Ve východních Čechách se 4 rybářské organizace nově zapojily do společného rybolovu

S nástupem roku 2025 došlo také ke změnám ve Východočeském územním svazu. Od ledna se do společného rybolovu zapojily 4 místní organizace, které dlouhá léta předtím hospodařily samostatně (tzv. SHMO – samostatně hospodařící místní organizace).

Znamená to, že členové z těchto organizací nyní mohou kupovat územní, celosvazové či celorepublikové povolenky za stejných podmínek jako členové ostatních běžných MO. Získají tím možnost lovit na celé řadě jiných revírů, na nichž dříve povolenky vydávané jejich organizací neplatily.

Jedná se o tyto MO ČRS

  • MO Nová Paka,
  • MO Lanškroun
  • MO Svitavy
  • MO Kunvald

Stejně tak mohou revíry nově zařazené do SHR navštěvovat všichni ostatní držitelé územních (VČÚS), celosvazových a celorepublikových povolenek.

Členové SHMO mají horší přístup na běžné revíry

Samostatné organizace vydávají povolenky platné pouze na vlastních revírech. V případě, že člen SHMo hodlá rybařit jinde, musí si zaplatit další povolení, což nebývá tak snadné.

Územní svaz v minulosti umožňoval členům SHMO zakoupit např. jen krátkodobé varianty povolenek, které vycházely poměrně draho nebo jim umožňoval koupi roční povolenky s omezenou platností na jeden revír. V posledních letech mohli rybáři ze samostatných MO ale využít hostování v jiné organizaci, což sebou ovšem určité další náklady nese také.

Jak je nám známo z konkrétních případů, někteří rybáři žijící v těchto lokalitách volili v minulosti přístup opačný. Vstupovali do běžných MO sídlících v okolí a na revíry ve svém bydlišti si kupovali roční hostovací povolenku od SHMO.

Přesto celá si celá řada MO samostatné hospodaření hodlá udržet, což je samozřejmě právo tamějších členů. Samostatné hospodaření má jisté výhody, kterých se mnohde nehodlají vzdávat. Východočeský územní svaz patří k ÚS, kde je SHMO tradičně hned několik, i když jejich počet zde dlouhodobě spíše klesá.

Shluk samostatně hospodařících MO najdete například v oblasti Českého ráje a Jičínska. Z nich zůstává SHMO nadále MO Jičín, MO Turnov a MO Lázně Bělohrad.

V minulosti ze SHMO do společného rybolovu přešla například MO Miletín a nyní MO Nová Paka.

V Pardubickém kraji zůstávají následující SHMO: MO Chrast u Chrudimi, MO Skuteč, MO Jevíčko, MO Prachovice, MO Bystré u Poličky.

Většina organizací ve VČÚS ale hospodaří společně. Držitelem dekretů na drtivou většinu revírů je zde totiž přímo územní svaz se sídlem v Hradci Králové.

Východočeský územní svaz měl až dosud ve společném rybolovu přes 3538 hektarů MP revírů, k nimž nyní přibyly revíry zmíněných 4 MO. Ty však mají v hospodaření spíše menší nádrže a rybníky.

Pro zajímavost: Z celkové vodní plochy mimopstruhových revírů na východě Čech tvoří skoro celou třetinu pouhý jeden revír – vodní nádrž Rozkoš, právem nazývaná východočeské moře. Její celkové plocha se udává ve výměře 1080 hektarů.

Zdroj: Usnesení konference VČÚS (PDF soubor) https://www.crshradec.cz/wp-content/uploads/2024/09/Usneseni-konference-Vc-2024-NAVRH-FINAL-3.pdf

Čtěte také:

5 věcí, které by měl rybář udělat na začátku roku

Srovnání: kde mají nejdražší a nejlevnější povolenky v roce 2025?

Sem na ryby raději nechoď: Jakub Vágner ukázal, jak místňáci vyhazují cizí rybáře od vody

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.