Okamžiků, kdy potřebujeme spojit šňůru s fluo materiálem není málo. Kombinace těchto materiálů se používá nejen v přívlači ale také při lovu velkých kaprů a může najít uplatnění třeba i ve feederu. Uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu je tak univerzální záležitost, která se hodí téměř každému rybáři.
Proč potřebujeme speciální uzel? Spojení fluorocarbonu s pletenkou je totiž dost nesourodé. Pletená šňůra je měkká a ohebná, zatímco fluorocarbon je naopak tvrdý a při větších průměrech velmi nepoddajný. Každý uzel na tuhle kombinaci nefunguje a nemusí se podařit vhodně zatáhnout. Zároveň by měl být uzel alespoˇtrochu úhledný, aby se nezadrhával o ruzné překážky nebo i očka prutu.
*Měkký a tenký fluoš pro přívlač lze vázat téměř stejně jako jiné vlasce
Albright uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu
Albright je typ uzlu, který má poměrně široké použití a hodí se pro spojení dvou vláken s výrazně odlišným průměrem a tím pádem se hodí i pro fluorocarbon. S oblibou se používá také pro spojení muškařské šňůry a podkladového backingu.
Postup, kterým se uzel pro spojení šňůry a fluorocarbonu váže:
- Vytvoříme jednoduchou smyčku na fluorocarbonu
- Prostrčíme smyčkou pletenou šňůru
- Dotáhneme šňůru na konec smyčky
- Děláme omoty kolem celé smyčky směrem zpátky (můžeme například 10x)
- Opět prostrčíme pletenou šňůru smyčkou
- Navlhčit, utáhnout
- Zastřihnout volné konce
Tento uzel lze použít pro spojení dlouhých návazců – nemusíte protahovat uzlem kompletně celou délku návazce. Taky s ním můžete připojit již navázanou montáž včetně zátěže, bižuterie, háčků atd., při vázání jde uzlem jen volný konec šňůry a fluo, takže můžete mít na druhém konci navázáno cokoliv.
Tip: Fluorocarbony pro kaprařinu, sumcařinu i dravce na Chytapust.cz
Chirurgický uzel pro spojení pletenky s fluorocarbonem
Chirurgický uzel je možná o něco jednodušší na pochopení než albright. Drží dobře, jen je třeba dát pozor na pořádně dotažení. To je problematické hlavně u tlustších fluorocarbonů. Uzlem musíte taky protáhnout celý jeden konec návazce, což je méně praktické pro spojení velmi dlouhých návazců.
- Pletenku s fluorokarbonem přiložíme podélně k sobě
- Vezmeme obojí najednou a uděláme smyčku
- Smyčkou protočíme celý návazec několikrát (počet ovinů zkuste experimentálně podle síly fluoše. S tenkým lze omotat vícekrát, u silnějšího se víc ovinů hůře utahuje)
- Zastřihnout volné konce
Čtěte také: Jak navázat háček na fluorocarbon
Buďte první kdo přidá komentář