka na umělou nástrahu ho napadla už dříve, ale tehdy používané plandavky mu nepřišly dost věrné živé rybce. Umělá nástraha měla navíc šetřit čas, protože nebylo potřeba stále měnit a nastražovat živé nástrahy.

První Rapala wobler vznikl z úplně obyčejného korkového špuntu. Lauri ho opatrně nožem ořezal do správného tvaru. Místo barvy použil stříbrný obal od čokoládových bonbonů, který obalil filmovým negativem.

Po roztavení to vytvořilo pevný a odolný povrch, který nástrahu chránil a dal jí realistický vzhled. Tím začala historie jednoho z nejslavnějších woblerů na světě.

Tenkrát ještě nebyly smekací navijáky na přívlač ani baitcasty, takže vše tahal za lodí – trolling neboli hlubinná přívlač na veslech.

Sledujte také:

Lov štik na 48 cm vláčecí nástrahu (video)

Okoun říční: 7 zajímavostí o této rybě

118 cm štika mladého rybáře na Slezské Hartě

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.