Dnešní reklama bude taky tak trochu návodem. Podíváme se na plodinu zvanou Tygří ořech a její přípravu před lovem. Mimochodem, víte, že se vůbec nejedná o ořech?
Tygří ořechy jsou ve skutečnosti kořínky rostliny Cyperus esculentus, která je známa také jako Šáchor jedlý. Jsou podobné ořechům, ale ve skutečnosti jsou to podzemní oddenky této rostliny. Tygří ořechy jsou konzumovány v některých kulturách jako potravina a jsou známy svou sladkou a ořechovou chutí.
Tygřáky se ale hlavně staly jednou z dosti používaných součástí krmení na velké kapry. Říká se o nich, že kapr se jimi nepřekrmí. Jsou sice snadno stravitelné, přehánět by se to s nimi ale nemělo.
Tygří ořech v rozumném množství ale do krmení patří. Příležitostně se užívá dokonce jako nástraha, tip na potřebný produkt naleznete na konci článku.
Proč kapři milují tygří ořech? Je to zejména díky obsahu škrobu a sacharidů, které jsou výživné a hlavně chutné. Škrobů je v tygřím ořechu tolik, že se časem kolem každého kousku vytváří ve vodě jakýsi lepivý gel. Správnou přípravou lze tento efekt ještě posílit.
Pro chytání si můžete tygří ořech koupit připravený anebo si jej nachystat doma, což většinou bývá také levnější.
Podobně jako kukuřici či jiný partikl, i tygří ořech se často před chytáním nechává s oblibou fermentovat. Není to ale nutné pokud jej neplánujete skladovat delší dobu.
V opačném případě budete tygří ořech ještě muset nechat zfermentovat, což není nic těžkého.
Jak fermentovat tygří ořech? Připravte si cukr
Na kilo tygřáku vezměte asi ta 250 až 300 g obyčejného cukru (bez přidáni cukru se vám fermentace rozjede o dost pomaleji). Přidat můžete i nějaké aroma jelikož sám o sobě není výrazný. Tygří ořech jde docela dobře se sladkými ale i pikantnějšími chutěmi.
Zalejte v kýblu vroucí vodou, dobře promíchejte, uzavřete a nechte vodu vychladnout.
První fáze probíhá tak tři až čtyři dny, záleží také na teplotě v místnosti.
Po pár dnech to vše povařte asi půl hodinky, nebojte se celou várku nechat projít řádně varem a pozor ať se vám voda nevyvaří. Poté nechte celou várku zase několik dní stát, mělo by to celé začít měnit podobu a může se objevit např. pěna. Výsledkem je, že kolem oříšků vznikne znatelný obal připomínající želé.
Takto lze připravit větší množství protože fermentovaný tygřák vydrží až několik týdnů.
Alternativně lze tygřáky připravit bez fermentace. Stačí je zalít vroucí vodou, za den vodu vyměnit, opět povařit v nové vodě a na konci vodu slít a ořechy jsou vhodné k okamžitému použití.
Ačkoliv tygří ořech vypadá dost obyčejně, hlavně ve srovnání s komerčními nástrahami jako pelety a boilie, jeho jemná vůně a struktura se kaprům prostě líbí. Ideální je použít jej v kombinaci s ostatním partiklem.
Tip: co dalšího použít do partiklu?
Partikl je označení lidově řečeno pro zrní. Jde o zemědělské plodiny, které se po určité úpravě použijí jako krmná směs pro lov ideálně velkých ryb. Většinu partiklu lze výhodně nakoupit v surovém stavu a pak připravit pomocí namáčení a následného vaření a pro delší uskladnění volitelně také fermentace.
- Kukuřice – naprostý základ, namáčení suché kuku trvá 1 až 3 dny. Následuje dlouhé vaření – klidně 4 hodiny
- Řepka – výhoda rychlé přípravy, máčení 12 – 24 hodin a povaření do měkka
- Pšenice – 24 hodin máčení, hodina až dvě vaření
- Cizrna – 24 hodin máčení, do hodiny vaření
- Doplnit partikl lze určitým množstvím právě tygřího ořechu
Výhodou tygřího ořechu je tvrdost a tím daná selektivita jako nástrahy
Tygří ořech lze aplikovat také jako nástrahu. Jeho struktura a určitá tvrdost, která mu zůstává i po úpravě, totiž napomáhá výdrži nástrahy vůči atakům bílé ryby.
Problémem je akorát nastražení, které se u běžně připřaveného tygřáku nejčastějí provádí pomocí kousku korkového válečku. Nejdříve se tygří ořech navrtá větším vrtáčkem (můžete použít 2 ygřáky na jednom přívěsu).
Do otvoru nacpete korek a skrz něj tygřáky nastražíte na vlak. Je s tím trochu práce ale úspěchy jsou nesporné.
Existuje také varianta umělého ořechu, která je samozřejmě vhodné pokud vnadíte opravdovým tygřím ořechem. Umělý tygřák má výhodu zejména ve snazším nastražení.
Pokud máte zájem o tygří ořech jakou prvek návnadového mixu, tak je možné zakoupit například kilové balení již hotové a tím se vyhnout celé dlouhé anabází s namáčením, vaření či fermentací. Na trhu je již k dispozici také drcený tygří ořech.
Reklamní část: tygří ořech do partiklu můžete koupit již hotový v balení po 1 kg. Například od značky TB Baits, Mikbaits a další.
Dále bychom vás chtěli upozornit na zajímavou variantu tygřáku, která poslouží přímo jako už připravená nástraha.
Nakládaný tygří ořech pro snadné nastražení
Tygří ořech ponořený do lákavého nálevu má zásadní výhodu – je okamžitě připraven k nasazení na přívěs pod háček!
Jedná se o větší variantu tygřího ořechu JUMBO, který se využívá jako selektivní nástraha při lovu. Tato nástraha je velmi účinná, zejména pokud se na lovném místě potýkáte například s nadměrným výskytem sumců a chcete se zaměřit na lov kaprů. Je čas nasadit tygří ořech od Chyť a pusť, který je dostupný ve dvou variantách – Chilli a Sweet.
Chilli verze je zvláště atraktivní pro kapry, protože jejich zájem o ni stále roste. Tato kombinace nástrahy nesmí chybět ve vašem arzenálu.
Verze Sweet s lahodnou chutí a vůní tygřího ořechu dokáže kapry podnítit k záběru.
Pozor: ořechy není radno z dózy vyndávat rukou, poslouží např. čistý pean. Jinak hrozí zavlečení cizorodých látek do nálevu, což časem způsobí zkažení obsahu dózy.
Tato nástraha je exkluzivním produktem značky Chyťapusť.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář