Úhyn ryb na revíru 471 084 v Karviné

úhyn na
Ilustrační foto: redakce

Úhyny se bohužel nevyhýbají ani zimnímu období. První letošní případ se odehrál na vodní ploše v karvinském Fryštátu. Ryby uhynuly v jezeře v parku Boženy Němcové, které je jako podrevír č.2 součástí MP revíru 471 084 Olše 3A.

Jde o oblíbenou 12 hektarovou lokalitu, která se těší oblibě nejen rybářů ale i místních obyvatel. Fotografie uhynulých ryb tak vzbudily doslova zděšení v místní komunitě.

Kyslíku bylo na revíru v době odebrání vzorků dost, ropné látky se neprokázaly, laboratoř ale zjistí víc

Úhyn zasáhl většinu druhů ryb od kaprovitých až po dravce. Na podnět rybářů se na místo dostavily zástupci města, složek IZS i Povodí Odry.

Došlo k odebrání vzorků, které by měly osvětlit příčinu neštěstí. Koncentrace kyslíku rozpuštěného ve vodě se ovšem jeví v pořádku. Úhyny z důvodu nedostatečného okysličení jsou navíc typické spíše v letním období.

Místní obyvatelé však upozorňují, že nedaleko nádrže jednak probíhá stavba městského obchvatu (která jezero dokonce protíná, což je u volnočasové lokality opravdu geniální koncepce) a také přímo na nádrži dochází k odbahňování.

Výsledky z odebraných vzorků budou známé až zhruba za týden, během něhož je bude vyhodnocovat specializovaná laboratoř v Olomouci. Veškeré výroky o možné příčině úhynu budou do té doby jen spekulací. Podle informací Deníku případ zatím nevyšetřuje ani Policie ČR.

Z minulosti jsou však známy jiné případy úhynu, kdy krátkodobé pohyby sedimentu v nádržích vedly k podobným jevům. Zda je to i případ úhynu v Karviné se ale zatím nedá říct. Možných zdrojů může být více. 

Stavba obchvatu skrz jezero také k ekologii úplně přispět nemusí. Doufejme však, že příčinu se podaří přesně odhalit. Již jen kvůli tomu, aby jí šlo v budoucnu předejít.

Samotné jezero je oblíbenou volnočasovou lokalitou s vlastním ostrovem. Je součásti rozsáhlého parku v okrajové části města. Kromě rybaření zde můžete nalézt půjčovnu lodiček, workoutové hřiště a dokonce i nabíjecí stanici elektromobilů.

Úhyn vzbudil velké emoce také u nerybářů

Uhynulých ryb je líto nejen karvinským rybářů, těžce to nesou také běžní občané, kteří místo hojně navštěvují. 

Kritici na sociálních sítích tvrdí, že mělo dojít k vypuštění nádrže jejíž majitelem je město. Podle dostupných informací ale nejde o klasickou nádrž rybničního typu, nýbrž o slepé rameno nedaleko protékající řeky Olše.

Slepé rameno ovšem nemá hráz a vypustit tudíž nelze.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.