V horku se kapři pohybují více u hladiny, vyplatí se zkusit i starou dobrou mlaskačku

Jak teploty stoupají, lov kaprů v horkém počasí vyžaduje specifické přístupy k chytání, abyste měli šanci něco ulovit. V tomto blogovém příspěvku prozkoumáme dva přístupy pro lov kaprů u hladiny v abnormálně teplém počasí, které je zase tady a vypadá to, že dlouho bude.

Téma článku bude se zaměřením na povrchový rybolov a péči o kapry, jelikož to je nyní docela aktuální téma. Neopatrnou manipulací můžete rybě spíš ublížit, což se možná děje na některých revírech, přečtěte si o tom zde.

Kapři jsou více ve sloupci a u hladiny

Když slunce praží jak na Sahaře a teploty se zase houpou nad třicítkou, což nás čeká na delší dobu, rybolov u hladiny může být velmi efektivní technikou pro lov kaprů.

Vyzkoušejte metody jako „Zig Rig,“ při kterých prezentujete návnadu těsně pod povrchem, abyste přilákali kapry krmící se v horních vrstvách vody. Používejte plovoucí návnady nebo pěnové návnady, které umožňují nástrahy umístit kaprům přímo před čumák. Tato technika vám umožní cílit na aktivně krmící se kapry v teplejším počasí a může se stát jedinou technikou, která v hicu přes den funguje.

Pozn red.: Více o Zig Rigu si můžete přečíst pod tímto odkazem: Chytání kapra na Zig-Rig je skvělé během léta

Klíčovým aspektem je nalezení ryb. Na menších vodách můžete zkusit vyhledání stinných oblastí, kde kapři mohou hledat útočiště před intenzivním sluncem. To je podmíněno vegetací na břehu, která však na mnoha revírech není. Já jezdím na jednu menší přehradu v zalesněném údolí a tam jsou zastíněné zátoky často těmi nejlepšími místy.

Někdy se ale kapři zdržují i na otevřené vodě na přímém slunci, kde jsou u hladiny dobře vidět.

Zapomeňte na dlouhé focení, ryba v horku trpí

Kapři jsou velmi citliví na změny teploty, zejména v horkých letních podmínkách. Je nezbytné upřednostnit jejich komfort a přijmout opatření k zajištění jejich zdraví během manipulace s úlovkem v horkém počasí.

kapřík
Ilustrační foto

Kapr patří ještě k relativně odolným rybím druhům ale v extrémním počasím je každá manipulace riziko a nezachráníte to ani poléváním vodou ani dezinfekcí na ranku. Problém je hlavně rybářské ego. Jakto?

V horku je kapra ideální pokud možno nevytahovat z vody. Pokud to není žádné monstrum, tak můžete rybu vyháčkovat v podběráku u břehu. Ani nemusí z vody vůbec ven.

Bohužel, většinou to probíhá dost jinak. Když vidím videa s nekonečným focením ryby, tak si říkám, zda mají rybáři trochu soudnosti. Osobně si fotky skoro nedělám, pokud to není trofej, což v mém příadě většinou není:( :)).

Samozřejmě si můžete zdokumentovat každou rybu. Rychlá fotka na podložce nebo dokonce v podběráku ale nezabere víc než pár vteřin, Většinu ryb pouštím během chvíle do vody, sousedi vedle si kolikrát ani nevšimnou, že jsem něco měl na prutě.

Když je horko, tak ryby nezvedejte, nepózujte, nevolejte širé okolí ať se podívá. Několikaminutové pobyty vyčerpané ryby na břehu jsou prostě moc. Nadávejte mi klidně do starých moralistů, ale je to tak.

Zkuste také lov z hladiny na mlaskačku

Moderní Zig Rig je přece jen trochu sofistikovanější způsob lovu, který umožňuje chytat nejen u hladiny ale zejména v různé hloubce. V létě přitom můžete zkusit starou dobrou mlaskačku, což je metoda výhradně hladinová ale to vůbec nevadí. Navíc jde o starou klasiku.

Lov z hladiny na mlaskačku je tradiční a jednoduchá rybolovná metoda, která využívá minimální množství vybavení a nevyžaduje žádné moderní technologie. Budete potřebovat běžný lehký a středně dlouhý prut, spolehlivý naviják s jemnou brzdou, vlasec o průměru 0,18 – 0,25 mm. Silnější je možná lepší, neboť vám může zabrat u břehu třeba metrový amur a to je pořádný vyrvál.

Dál poslouží jeden malý a ostrý háček velikosti 6 až 10 a nástraha, kterou může být rohlík, houska nebo kousek chleba či jiná plovoucí pochutina. Tyto nástrahy jsou pro lov z hladiny ideální, protože dobře plavou na povrchu vody a obstojně drží na háčku či přívěsu.

Dejte pozor, aby nebyla nástraha příliš měkká a nespadla. Pokud lovíte blízko břehu, tak nepřidávejte žádné zátěže nebo jiné doplňky, které mohou ryby plašit. Pro lov na větší dálku lze použít například malé průběžné olůvko do 10 gramů a po náhozu nechat nástraha vystoupat.

Vyberte si klidné místo u vody, kde je vidět aktivita ryb na hladině. Ideální jsou místa s přirozeným stínem nebo rozhraním mezi stínem a světlem. Většinou jsou dobré mělčiny.

Nahoďte nástrahu na hladinu vody. Sledujte pohyb nástrahy a buďte připraveni na záběr. Ryby obvykle připlouvají blízko k hladině, aby sežraly kousek pečiva. Jakmile ryba nástrahu uchopí, rychle a jemně zasekněte háček.

Buďte opatrní, abyste rybu nevyplašili předčasným zásekem, udržujte ale vlasec tak, aby tam nevznikl příliš velký pytel, pře nějž se zásek nestihne povést.

Ryby na mělčinách a u břehu jsou citlivé na hluk a pohyb, proto se snažte být co nejtišší a nenápadní. Sledujte chování ryb a přizpůsobte svou taktiku jejich aktivitě. Pokud ryby nástrahu neberou, zkuste změnit typ nebo velikost nástrahy.

Lov z hladiny je skvělou příležitostí, jak si užít přírodu a vyzkoušet si své rybářské dovednosti. Tato jednoduchá metoda nabízí mnoho zábavy a uspokojení z úlovku, aniž byste potřebovali složité vybavení. Je to skvělá věc pro krátké letní lovy, kdy se nechce rozdělávat moc vybavení. Stačí vzít jen to nejnutnější, schovat se do stínu stromů třeba u rybníka a užívat si přírodu.

Hodně štěstí a úspěšný lov!

Čtěte také:

V létě i v zimě u vody? S pětisezonním spacákem naprosto komfortně

Černý jako peklo: zkuste lov na plochá krmítka s tímto setem

Žně velkých sumců: na Labi i na Moravě

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.